Connect with us

Конче

Со пригодна програма и откривање на спомен биста, ОУ „Гоце Делчев“ од Конче, го одбележа својот патронен празник

Avatar

Published

на

Со пригодна програма подготвена од учениците и наставниците и откривање на спомен биста, ООУ „Гоце Делчев“ од Конче денеска го одбележа својот патронен празник. Во присуство на голем број поканети гости и соработници, ученици и вработени во училиштето и по повод 120 годишнината од загинувањето на Гоце Делчев, беше откриена спомен бистата и положено свежо цвеќе.

Во рамките на програмата наградените ученици по литературниот конкурс  читаа литературни творби, посветени на великанот Гоце Делчев.

Откривањето на бистата го извршија директорот на училиштето Горјан Трајков и градоначалникот на Општина Конче Златко Ристов по што цвеќе положија делегација од училиштето со директорот Трајков,  делегација од Општина Конче со градоначалникот Златко Ристов, и делегација од ЈП Лакаавица од Конче.

Одбележувањето на патрониот празник започна од вчера со повеќе активности, а продолжи денеска со спортски натпревари, ликовна колонија која се одржа во дворот на манастирот свети Стефан и се заокружи со свечениот дел.

На денешната свеченост беа доделени  дипломи и награди на ученици за освоено прво, второ и трето место во литературен конкурс и во ликовна колонија, и дипломи и награди за освоено прво, второ и трето место, на спортски екипи во мал фудбал женски и во мал фудбал машки од основните училишта од општините Радовиш и Конче.

ООУ Гоце Делчев  во соработка со Општина Конче го реализира проектот за  хортикултурно уредување на дворот при што беше поставена и спомен биста на Гоце Делчев, за достоинствено одбележување на патрониот празник секоја година.

Конче

Започна турнирот во мал фудбал под покровителство на Општина КОНЧЕ

Avatar

Published

на

Започна Турнириот во мал фудбал под покровителство на Општина Конче а по повод празникот на општината Петровден. По повод празникот, Петровден, 12ти јули 2024 година, Општина КОНЧЕ организира ноќен турнир во мал фудбал. Вкупно пријавени екипи се шеснаесет (16). Ждребувањето беше извршено во петокот на 28.06.2024 во 19:30 во просториите на Општината, а почетокот на турнитот беше во сабота 29.06.2024 година. Градпначалникот Златко Ристов свечено го отвори турнирот и им посака многу среќа на спортистите.

За најдобрите се предвидени и вредни награди.

За 1- место 150.000 денари, 2- место 80.000 денари, 3- место 40.000 денари и 4- место 10.000 денари.

За деца до 12 години: 1-место 10.000 денари. 2- место 4.000 денари и 3- место 2.000 денари.

Општина Конче, Советот на Општина Конче и градоначалникот Златко Ристов се генерални покровители на петровденскиот турнир во мал фудбал кој се одржува секоја година во Конче.

Прочитај повеќе

Конче

Изгоре нива со пченица и лозје. Пожарникарите од Конче со апел до граѓаните

Avatar

Published

на

Апел до сите граѓани на Општина Конче, да не палат оган на отворено. И денешниот пожар во депонијата е од несовесни граѓани кои собирале старо железо и друг материјал. Благодарност до колегите од ТППЕ од Радовиш кои навремено беа на лице место на пожарот од кој има направено голема материјална штета на лозов насад од 6 декари и целосно е изгорена неожнеана пченица од 5 декари. Апелираме уште еднаш да не се пали оган на отворенао стои во апелот од Дпд Горици Конче

Прочитај повеќе

Конче

Авантурите на Конче и Мантово ВЕЛОФЕСТ 2024, на локација на Влашки Колиби

Avatar

Published

на

Дводневен настан велосипедски тури  „Авантурите на Конче и Мантово“ ќе се одржи  на 6 и 7 јули годинава, на локација на Влашки Колиби, Езеро Мантово, Општина Конче. Ново велосипедско искуство во општина Конче по втор пат, при што присутните ќе имаат можност  да ги запознаат природните убавини и локалните особености во овој дел на Македонија.
За сместување е предвидено кампување со сопствена опрема.

Контакт: velofestkonce@gmail.com или на телефон 078 495 850

Минатата година учеството на овој настан беше бесплатно, годинава има Котизација за учество: 

600 денари по учесник поединец или 500 денари за членови на велосипедски клубови.

За малолетните лица до 16 години со придружник, учеството е бесплатно.

Котизацијата се уплаќа на сметката на организаторот:

ЗВК БЕЛ КАМЕН СЕРТА Радовиш

сметка бр.: 210-0700453201-68

Банка: НЛБ Банка АД Скопје

Краен рок за пријавување: најдоцна до Среда 3ти Јули 2024 година

Секој учесник добива:

– dri-fit маичка
– вечера во сабота
– доручек и ручек во недела
– освежување за време на велосипедските тури
– организирани велосипедски тури со поддршка на локални водичи
– медицинска помош за време на велосипедските тури
– велосипедски сервис за време на турите за асистенција во отстранување на брзи дефекти кај велосипедот

Програма

Сабота, 6ти јули
10:00 – 15:00h Пристигнување и регистрација на учесниците и поставување на сопствена камп опрема
16:00 – 17:00h Подготовка, упатства и вовед во Велотура-1
17:00 – 19:00h Велосипедска тура околу Езерото Мантово со должина 15km и искачување 200m (види повеќеGPX)

19:20 – 19:30h Свечено отварање на манифестацијата „ВЕЛОФЕСТ“
20:00 – 20:15h Настап на КУД Конче
20:30 – 00:00h Музичко-забавна програма

Недела, 7ми јули
08:00 – 09:00h Утринско будење, загревање и доручек за учесниците
09:00 – 10:00h Подготовка, упатства и вовед во Велотура-2 (види повеќеGPX)
10:00 – 15:00h Велотура Конче (50км)
15:00 – 15:30h Затворање на манифестацијата

Прочитај повеќе