Connect with us

Технологија

Еволуцијата на мобилните телефони .. започна пред 50 години!

Avatar

Published

на

Денес мобилните телефони повеќе не се користат само за гласовна комуникација преку телефонската мрежа.

Пред точно 50 години, на 3 април 1973 година, Мартин Купер, шеф на истражувачката група во Моторола, упати повик кој ќе влезе во историјата. Надвор од хотелот Хилтон Мидтаун во Њујорк, тој зеде прототип на мобилен телефон и му се јави на својот „ривал“, Џоел Енгел, инженер кој работеше во Bell Labs.

Пред новинарите и фотографите, Купер му се јави на Енгел на фиксен телефон, со што ја започна ерата на мобилната телефонија. Но, првите комерцијално достапни мобилни телефони ќе се појават на пазарот дури десет години подоцна. Дури и тогаш беа исклучително големи и скапи, а само неколку можеа да си дозволат број на мобилен телефон и претплата.

Во денешно време речиси е невозможно да се замисли животот без мобилен телефон. И тоа не каков било, туку оној „паметниот“. Она што на почетокот беше уред тежок еден килограм со батерија што можеше да издржи половина час, денес уредот тежи само малку повеќе од чоколадо, чија батерија може да издржи повеќе од еден ден.

Денес мобилните телефони повеќе не се користат само за гласовна комуникација преку телефонската мрежа. Тие станаа многу повеќе. Уредите со големина на дланка денес се прозорец кон светот кој овозможува пристап до интернет, социјални мрежи, навигатор кој ќе не однесе каде што сакаме, камера, фенерче, дигитален тренер, па дури и лекар.

За време на пандемијата СОВИД-19, мобилните телефони станаа уреди за следење контакти меѓу заразени лица, им овозможија на лекарите да бидат во контакт со болните, а во комбинација со вештачката интелигенција овозможија и дијагностицирање на разни болести.

Благодарение на различните апликации, паметните телефони станаа и учители. Во продавниците за апликации можно е преземање (или купување) на различни апликации за учење кои можат да им помогнат на децата и младите во училиште, но и на оние кои немаат пристап до наставниците, да совладаат некој дополнителен материјал.

Во комбинација со проширената реалност, можеме да видиме кои ѕвезди се на небото, како изгледа мебелот во нашата дневна соба, но и да го идентификуваме објектот пред нас.

Но, паметните телефони имаат и „темна страна“. Подолгото користење доведе и до зависност од паметни телефони, здравствени проблеми поради неприродната положба на телото и раката при употреба, а лекарите сè уште утврдуваат колкава штета може да предизвика интензивното користење на социјалните мрежи, играњето игри на мобилни телефони или едноставното гледање во екранот. причина за деца и возрасни..

А каква е иднината на мобилните телефони? Од големи, непоколебливи уреди, тие се намалија до големина на запалка, а потоа повторно почнаа да растат. Ако ги прашате технолошките компании, иднината на мобилните телефони е светла.

Во комбинација со вештачката интелигенција и дигиталните асистенти, овие уреди се незаменливи во секој џеб. Дури и кога на нив се закачени паметни очила или леќи, можеме да кажеме дека мобилните телефони навистина ќе станат наша продолжение. Колку е тоа добро или лошо за нас? Времето ќе каже.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Опуштен Euro 7 стандард : Малите автомобили ќе преживеат

Avatar

Published

на

Се чини дека Европскиот совет попуштил под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6.

Со стандардот Еуро 7 за нови возила, планот на Европската комисија беше дополнително да ја ограничи емисијата на штетни гасови. Имплементацијата требаше да се реализира во 2025 година, а до 2035 година Еуро 7 треба да ги намали вкупните емисии на NOx од автомобилите и комбињата за 35% во споредба со стандардот Еуро 6 и за 56% во споредба со стандардот Еуро 6 за автобуси и камиони.

Истовремено, честичките од издувните цевки на автомобилите и комбињата би се намалиле за 13%, а од автобусите и камионите за 39%, додека честичките од сопирачките на автомобилите би се намалиле за 27%.

Сега, се чини, Европскиот совет попушти под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6, пишува Ревијахак .

Нема да има промена во издувните гасови, но од друга страна, се чини дека купувачите на поекономични автомобили не треба да се грижат. Имено, со претходно најавениот Euro 7 стандард, автомобилите како Dacia Sandero, VW Polo и Renault Clio би биле поскапи и до 5.000 евра (поради новите технологии).

Растот на цените сега е спречен, но по цена на повисоки емисии на штетни гасови и фини честички.

Autocar исто така известува дека поради новите релаксирани регулативи, ќе опстане 2,9-литарскиот V6 мотор на Alfa Romeo, кој ги придвижува Quadrifoglio верзиите на Giulia и Stelvio, со 510 КС. Очекувајте низа слични најави од други автопроизводители деновиве…

Прочитај повеќе

Технологија

Листа на најпопуларните марки на автомобили во Европа

Avatar

Published

на

Tesla можеби го има најпродаваниот модел во првата половина од годината, но е далеку зад Volkswagen кога станува збор за вкупната продажба на автомобили.

Во првата половина на 2023 година, во Европа се регистрирани 6,56 милиони нови автомобили, што е за 17 отсто повеќе во споредба со истиот период во 2022 година (5,59 милиони единици). На врвот на листата се најде Tesla Model Y, кој забележа пораст на бројот на продадени единици за над 200%, претекнувајќи ги моделите Dacia Sandero и Volkswagen T-Roc, како и Peugeot 208 – лидерот од 2022 година.

Volkswagen ја зацврсти својата позиција меѓу производителите и има значителна предност во однос на второпласираната Toyota, додека на третото, изненадувачки, е Audi. Погледнете ја листата на топ 25 најпродавани марки на автомобили во Европа во првата половина на 2023 година:

1. Фолксваген (694.176 автомобили)

2. Тојота (417.220)

3. Ауди (374.435)

4. Пежо (356.135)

5. Мерцедес (353.822)

6. BMW (352.931)

7. Рено (349.770)

8. Škoda (339.382)

9. Форд (293.020)

10. Дачија (291.940)

11. Kia (287.775)

12. Hyundai (268.083)

13. Opel/Vauxhall (240.917)

14. Фиат (196.901)

15. Цитроен (195.670)

16. Тесла (185,238)

17. Нисан (147.822)

18. Volvo (143.843)

19. Седиште (133.126)

20. МГ (104.293)

21. Купра (93.177)

22. Mazda (92.733)

23. Мини (91.660)

24. Сузуки (90,469)

25. Џип (63.928)

Прочитај повеќе

Технологија

Што е USB-C интерфејс и кои се неговите предности?

Avatar

Published

на

USB-C интерфејсот сега е официјално индустриски стандард, но што е толку посебно и добро во оваа технологија, која Apple само што ја усвои?

Apple направи значителна промена во својот пристап кон полнењето на iPhone-и, усогласувајќи се со пошироката технолошка индустрија со усвојување на широко користениот стандард за поврзување USB-C.

Овој потег првенствено беше поттикнат од претстојната регулатива на Европската унија која наложува заеднички стандард за наплата за земјите-членки на ЕУ.

Дизајниран за иднината

USB-C, кратенка за Universal Serial Bus, ги заменува претходните верзии на USB-кабелот што се користеа во различни уреди како што се печатачи, дискови за складирање и е-читачи. За разлика од неговите претходници, USB-C портот има издолжена овална форма, симетрична и реверзибилна, со што се елиминира потребата да се грижите за погрешно приклучување поради потребата за правилно усогласување на портите.

Една од клучните предности на USB-C портот се неговите подобрени способности. Може да пренесува повеќе енергија, што резултира со побрзо полнење на електронските уреди и овозможува побрз пренос на податоци, што го олеснува брзото копирање на големи датотеки помеѓу компјутер и надворешен уред за складирање. Покрај тоа, може да пренесува видео сигнали до мониторите и да обезбеди уреди со поврзани додатоци. USB-C конекторот е дизајниран за иднината, а неговиот тенок дизајн го прави посоодветен за модерни, компактни уреди.

Молња конектор преку ноќ падна во заборав

Apple, познат по сега веќе непостоечкиот Lightning конектор за iPhone-и, се спротивстави на усвојувањето на стандардот USB-C, наведувајќи ја загриженоста за можните ограничувања на иновациите и потенцијалните недостатоци за потрошувачите. И покрај тоа што другите интегрираат USB-C конектори во нивните уреди, Apple остана цврсто. Сепак, откако ЕУ го одобри стандардот за полнење минатата година, технолошкиот гигант попушти, со што USB-C стана нова норма за своите производи.

За време на презентацијата на најновиот iPhone, извршниот директор на Apple не го спомна Lightning кабелот, нагласувајќи го широкото прифаќање на USB-C конекцијата. Според Kaian Drans, потпретседател за маркетинг за iPhone, USB-C е интегриран во производите на Apple со години и сега е компатибилен со MacBook, iPad, iPhone и AirPods.

Ефектот од Брисел

Пресвртот на Apple е пример за поширокото влијание на регулативите на Европската унија, кои често се нарекуваат „ефект на Брисел“. Компаниите сметаат дека е попрактично да се усогласат со овие прописи отколку да произведуваат различни производи за различни региони. ЕУ потроши повеќе од една деценија убедувајќи ја технолошката индустрија да усвои стандардизиран формат на полнач, како дел од пошироките напори за зголемување на одржливоста и намалување на е-отпадот.

Заедничката регулатива за полначи во ЕУ треба да стапи на сила есента 2024 година. Опфаќа широк опсег на уреди, вклучувајќи телефони, таблети, е-читачи, слушалки, камери, рачни конзоли, тастатури, глувци, преносни звучници и алатки за навигација. Дополнително, ја стандардизира технологијата за брзо полнење и им дава на потрошувачите избор да купат нови уреди со или без полначи.

Прочитај повеќе