Connect with us

Здравје

Храна богата со калциум!

Avatar

Published

на

Овие намирници треба почесто да се на вашето мени

Иако повеќето луѓе се свесни за важноста на калциумот во нашето тело, ретко кој размислува за тоа додека не доживее фрактура или проблем со коските.

И не само што е важен за нашите коски, туку игра улога и за здравјето на срцето, мускулите и нервите. Заедно со витаминот Д придонесува за јачината на нашите коски.

Витаминот Д ја зголемува апсорпцијата на калциум во телото, а другите хранливи материи кои можат да помогнат во одржувањето на здравјето на коските вклучуваат магнезиум и урамнотежена исхрана.

Дневните потреби на организмот варираат во зависност од возраста, така што децата до 18 години треба да внесуваат 1.300 милиграми калциум дневно, возрасните до 50 години 1.000 мг/ден, а потоа и на мажите им се советува иста количина, додека жените треба да го зголемат внесот на калциум на 1200 mg/ден.

Еве список на намирници кои се богати со калциум:

Кравјо млеко

Првото нешто што на сите им паѓа на памет кога ќе се спомне калциум. Во денешно време млекото е збогатено со калциум и витамин Д. Една шолја од 250 ml кравјо млеко содржи околу 300 mg калциум, што одговара на еден оброк.

Јогурт

Во околу 200 грама јогурт има иста количина на калциум како и кравјото млеко. Јогуртот е важна храна во разновидна исхрана која го обезбедува здравјето на цревата, а на него можете да додадете овошје, јаткасти плодови и семки.

Млеко од соја

Вредностите варираат од производ до производ, но во просек, млекото од соја има од 300 до 450 милиграми калциум во една чаша, што е најмалку 20 проценти од дневната вредност (ДВ). Исто така, млекото од соја е одлична алтернатива за млекото и нуди седум грама протеини, слични на кравјото млеко. Додадете го во житарки или смути.

Брокула

Половина чаша брокула содржи 20,7 mg калциум. Можеби тоа не е храна која е многу пофалена за нејзината огромна количина на калциум, но заедно со другите намирници богати со калциум, ќе помогне да се подобри здравјето на коските.

Кељ

Една чаша рендан кељ содржи 101 mg калциум. И јадењето кељ со друга храна богата со калциум може да помогне да се задоволат вашите дневни потреби за одржување на здравјето и коските. Ако не сте љубител на кељ, постојат тони различни рецепти кои ќе ве натераат да ја засакате оваа зелена храна.

Тофу

Одличен извор на растителни протеини, тофуто е и храна богата со калциум. Половина шолја тофу нуди околу 434 mg калциум, што е околу 30 проценти од DV. Дополнителна предност е тоа што има околу десет грама протеини. Можете да го ставите во салата или да го јадете како замена за месо.

Сок од портокал збогатен со калциум

Една шолја сок од портокал збогатен со калциум има 350 мг калциум, или 25 отсто од ДВ, како и 2,5 микрограми витамин Д, што е десет отсто од дневната вредност.

Грав

Содржи протеини, влакна и микронутриенти како што се калциум, калиум, витамин Ц и магнезиум. Освен што е чорба, почесто вклучете го гравот во вашата исхрана така што ќе го додадете во салати, ќе правите плескавици или намази со грав.

Бадеми

Одлична ужина преполна со протеини и одличен извор на калциум. Една шолја бадеми обезбедува околу 285 mg калциум, што е 28 проценти од DV. Освен калциум, содржат и влакна.

Имајте на ум дека внесот на кофеин може да ја намали апсорпцијата на калциум, затоа пијте кафе еден час пред или три часа по оброкот

.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

Што треба да содржи идеалниот појадок? Овие се идеални компоненти

Avatar

Published

на

Начинот на кој го започнуваме денот може драстично да влијае на тоа како ќе се одвива остатокот од денот

Често се вели дека појадокот е најважниот оброк во денот. Но, што го прави најздравиот појадок? Која храна или хранливи материи треба да ги барате за да го поттикнете вашето тело?

Дали појадокот навистина е толку важен?

Појадокот го храни телото со важни хранливи материи и дава енергија за почеток на денот. Истражувањата ја докажуваат и важноста на утринскиот оброк. Една анализа од 2021 година на податоци од над 30.000 луѓе покажа дека поединците кои го прескокнуваат појадокот имаат поголема веројатност да консумираат помалку клучни хранливи материи, вклучувајќи влакна, витамини Ц, Д и А, витамини од групата Б, калциум, железо и фосфор, пренесува Real Simple.

Друга студија покажа дека прескокнувањето на појадокот е поврзано со нарушувања во деноноќниот ритам, како и со повисоки нивоа на шеќер во крвта после јадење во остатокот од денот кај оние со дијабетес.

Компоненти на здрав појадок

Во однос на тоа од што всушност се состои добро заоблениот појадок, треба да барате неколку клучни хранливи материи.

– Најздравиот појадок се состои од сложени јаглехидрати, протеини и масти здрави за срцето за да ве одржуваат сити, да ви дадат енергија да го започнете денот и да ја одржите вашата тежина – вели за Real Simple регистрираната диететичарка Асмита Батајо.

Сложени јаглехидрати

Иако често се занемаруваат, јаглехидратите се клучни за здрав појадок (и за целокупната урамнотежена исхрана). Сепак, важно е да се изберат сложени јаглехидрати бидејќи се богати со влакна, витамини и минерали. Редовното ставање приоритет на опциите за сложени јаглени хидрати, како што се цели зрна, овошје, зеленчук и мешунки за појадок, ќе обезбеди широк спектар на хранливи материи кои го подобруваат здравјето, плус нивните влакна ни помагаат да се чувствуваме посити подолго, благодарение на нивната способност да го регулира шеќерот во крвта.

Протеини

Протеините не само што се неопходни за здрави нивоа на енергија и ситост, што е токму она што го бараме во појадокот, туку помагаат и во градењето и одржувањето на речиси секое ткиво во телото. Идеално, целјте на посните протеини, кои се пониски со заситени масти и холестерол во вашата исхрана за да го поддржат оптималното здравје на срцето. Тие може да вклучуваат парчиња месо или живина, јајца, риба, јаткасти плодови, семиња, млечни производи со малку маснотии и мешунки.

Здрави масти

Здравите масти го зголемуваат и задоволството после јадење, што ги прави совршени за појадок. Здравите масти го промовираат здравјето на клетките, мозокот, срцето и метаболизмот, истовремено обезбедувајќи концентриран извор на енергија. Не сите видови масти се толку корисни како другите кога станува збор за нивните здравствени придобивки. Од трите главни типа на масти (заситени, транс и незаситени), бирајте извори на незаситени масти што е можно почесто, тие имаат позитивен ефект врз здравјето на срцето, додека другите два вида масти можат да бидат штетни за него кога се консумираат во големи количини. количини. Извори на незаситени масти за срцето се маслинки, маслиново масло, авокадо, јаткасти плодови, семки и некои растителни масла како што се шафран и сончоглед.

Прочитај повеќе

Здравје

Овие четири знаци на срцев удар се јавуваат 24 часа пред нападот

Avatar

Published

на

Срцевите удари се една од најсмртоносните медицински итни случаи што може да ги претрпите.

За разлика од срцевите напади, кога протокот на крв во органите е прекинат, срцевите застоји се предизвикани од абнормален срцев ритам кога електричниот систем на телото не работи правилно.

Лицето ќе умре за неколку минути, освен ако веднаш не се лекува со CPR. Сепак, постојат некои знаци што можете да ги забележите пред да се појави штанд.

д-р. Киндарон Рениер, од здравствениот систем Cedars-Sinai во Лос Анџелес, рече:

„Предупредувачките симптоми ветуваат за предвидување на ненадеен срцев удар.

Околу половина од пациентите имаат симптоми во „часови, денови или недели пред срцев удар“, рече таа.

Нејзината студија, објавена во „Лансет“, истражуваше колку се чести симптомите кај пациентите со срцев удар и контролната група на пациенти без срцев удар, кои исто така повикаа 911.

Истражувачите проучувале повеќе од 1.500 возрасни лица во САД за да видат дали нешто може да укаже на напад.

Скратен здив

Најчестиот ран знак на срцев удар беше отежнато дишење, медицински познат како диспнеа.

Околу 41 отсто од пациентите го имале овој знак, во споредба со 22 отсто во контролната група.

Тоа беше единствениот знак значително поврзан со срцеви застоји и кај мажите и кај жените, велат истражувачите.

Болка во градите

Болката во градите беше вториот најчест знак. Погоди околу една третина од пациентите, во споредба со четвртина од контролната група.

Сепак, тоа беше значително поврзано само со срцеви удари кај мажите, но не и кај жените.

Потење

Дијафореза, или обилно потење, исто така влијаеше на повеќе пациенти со срцев удар отколку другите итни случаи.

Околу 12 проценти имале симптоми, во споредба со 8 проценти во контролната група. Исто така, беше значително поврзан само кај мажите, а не и кај жените.

Напади

Конечно, активноста слична на напади беше почеста кај срцевите пациенти отколку кај контролите. Единаесет проценти имале симптоми, во споредба со 7 проценти.

Гадење или повраќање, слабост, вртоглавица и абдоминални симптоми беа почести во контролната група.

Прочитај повеќе

Здравје

Идеален напиток пред спиење: може да ви помогне да ја ослободите напнатоста, стресот и нервозата (РЕЦЕПТ)

Avatar

Published

на

Чајот од маточина е исклучително здрав напиток со пријатен вкус

Освен што ја ублажува нервозата, маточината има и антимикробни својства и го намалува ризикот од инфекција. Полн е со антиоксиданси кои се неопходни за детоксикација и заштита на телото од оштетување предизвикано од слободните радикали. Сепак, за целите на детоксикација, се препорачува да се користат свежи листови од маточина бидејќи готвењето го намалува нивото на антиоксиданси. Искуството покажува дека маточината може да помогне и при горушица.

Важно е да се напомене дека не треба да претерувате со маточина, бидејќи може да предизвика контра ефект и да ја зголеми анксиозноста кога се зема во големи количини.

Како да направите чај од маточина:

Една лажица маточина прелијте со 200мл зовриена вода и оставете да отстои 10 минути. Процедете го чајот и уживајте во напитокот. Матиќњак има благ и пријатен вкус, а за дополнително задоволство можете да го засладите со малку мед.

Прочитај повеќе