Connect with us

Радовиш

Со положување на свежо цвеќе, во Радовиш одбележан Денот на победата над фашизмот и Денoт на Европа 9 Мај

Avatar

Published

на

Со положување на свежо цвеќе  на спомен обележјето на паднатите борци во Паркот на младите, денеска во Радовиш беше одбележан Денот на победата над фашизмот и Денoт на Европа 9 Мај. Во организација на Сојузот на борците и Општина Радовиш овој ден се одбележува секоја година во знак на сеќавање на завршувањето на Втората светска војна во Европа во 1945 година и почеток на создавањето на Европската унија, пет години подоцна.

 Оваа година се одбележува 78-годишнина од завршувањето на Втората светска војна, кога на 9 мај, нацистичка Германија и нејзините сојузници биле принудени да го потпишат договорот за капитулација и да го признаат поразот.

Свежо цвеќе положија; Делегација од Општина Радовиш со градоначалникот Ацо Ристов, делегација од Советот на Општина Радовиш, делегација од  Сојузот на Борците, делегација од  политичката партија на ВМРО ДПМНЕ, делегација од  политичката партија на СДСМ со пратеникот Коле Чаракчиев и делегација од форумот на жени од СДСМ.

Градоначалникот Ацо Ристов во оваа прилика упати порака до граѓаните и до младите посебно, овој ден да не се заборава, бидејќи како што рече слободата не е подарена и за неа паднале многу жртви.

„Борбата за слободата се уште трае и треба да продолжи, но на еден поинаков начин за да си ја сочуваме државата и слободата во неа“, рече Ристов, додавајќи дека денешниот ден, е ден на победата.

Радовиш

42 – годишно лице од радовишко извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга

Avatar

Published

на

„На 10.06.2024 во 17.00 часот во Радовиш, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода С.Н.(42) од радовишко село, постапувајќи по претходна пријава дека извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга. За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш и по негово документирање против лицето ќе биде поднесена соодветна пријава“, информира СВР Струмица.

Прочитај повеќе

Радовиш

СОУ Коста Сусинов од Радовиш, домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ

Avatar

Published

на

СОУ Коста Сусинов од Радовиш денеска беше домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ, кое има натпреварувачки карактер и за прв пат се одржува во Радовиш.

Околу 1500 ученици од 45 училишта од Република Македонија денеска ги претставија своите програми и своите вештини и квалитети. Настанот го отвори директорот Миле Арсов, а свое обраќање имаше и градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов.

Радовиш денеска вриеше од ученици и наставници, како во средното училиште така и по улиците, како и во Музејот на лубовта и уметноста и библиотеката Браќа Миладиновци.

Прочитај повеќе

Радовиш

Физичка пресметка на улица во Радовиш, нарушен јавниот ред и мир

Avatar

Published

на

Физичка пресметка на улица во Радовиш во која учествувале и двајца малолетници.

На 09.05.2024 во 19.10 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на ул.„8 Септември“ во Радовиш бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу М.М.(20), М.Т.(19) и двајца малолетници, сите од село Ињево, радовишко, од една страна и А.К.(35) од Радовиш, од друга страна. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Прочитај повеќе