Connect with us

Технологија

Mercedes-Benz е првиот што воведува автономно возење – ниво 3

Avatar

Published

на

Mercedes-Benz е првата автомобилска компанија во светот која ги исполни бараните законски барања на UN-R157 за систем за автономно возење на ниво 3.

Германската федерална управа за моторен транспорт даде одобрение на системот за ова врз основа на регулативата за техничко одобрување UN-R157, отворајќи го патот за меѓународна понуда на таков систем, под услов националното законодавство да го дозволи тоа.

Германија презеде пионерска улога во ова со отворањето на Законот за патен сообраќај (StVG) за системи за автономно возење на трето ниво уште во 2017 година.

Така, првите клиенти ќе можат да ја купат S-Class со системот DRIVE PILOT во првата половина на 2023 година, што ќе им овозможи да возат во условно автоматизиран режим со брзина до 60 km/h во густ сообраќај или пренатрупани ситуации. на соодветните делови од автопатот во Германија.

Специјалната опрема DRIVE PILOT го олеснува возачот и му дозволува да извршува помошни задачи на централниот дисплеј, како што се онлајн купување или обработка на е-пошта во канцеларијата во автомобилот.

Контролите потребни за активирање се наоѓаат на работ на воланот, на левата и десната страна над вдлабнатината на палецот. Кога возачот ќе го активира DRIVE PILOT, системот ги контролира брзината и растојанието и без напор го води возилото во неговата лента.

Профилот на маршрутата, настаните што се случуваат на маршрутата и сообраќајните знаци соодветно се земени предвид. Системот реагира и на неочекувани сообраќајни ситуации и самостојно управува со нив, на пр. затајувачки маневри во коловозната лента или маневри за сопирање.

DRIVE PILOT се базира на сензорите од пакетот за помош при возење и содржи дополнителни сензори за кои Mercedes-Benz смета дека се неопходни за безбедно условно автоматизирано возење. Тие вклучуваат LiDAR, како и камера на задното стакло и микрофони, специјално за откривање сини светла и други специјални сигнали од возилата за итни случаи, како и сензор за влага во бунарот на тркалото.

Покрај податоците од сензорот, DRIVE PILOT добива информации за геометријата на патот, профилот на маршрутата, сообраќајните знаци и невообичаените сообраќајни настани (на пр. несреќи или работи на патиштата) од дигиталната HD мапа. Ова е достапно и ажурирано преку backlink. S-Class со опционален DRIVE PILOT има и дополнителни системи за управување и сопирање и вишок електричен систем во возилото, така што останува управувано дури и ако еден од овие системи се расипе, што овозможува безбедно предавање на контролата на возачот.

Ако возачот не успее да ја преземе контролата дури и по сè поитно барање и истекот на времето за преземање, на пр. поради сериозен здравствен проблем системот контролирано и со соодветно забавување го сопира возилото до мирување. Во исто време, предупредувачките светла и кога возилото ќе застане, системот за итни повици на Mercedes-Benz се активира и вратите и прозорците се отклучуваат, за да се олесни пристапот до внатрешноста на сите прваци.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Листа на најпопуларните марки на автомобили во Европа

Avatar

Published

на

Tesla можеби го има најпродаваниот модел во првата половина од годината, но е далеку зад Volkswagen кога станува збор за вкупната продажба на автомобили.

Во првата половина на 2023 година, во Европа се регистрирани 6,56 милиони нови автомобили, што е за 17 отсто повеќе во споредба со истиот период во 2022 година (5,59 милиони единици). На врвот на листата се најде Tesla Model Y, кој забележа пораст на бројот на продадени единици за над 200%, претекнувајќи ги моделите Dacia Sandero и Volkswagen T-Roc, како и Peugeot 208 – лидерот од 2022 година.

Volkswagen ја зацврсти својата позиција меѓу производителите и има значителна предност во однос на второпласираната Toyota, додека на третото, изненадувачки, е Audi. Погледнете ја листата на топ 25 најпродавани марки на автомобили во Европа во првата половина на 2023 година:

1. Фолксваген (694.176 автомобили)

2. Тојота (417.220)

3. Ауди (374.435)

4. Пежо (356.135)

5. Мерцедес (353.822)

6. BMW (352.931)

7. Рено (349.770)

8. Škoda (339.382)

9. Форд (293.020)

10. Дачија (291.940)

11. Kia (287.775)

12. Hyundai (268.083)

13. Opel/Vauxhall (240.917)

14. Фиат (196.901)

15. Цитроен (195.670)

16. Тесла (185,238)

17. Нисан (147.822)

18. Volvo (143.843)

19. Седиште (133.126)

20. МГ (104.293)

21. Купра (93.177)

22. Mazda (92.733)

23. Мини (91.660)

24. Сузуки (90,469)

25. Џип (63.928)

Прочитај повеќе

Технологија

Што е USB-C интерфејс и кои се неговите предности?

Avatar

Published

на

USB-C интерфејсот сега е официјално индустриски стандард, но што е толку посебно и добро во оваа технологија, која Apple само што ја усвои?

Apple направи значителна промена во својот пристап кон полнењето на iPhone-и, усогласувајќи се со пошироката технолошка индустрија со усвојување на широко користениот стандард за поврзување USB-C.

Овој потег првенствено беше поттикнат од претстојната регулатива на Европската унија која наложува заеднички стандард за наплата за земјите-членки на ЕУ.

Дизајниран за иднината

USB-C, кратенка за Universal Serial Bus, ги заменува претходните верзии на USB-кабелот што се користеа во различни уреди како што се печатачи, дискови за складирање и е-читачи. За разлика од неговите претходници, USB-C портот има издолжена овална форма, симетрична и реверзибилна, со што се елиминира потребата да се грижите за погрешно приклучување поради потребата за правилно усогласување на портите.

Една од клучните предности на USB-C портот се неговите подобрени способности. Може да пренесува повеќе енергија, што резултира со побрзо полнење на електронските уреди и овозможува побрз пренос на податоци, што го олеснува брзото копирање на големи датотеки помеѓу компјутер и надворешен уред за складирање. Покрај тоа, може да пренесува видео сигнали до мониторите и да обезбеди уреди со поврзани додатоци. USB-C конекторот е дизајниран за иднината, а неговиот тенок дизајн го прави посоодветен за модерни, компактни уреди.

Молња конектор преку ноќ падна во заборав

Apple, познат по сега веќе непостоечкиот Lightning конектор за iPhone-и, се спротивстави на усвојувањето на стандардот USB-C, наведувајќи ја загриженоста за можните ограничувања на иновациите и потенцијалните недостатоци за потрошувачите. И покрај тоа што другите интегрираат USB-C конектори во нивните уреди, Apple остана цврсто. Сепак, откако ЕУ го одобри стандардот за полнење минатата година, технолошкиот гигант попушти, со што USB-C стана нова норма за своите производи.

За време на презентацијата на најновиот iPhone, извршниот директор на Apple не го спомна Lightning кабелот, нагласувајќи го широкото прифаќање на USB-C конекцијата. Според Kaian Drans, потпретседател за маркетинг за iPhone, USB-C е интегриран во производите на Apple со години и сега е компатибилен со MacBook, iPad, iPhone и AirPods.

Ефектот од Брисел

Пресвртот на Apple е пример за поширокото влијание на регулативите на Европската унија, кои често се нарекуваат „ефект на Брисел“. Компаниите сметаат дека е попрактично да се усогласат со овие прописи отколку да произведуваат различни производи за различни региони. ЕУ потроши повеќе од една деценија убедувајќи ја технолошката индустрија да усвои стандардизиран формат на полнач, како дел од пошироките напори за зголемување на одржливоста и намалување на е-отпадот.

Заедничката регулатива за полначи во ЕУ треба да стапи на сила есента 2024 година. Опфаќа широк опсег на уреди, вклучувајќи телефони, таблети, е-читачи, слушалки, камери, рачни конзоли, тастатури, глувци, преносни звучници и алатки за навигација. Дополнително, ја стандардизира технологијата за брзо полнење и им дава на потрошувачите избор да купат нови уреди со или без полначи.

Прочитај повеќе

Технологија

Кој ќе ги сервисира? 97% од механичарите не знаат како да вршат основни поправки на електрично возило

Avatar

Published

на

Иако многу возачи сè уште имаат проблем да се префрлат на електрични возила поради различни причини, од високи цени до недостаток на точки за полнење и загриженост за опсегот на батериите, важна придобивка се поприфатливите трошоци за сервисирање.

Една неодамнешна анализа покажа дека целосно електричните модели се „значително поевтини за сервисирање од кој било друг тип на автомобил“.

„Мал сервис“ на електромобил во просек чини 117 евра, а најскапи се дизел автомобилите со просечни 185 евра. Следуваат хибриди (181 евро) и бензински автомобили (172 евра).

Меѓутоа, сега се појави нов проблем за сопствениците на електрични возила. Според истражувањето на Британскиот институт за автомобилска индустрија (IMI), само три проценти од механичарите се квалификувани да вршат основни поправки на електрични автомобили, пренесува Јутарњи.хр .

Механичарот Крег Ван Батенбург рече дека има проблеми со обуката потребна за поправка на електрични возила.

„Деведесет проценти од нашата автомобилска индустрија не направи ништо, апсолутно ништо, за да се подготви. Тие само ги отфрлаат хибридите и електричните возила и велат: „Не работиме на тие автомобили, вратете се во Форд или Тојота. Факторот страв е огромен. Повеќето не сакаат да се ангажираат. на струја“, вели Ван Батенбург, чии изјави ги пренесуваат британските медиуми.

Прочитај повеќе