Connect with us

Свет

ЗАТЕМНУВАЊЕ НА СОНЦЕТО НА 20 АПРИЛ 2023!

Avatar

Published

на

Затемнување на Сонцето и млада месечина не очекуваат на 20 април 2023 година, а ова е прво затемнување во знакот Овен од 2015 година, велат астролозите. Со ова започна нов циклус на затемнувања кој ќе продолжи до 2025 година. Затемнувањето на Сонцето и младата месечина во Овен ја активираат портата кон нова реалност. Вратите ќе се отворат, носејќи нови можности и нови патишта. Некои од овие можности може да бидат изненадување, но други можеби се работи на кои работиме некое време.

Затемнувањата ја зголемуваат нашата чувствителност, креативност и интуиција. Бидејќи енергијата на Овенот е исто така силна, ова е нашата шанса да најдеме храброст да постигнеме некои важни работи во нашиот живот. Додека течат енергиите на затемнувањето, користете ги за да поставите намери, да го визуелизирате посакуваниот исход, да ги гледате работите на нов начин и да останете отворени за промени.

Спаѓајќи во знакот Овен, ова е втор лунарен циклус по ред што започнува во овој огнен знак. Првата беше на 21 март, кога имавме млада месечина во Овен. Имањето два моќни лунарни циклуси наназад во Овен укажува на зголемување на интензитетот околу темите на Овен. Овенот е огнен знак, а елементот оган кој живее во сите нас ни дава сила, храброст, страст и решителност. Меѓутоа, кога гори премногу силно, елементот на оган може да доведе до гнев, импулсивност или его.

Балансирањето на нашиот внатрешен оган можеби е една од доминантните теми околу ова затемнување. Можеме да ја почувствуваме енергијата на Овенот како нè турка да застанеме за себе, да скокнеме во новото и да најдеме самодоверба да влеземе во новите врати што ни се отвораат. Но, можеме да ја најдеме и потребата да го вратиме назад, да го скротиме нашето его, да преземеме одговорност и да го преиспитаме гласот на нашето срце.

Можете да размислите за тоа што се случило во вашиот живот за време на последниот циклус на затемнување Овен-Вага, кој беше од октомври 2013 до септември 2015 година. Не дека истите настани ќе се повторат, но можеби ќе се најдете како истражувате слични теми или ја апсорбирате следната лекција за тоа патување.

Ова затемнување ќе биде партнер со затемнување на Месечината во Шкорпија на 5 мај. Додека патуваме низ овие две затемнувања, можеме да се чувствуваме нерасположени и емотивно расфрлани, затоа бидете нежни со себе и со другите во овој период.

Под ова затемнување, погрижете се да вложите напор да поставите намери, да барате можности, да го преземете тој скок напред и да се ставите таму каде што сакате да бидете. Дозволете вашето вистинско автентично јас да блесне и ќе се појават можности.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе