Connect with us

Струмица

Пронајдени малолетничките од струмичко што беа пријавени дека се изгубиле на екскурзија во Скопје

Avatar

Published

на

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека на 08.05.2023 околу 23.50 часот на бул. Борис Трајковски во Скопје се пронајдени девојчињата од струмичко за кои на 08.05.2023 околу 16 часот во СВР Скопје од нивната професорка беше пријавено дека се изгубиле на територија на Центар.

Веднаш по добиената пријава од страна на полициските службеници преземени се соодветни мерки и малолетничките се пронајдени.

Вчера беше објавено на социјалните мрежи дека се изгубени двете девојчиња од Струмица , кои биле на екскурзија во Скопје.Антонија Јанкова(12) и Радмила Иванова(14) од с.Петралинци Струмичко. Истите биле видени кај Веро Џамбо и се упатиле кон центар по што било алармирано дека се исчезнати.

Струмица

Градоначалникот Костадинов заврши на инфузија, вдишал чад од пожарите

Avatar

Published

на

Градоначалникот на Општина Струмица, Костадин Костадинов вчера завршил на инфузија откако вдишал чад при гаснењето на пожарите. Информацијата ја објавија од пожарната од Струмица од каде му се заблагодаруваат за несебичното помагање во гаснењето на пожарот и за вредната награда која ја најави Костадинов.

-Пожарникарите-спасители изразуваат голема благодарност за денешниот чекор на Градоначалникот Костадинов со кој реши да не награди сите со по 10 000 денари и како прв го вреднуваше нашиот труд. Ниту фотографии ниту видеа и прес конференции, Градоначалникот Костадинов беше рамо до рамо со нас пожарникарите и несебично помагаше во гаснењето, организираше механизација, овошје, вода, електролити за сите нас. Во еден момент кога ескалираше пожарот вдишувајќи многу чад мораше да прими инфузија. Но не се откажа ниту на било кој начин се обиде тоа да го експлоатира. Ти благодариме Градоначалниче за подршката и да останеме сите со добро здравје“, напишаа пожарникарите од Струмица во својата објава на „Фејсбук“.

Прочитај повеќе

Струмица

Лишиле од слобода 31 -годишен жител на струмичко село, физички ја нападнал неговата сопруга

Avatar

Published

на

На 25.06.2024 во 22.15 часот полициски службеници од Полициската станица Струмица лишиле од слобода 31 -годишен жител на струмичко село, постапувајќи по претходна пријава дека физички ја нападнал неговата сопруга. 

Лицето било задржано во полициска станица Струмица, за настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица. По целосно документирање на случајот ќе биде поденесен соодветен поднесок.

Прочитај повеќе

Струмица

Извлечена е малолетничка која паднала во провалија во струмичко, се здобила со повреди

Avatar

Published

на

Вчера околу 20.30 часот во СВР Струмица од страна на Центарот за управување со кризи било пријавено дека малолетничка од Струмица движејќи се на патека кон манастирот “Свети Илија“, во близина на Струмица, паднала во дупка и се здобила со повреди. По примената пријава, од страна на полициски службеник е стапено во телефонски контакт со малолетничката, по што била утврдена и локацијата на која се наоѓа. Од страна на полициски службеници од Полициската станица од општа надлежност и Полициската станица за безбедност на патниот сообраќај Струмица веднаш било излезено на лице место и по кратко време девојчето било пронајдено, а во координација со пожарникари од ТППЕ Струмица била извлечена од местото и предадена на екипа на Медицински центар Струмица, информира СВР Струмица.

Од Центарот за управување со кризи ја потврдуваат информацијата дека синоќа околу 20.30 часот на 112 е добиен повик од возрасна жена која известила дека нејзината 16 годишна ќерка е падната во провалија во близина на манастирот Свети Илија над Струмица но не ја знае точната локација. Воедно известила дека ќерката има повреди на главата.

Операторите од 112 ја смириле видно вознемирената мајка и побарале од неа да ја извести ќерката да се јави на 112 за да се утврди локацијата на која се наоѓа.

Ќерката се јавила на 112 исплашена и вознемирена, кажала дека има повреди на главата и дека не знае да го посочи точното место на кое паднала. Операторите од 112 преку системот на 112 ја утврдиле точната локација а оперативците од Секторот за операции и координација од ЦУК итно ги известиле СВР Струмица, ТППЕ Струмица и Итната медицинска помош од Струмица. Сите посочени екипи веднаш излегле на терен, ја пребарале посочената локација и откако најпрво викајќи оствариле гласовен контакт со повреденото и исплашено лице набргу потоа успеале да ја најдат.

Девојчето е извлечено и се наоѓа во струмичката болница.

Прочитај повеќе