Connect with us

Свет

Намалете ја сметката за струја во 6 едноставни чекори!

Avatar

Published

на

Како можеме да постигнеме големи промени и заштеди со донесување мали одлуки?

За многу луѓе во нашата држава, сметката за струја е сериозна ставка во домашниот буџет. Честопати не сме ни свесни како можеме да го намалиме и да не доживееме непријатно изненадување кога ќе го отвориме пликот што ни дојде од дистрибуцијата.

Многумина од нас често се прашуваат како е можно да потрошивме толку киловати за еден месец, но во исто време, не знаат кои се начините да го заштитат домашниот буџет и да го избегнат трошењето и нерационалното користење на природните ресурси, особено електрична енергија. Со некои наши лоши навики придонесуваме и неколку стотини динари да одат од нашиот паричник на непотребно голема сметка за струја.

Дали некогаш сте се запрашале дали ја знаеме вистинската цена на енергијата и како со мали одлуки можеме да постигнеме големи промени и заштеди? Што може секој од нас да прави секојдневно за да заштеди струја, а со тоа и пари? Еве неколку чекори што можете да ги преземете за да направите значителни заштеди и евентуално да го подобрите домашниот буџет почнувајќи од следниот месец:

Чекор 1  – Секогаш кога е можно, треба да користите природна светлина и да го прилагодите просторот каде што престојувате на природната температура. Тоа значи дека греењето во вашиот стан го одржувате на температура до 20 степени во текот на денот и 18 во текот на ноќта. Тоа најдобро се прави со регулирање на самиот систем за греење, каде се трошат седум проценти од енергијата. Важно е секогаш да запомните дека секој степен е важен!

Чекор 2  – Дали знаевте дека машината за перење троши дури 10% од електричната енергија? Затоа еден од советите е да ја перете облеката на пониска температура, ако е можно во текот на ноќта, бидејќи струјата тогаш е поевтина – дури четири пати отколку во текот на денот. Она што дефинитивно треба да го проверите пред миење е дали машината за перење или машината за миење садови се полни, бидејќи тоа не значи дека само заштедуваме енергија и пари, туку придонесуваме и за растеретување на енергетската мрежа.

Чекор 3  – Дали знаевте дека обичните светилки траат во просек 1.000 часа, додека штедливите повеќе од 10.000 часа? Затоа се препорачува старите да се заменат со ЛЕД светилки, да се исклучува светлото секогаш кога е можно и да се користи максимално дневна светлина.

Чекор 4  – Потрошувачката на уредот во таканаречениот режим на подготвеност може да достигне и до шест проценти од вкупната потрошувачка на електрична енергија во домаќинството. Затоа е важно да ги исклучиме сите уреди што не ги користиме, бидејќи со тоа не само што заштедуваме електрична енергија, туку и го продолжуваме животниот век на уредите.

Чекор 5  – Со редовно отстранување на бигорот, кој се насобрал на грејните тела, влијаете на трошењето енергија и побрзо загревање на водата за дури 30 проценти. Затоа, заштедете енергија со поставување на бојлерот на 60 проценти, а со тоа придонесете да не се троши енергија.

Чекор 6  – Ако не сакате да готвите храна во шпорет под притисок, тогаш треба да знаете дека на овој начин можете да заштедите два до три пати повеќе енергија. Можеби тоа е доволна причина да ги промените вашите навики. Исто така, подгответе ја храната во тави со големина на шпоретот и заштедите до 20 проценти енергија, а со исклучување на шпоретот неколку минути пред да биде готов садот, тој ќе продолжи да се готви, а ќе заштедите уште најмалку 10 проценти. на енергија.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе