Connect with us

Технологија

TUV Германија – Список на автомобили со најмалку проблеми!

Avatar

Published

на

Германската организација TUV пред извесно време објави статистика за квалитетот и доверливоста на користените автомобили. Овие бројки се базираат на милиони технички прегледи и даваат одговор кои автомобили најмалку се расипуваат.

Во периодот од јули 2020 до јуни 2021 година, TUV изврши технички преглед на 9,6 милиони автомобили. Меѓу нив имало 222 модели, поделени во пет возрасни групи, при што дури 18 отсто од автомобилите имале значителни дефекти кои не ја поминале проверката. Ова е намалување за два отсто во однос на претходната година, пишува Курир.

Уделот на автомобили кои при техничкиот преглед покажале помали дефекти падна за 0,5 процентни поени на 9,1 отсто. Јоаким Бихлер, генерален директор на ТУВ, вели дека тоа од една страна зборува за подолг век на возилото, а од друга, видлива е поврзаноста со пандемијата на корона вирусот, бидејќи сопствениците имале повеќе време за одржување нивните автомобили за време на изолацијата. Во исто време, повеќе помлади користени автомобили останаа на германскиот пазар наместо да се продаваат во странство.

Што се однесува до возрасните групи, резултатот е очекуван – постарите автомобили покажуваат поголема стапка на дефекти. Главниот преглед не го поминале 12,4 отсто од возилата постари од шест години, 17,5 отсто од возилата стари меѓу осум и девет години и 22,8 отсто од возилата стари меѓу десет и единаесет години, покажува статистиката на германската организација.

Просечната старост на еден автомобил во Германија, според Федералната управа за моторен транспорт, моментално е 9,8 години. Во 2011 година просекот бил 8,3 години, а 42 отсто од регистрираните автомобили во моментов се постари од 10 години.

Што се однесува до моделот, победник е Mercedes GLC со стапка на дефект од 1,5 отсто. Веднаш зад него се Mercedes B класа (1,9%) и Volkswagen T-Roc (2%). Audi Q2 (2,1%) победи во возрасната група од четири до пет години, додека Porsche 911 (3,3%) е најдобар во групата на возраст од шест до седум години.

Ауди ТТ се расипува најмалку меѓу возилата стари меѓу осум и девет години.

Според класите на автомобили, победник меѓу најмалите возила е Opel Karl со 3,4 отсто дефекти, додека во класата на мали автомобили најсигурен е Audi A1 (2,9%). Од компактните модели, најмалку се расипуваат Mercedes A класа (2,5%), Mercedes C класа во средната класа (2,5%) и миниван Mercedes B класа.

Најлоши резултати во микро класата покажува Hyundai i10 (6,5%), додека во класата на мали автомобили тоа е Seat Ibiza (5,4%). Во компактната класа, Dacia Logan е најлоша (10,4%). Во средната класа тоа е Ford Mondeo со 6,8 отсто, а за теренци Dacia Duster (11,4%). Најлош миниван беше Ford Galaxy ( 7,5%).

Од друга страна, тука е и статистиката на германскиот автомобилски клуб ADAC.

ADAC состави статистика за дури 109 модели на возила, стари од 3 до 10 години. Проблемите како погрешно наполнето гориво или празен резервоар не беа земени предвид, бидејќи за нив се исклучиво одговорноста на возачите.

Во овој автомобилски клуб посочуваат дека оценките се само насоки. Неславното прво место за несигурност го зазема автомобил од пониската средна класа: 10-годишниот Kia Ceed со стапка на дефект од 52,7 промили.

Треба да се спомене дека поновите Kia се речиси без грешки, но постарите модели имаат многу проблеми. Најчестите дефекти – освен батеријата – се однесуваат на алтернаторот, пумпата за гориво, синџирот за тајминг и свеќичките.

Hyundai i20 покажува сличен модел на неуспеси. Заедно со свеќичките, неисправните прекинувачи за палење се исто така одговорни за дефекти во неколку наврати.

Во Seat Alhambra и VW Sharan, дефектите се случија натпросечно практично во сите години – главните причини се рециркулацијата на издувните гасови или вбризгувањето на AdBlue.

Smart Forfour
 , кој се продава од 2015 година, изгледаше лошо благодарение на дефект на батеријата.

Opel Insignia, Nissan Qashqai, Ford S-Max , како и Renault Kangoo имаа многу проблеми. Кангу имаше проблеми со електрична енергија.

Голем број возила Ауди и БМВ немаат сериозни проблеми. На пример, A3, A4, A5, Q3 и Q5 се исклучително сигурни.

BMW Сериите 1, 2, 3, 4, X1, X3, како и Mini се многу сигурни. Веднаш позади, со малку повеќе грешки, се моделите на Mercedes A, CLA, GLA како и C-Class, GLC и GLK.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Што е USB-C интерфејс и кои се неговите предности?

Avatar

Published

на

USB-C интерфејсот сега е официјално индустриски стандард, но што е толку посебно и добро во оваа технологија, која Apple само што ја усвои?

Apple направи значителна промена во својот пристап кон полнењето на iPhone-и, усогласувајќи се со пошироката технолошка индустрија со усвојување на широко користениот стандард за поврзување USB-C.

Овој потег првенствено беше поттикнат од претстојната регулатива на Европската унија која наложува заеднички стандард за наплата за земјите-членки на ЕУ.

Дизајниран за иднината

USB-C, кратенка за Universal Serial Bus, ги заменува претходните верзии на USB-кабелот што се користеа во различни уреди како што се печатачи, дискови за складирање и е-читачи. За разлика од неговите претходници, USB-C портот има издолжена овална форма, симетрична и реверзибилна, со што се елиминира потребата да се грижите за погрешно приклучување поради потребата за правилно усогласување на портите.

Една од клучните предности на USB-C портот се неговите подобрени способности. Може да пренесува повеќе енергија, што резултира со побрзо полнење на електронските уреди и овозможува побрз пренос на податоци, што го олеснува брзото копирање на големи датотеки помеѓу компјутер и надворешен уред за складирање. Покрај тоа, може да пренесува видео сигнали до мониторите и да обезбеди уреди со поврзани додатоци. USB-C конекторот е дизајниран за иднината, а неговиот тенок дизајн го прави посоодветен за модерни, компактни уреди.

Молња конектор преку ноќ падна во заборав

Apple, познат по сега веќе непостоечкиот Lightning конектор за iPhone-и, се спротивстави на усвојувањето на стандардот USB-C, наведувајќи ја загриженоста за можните ограничувања на иновациите и потенцијалните недостатоци за потрошувачите. И покрај тоа што другите интегрираат USB-C конектори во нивните уреди, Apple остана цврсто. Сепак, откако ЕУ го одобри стандардот за полнење минатата година, технолошкиот гигант попушти, со што USB-C стана нова норма за своите производи.

За време на презентацијата на најновиот iPhone, извршниот директор на Apple не го спомна Lightning кабелот, нагласувајќи го широкото прифаќање на USB-C конекцијата. Според Kaian Drans, потпретседател за маркетинг за iPhone, USB-C е интегриран во производите на Apple со години и сега е компатибилен со MacBook, iPad, iPhone и AirPods.

Ефектот од Брисел

Пресвртот на Apple е пример за поширокото влијание на регулативите на Европската унија, кои често се нарекуваат „ефект на Брисел“. Компаниите сметаат дека е попрактично да се усогласат со овие прописи отколку да произведуваат различни производи за различни региони. ЕУ потроши повеќе од една деценија убедувајќи ја технолошката индустрија да усвои стандардизиран формат на полнач, како дел од пошироките напори за зголемување на одржливоста и намалување на е-отпадот.

Заедничката регулатива за полначи во ЕУ треба да стапи на сила есента 2024 година. Опфаќа широк опсег на уреди, вклучувајќи телефони, таблети, е-читачи, слушалки, камери, рачни конзоли, тастатури, глувци, преносни звучници и алатки за навигација. Дополнително, ја стандардизира технологијата за брзо полнење и им дава на потрошувачите избор да купат нови уреди со или без полначи.

Прочитај повеќе

Технологија

Кој ќе ги сервисира? 97% од механичарите не знаат како да вршат основни поправки на електрично возило

Avatar

Published

на

Иако многу возачи сè уште имаат проблем да се префрлат на електрични возила поради различни причини, од високи цени до недостаток на точки за полнење и загриженост за опсегот на батериите, важна придобивка се поприфатливите трошоци за сервисирање.

Една неодамнешна анализа покажа дека целосно електричните модели се „значително поевтини за сервисирање од кој било друг тип на автомобил“.

„Мал сервис“ на електромобил во просек чини 117 евра, а најскапи се дизел автомобилите со просечни 185 евра. Следуваат хибриди (181 евро) и бензински автомобили (172 евра).

Меѓутоа, сега се појави нов проблем за сопствениците на електрични возила. Според истражувањето на Британскиот институт за автомобилска индустрија (IMI), само три проценти од механичарите се квалификувани да вршат основни поправки на електрични автомобили, пренесува Јутарњи.хр .

Механичарот Крег Ван Батенбург рече дека има проблеми со обуката потребна за поправка на електрични возила.

„Деведесет проценти од нашата автомобилска индустрија не направи ништо, апсолутно ништо, за да се подготви. Тие само ги отфрлаат хибридите и електричните возила и велат: „Не работиме на тие автомобили, вратете се во Форд или Тојота. Факторот страв е огромен. Повеќето не сакаат да се ангажираат. на струја“, вели Ван Батенбург, чии изјави ги пренесуваат британските медиуми.

Прочитај повеќе

Технологија

Колку молњите се опасни за електричните – хибридните автомобили?

Avatar

Published

на

Подеднакво интересно е и прашањето за полнење на електрично возило за време на невреме со грмотевици.

Стравот од удари на гром е неоснован во случајот со електричните возила. Како и кај возилата со бензин и дизел, каросеријата на возилото делува како таканаречен кафез Фарадеј и електричната енергија се пренесува околу патниците.

Германскиот автомобилски клуб ADAC пишува дека нема особена опасност поради електричниот погон. Затоа возењето електричен автомобил е безбедно дури и за време на грмотевици.

Сепак, ADAC предупредува дека (како и кај „обичните“ автомобили) по удар на гром, не допирајте метални делови во внатрешноста кои се во директен контакт со каросеријата. Повеќето нови патнички автомобили и онака се обложени со пластика одвнатре, така што ризикот е мал.

Треба да се внимава каде металната рамка на вратата е видлива одвнатре.

Прашањето за полнење на електрично возило за време на бура со грмотевици веројатно ќе биде подеднакво интересно. Но, ADAC јасно кажува: сè додека куќата или станиците за полнење ја имаат пропишаната заштита од пренапони, не треба да има опасност. Ова важи и за ѕидните инсталации за полнење дома и за јавните полначи.

Според ADAC, стравот од струен удар при возење електричен автомобил низ бари е неоснован. Сепак, од авто-клубот наведуваат дека „не треба да се вози низ вода ако не знаеш колку е длабока“.

Предметите можат да лебдат под вода што не можете да ги видите и може да го оштетат автомобилот. Исто така, може да ја сврзе батеријата на стартерот од 12 V и тогаш автомобилот ќе застане. Проблемот е што 12V стартер батеријата обично не е заштитена од вода, бидејќи мора да биде достапна.

Прочитај повеќе