Connect with us

Свет

Како родителите можат да влијаат врз развојот на НАСИЛСТВОТО ОД ВРСНИЦИ кај децата? Психолог одговара на ова ВАЖНО ПРАШАЊЕ!

Avatar

Published

на

Во времето во кое живееме, се менува и начинот на воспитување на децата

Воспитувањето дете е важен процес во животот на секое семејство, а тоа треба да се препознае во работата на секој учител. Во времето во кое живееме, се менува и начинот на воспитување на децата. Поради секојдневните обврски, родителите често немаат доволно време квалитетно и адекватно да се грижат за своите деца, а нивното воспитување најмногу го препуштаат на наставниците, спортските тренери или други авторитети.

Од друга страна, наставниците генерално очекуваат во нивното училиште да дојдат веќе добро образовани деца, кои треба само да ги едуцираат и да ги научат на специфични вештини. 

Правилно воспитување е можно само со учество и на семејството и на училиштето, како комплементарни субјекти во животот на секое дете. Училиштето ги воспитува децата и влијае на формирањето на животните ставови, но не може да ги воспитува без учество на родителите, ниту пак е реално да се очекува дека на крајот од воспитно-образовниот процес едноставно ќе произлезе совршено образовано и воспитано дете од тоа.

Меѓутоа, што ако родителите немаат време или самите се склони кон насилничко однесување? Што ако детето е оставено само на себе, без почит кон другите возрасни во неговата околина, кон наставниците во училиштето, кон другите учесници во училишниот систем? Дали таквата средина и „незаинтересираност“ може да создаде дете кое подоцна во животот може да остане извршител на насилство?

На овие прашања одговори психологот Билјана Михаиловиќ, која вели дека повеќето истражувачи и теоретичари сметаат дека насилството од врсниците е одраз на целата ситуација во едно општество. 

Различни теоретски модели, вклучувајќи различни аспекти, како и фактори на појава и одржување на агресивност кај децата и младите, осветлуваат, но не даваат целосна слика за оваа појава.

– Бројни студии се занимаваа со фактори на ризик за појава на насилство и утврдија дека родителското воспитување и условите на растење влијаат на појавата на насилство кај децата. Резултатите од истражувањето спроведено на нашиот примерок (Тања Недимовиќ и Миклош Биро) покажуваат дека за директното насилство од врсниците се важни: родот, семејното насилство и студениот образовен однос на таткото и мајката.

Затоа, со своето однесување, родителите можат да придонесат за развој и одржување на насилничко однесување кај нивните деца. 

Со оглед на тоа што родителите се толку моќен фактор, логично е нивното влијание да оди и во друга насока – во насока на развивање ненасилни, општествено посакувани обрасци на однесување.

Кога зборуваме за насилство, некако се подразбира дека станува збор за интервенција против насилството, а го занемаруваме поважниот дел – спречување на насилничко однесување или спречување на развојно охрабрувачки начин. Улогата на родителите во спречувањето на насилството од врсници е многу важна, затоа во развојот на децата фокусот треба да биде ставен на превентивните, а не на интервентните активности. 

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе