Connect with us

Свет

Хрватите ги враќаат “ПРАКТИЧНИТЕ ВЕШТИНИ” во основните училишта?

Avatar

Published

на

Хрватското Министерство за наука и образование го стави на јавна дискусија нацрт-документот за воведување нов предмет.

Експериментално ќе се изучува во одбрани основни училишта, а се работи за Практични вештини, нешто како домашна економија, кој беше задолжителен предмет во сите училишта од поранешна СФРЈ.

Во рамките на тој предмет учениците треба да се оспособат за подготовка на здрави оброци, креирање план за потрошувачка, пружање прва помош, едноставна поправка на обувки и облека и слично.

Предметот ќе се изучува во првите четири одделенија од основното училиште и се состои од три дела: Креирај и дејствувај, Технологија околу нас и Квалитет на живот.

Во делот Креирај и дејствувај, стои во нацртот, ја вклучува практичната работа на учениците за изработка на работи од достапни материјали користејќи различни техники на работа, како што се, на пример, сечење, спојување, виткање, моделирање и обликување, пренесува Хина. .

Во делот „Технологијата околу нас“ студентите ќе се запознаат со техниките и технологиите, додатоците, алатките и уредите кои се користат и на овој начин, очекувано, ќе ги развијат вештините за користење и едноставни поправки на овие уреди.

Делот за Квалитет на живот е насочен кон развивање основни вештини за грижа за себе и за другите, а во рамките на тоа ќе се демонстрира употреба на додатоци, алатки и уреди за одржување лична хигиена и хигиена на просторот, начини на пружање прва помош, начини на организирање и трошење на вашето време и подготовка на храна.

Нацртот предвидува и учење за одржлива потрошувачка, заштеда и вложување пари, а посебно внимание ќе се посвети на едукацијата на учениците за учество во сообраќајот.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе