Connect with us

Свет

10 ЗНАЦИ кои покажуваат дека вашето дете е исклучително талентирано – обрнете внимание на овие прашања!

Avatar

Published

на

Родителите се обидуваат во текот на воспитувањето на своите деца да препознаат какви силни страни, таленти и посебни вештини имаат нивните малечки, односно дали имаат некоја посебна дарба. Иако многумина веруваат дека талентот се дава при раѓањето, искуството и науката покажуваат дека е неопходно да се работи на оваа дарба за да се развие.

Се смета дека надарените деца имаат развиени интелектуални, креативни, уметнички и лидерски способности. Постојат одредени особини кои мајките и татковците можат да ги препознаат рано, а еве 10 знаци дека воспитувате надарено дете:

1. Напреден развој – Надарените деца често ги поминуваат сите клучни развојни пресвртници побрзо од нивните врсници. На пример, тие почнуваат да зборуваат порано, а нивниот речник наскоро станува исклучително богат. До двегодишна возраст (или дури и порано), таквите деца можат да изразат прилично сложени мисли и концепти во јасни и сложени реченици.

2. Способност да препознае и запомни сценарио кое се повторува – Таквото дете гледа и поправа во својот ум детали кои обично поминуваат покрај другите деца, ги набљудува и запомни клучните информации за него. Тој, на пример, може да забележи дека покрај куќата поминува автобус во исто време или да се сети колку блокови се вклопуваат во приколката на камион-играчка.

3. Нескротлива љубопитност – Надарените деца не само што ги интересира светот околу нив, тие се исклучително љубопитни и сакаат да забележат како и на кој начин функционира сè околу нив. Сакаат да ги дознаат и најмалите детали, па често децата со посебен подарок им поставуваат на родителите низа прашања. Тоа се најчесто прашања од различни области на интерес, од какви видови животни постојат, до прашањето како е направен првиот леб.

4. Омилена тема за која сите знаат – Надарените деца често сами избираат одредена област на знаење или предмет на интерес за кој се особено заинтересирани. Најчесто зборуваат за таа област, сакаат да научат и да дознаат повеќе за неа. На пример, можеби вашиот син знае да ги наведе сите имиња на диносаурусите или е особено заинтересиран за модели и делови на автомобили.

5. Претпочита да комуницира со возрасни или постари деца – на надарените деца им е тешко да најдат заеднички јазик со врсниците кои имаат различни интереси и нивоа на способности. На таквите деца често им е досадно на училиште кога наставната програма им е премногу лесна и сакаат да разговараат со возрасни или со постари деца. Ваквите деца можат да покажат повисоко ниво на зрелост, па често им е здодевно од темите на нивните врсници.

6. Способност за фокусирање и неверојатна решителност – Тие се исклучително фокусирани на она што го прават и не се откажуваат додека не го завршат она што го зацртале. Ним нема да им го одвлекува вниманието на ТВ, видео игри или цртани филмови – сè што ќе им го одвлече вниманието на другите деца, надарените деца го игнорираат се додека се фокусирани на она што им е важно да го прават.

7. Поседува лидерски квалитети – Поради раната интелектуална зрелост и природната способност за организирање, надарените деца често стануваат лидери меѓу своите врсници. Имаат поголема самодоверба, можат да го контролираат своето однесување и често смислуваат најефективни начини за решавање на проблемите.

8. Рано почнуваат да читаат – Надарените деца често учат да читаат многу рано, најчесто пред своите врсници. Ако им купите книга што е поврзана со тема за која се особено заинтересирани, тие ќе можат да поминат часови читајќи ја.

9. Оригинално размислување – Имаат посебен начин на анализа на ситуацијата и често пристапуваат кон изнаоѓање решенија на единствен, сосема неочекуван начин за нивната возраст. Тие го гледаат светот креативно, затоа имаат различни идеи во секоја ситуација и околност.

10. Тоа не е совршено – Запомнете дека дури и супер надареното дете е сè уште дете: може да греши, нешто погрешно да разбере, да се однесува лошо и одвреме-навреме да изгуби интерес за одредени области. Исто така, ако е успешен на едно поле, не мора да значи дека ќе биде најдобар на секое поле. На пример, тој може да биде математички гениј, но мрази спорт, или талентиран музичар, но не сака да чита.

Без оглед на тоа каква дарба има детето, важно е да не се врши притисок врз него, туку да се остави да се развива и да му помогне да ги истакне своите способности и да ги надмине слабостите. Секое дете е подарок само по себе.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе