Connect with us

Здравје

Брза детоксикација од шеќер!

Avatar

Published

на

Не е лесно да се прекинат навиките

Зависноста од шеќер и брашно не е емоционално нарушување во исхраната. Тоа е биолошко нарушување, поттикнато од хормони и невротрансмитери кои ја поттикнуваат желбата за шеќер и јаглехидрати – што доведува до неконтролирано прејадување. Ова е причината зошто речиси 70 отсто од луѓето и 40 отсто од децата се дебели.

Во една студија, научниците од Харвард открија дека милкшејк со висок шеќер (во споредба со ниско-шеќер) не само што го зголемува шеќерот во крвта и инсулинот и доведува до желба за шеќер, туку предизвикува и огромни промени во мозокот. Шеќерот го осветли центарот за зависност во мозокот кој ги препознава колачињата и зашеќерените газирани пијалоци како вид на дрога.

Дали сакате шеќер и јаглехидрати секој ден и не губите тежина додека држите диета? Доколку одговоривте позитивно на ова прашање, време е за детоксикација и „одвикнување“ од шеќер. Како ќе го направите тоа?

Одлучете се за детоксикација

Можете да го направите тоа во истата секунда кога е потребна само една одлука, кажете: „Време е да се ослободите од шеќерот и да започнете поздрав живот“. Тоа е тоа, првиот чекор е направен.

Едноставно престанете да јадете шеќер

Полесно е да се каже од колку да се направи. Отсега пијте ладно турско кафе без шеќер или вештачки засладувачи. Засладувачите само ја зголемуваат потребата за слатки и се претвораат во масно ткиво. Исто така, престанете да консумирате храна која содржи хидрогенизирани и транс масти.

Пијте вода, кафе и чаеви

Со други зборови – не пијте калории. Држете се настрана од соковите, особено сирупите кои се полни со шеќер. Свежо исцедените сокови од овошје и зеленчук се совршена замена, но во нормални количини. Зелениот чај и водата се задолжителни!

Додадете малку протеин

Јадете доволно протеини во текот на денот за да ви даде доволно енергија за да продолжите, особено за време на појадокот. Протеините за појадок ќе го балансираат шеќерот во крвта, инсулинот и желбата за слатка храна.

Јадете „вистински“ јаглени хидрати

Добро познато правило е дека за време на диетите речиси и да не се консумираат јаглени хидрати. Сепак, постои само еден вид јаглехидрати што е дозволен и тоа во големи количини, а тоа е зеленчукот. Единствено што треба да избегнувате се компири, тиква и цвекло – но само 7 дена. По една недела можете слободно да ги јадете.

Додадете малку маснотии

Мастите не мора да не дебелеат и да не дебелеат. Збунети од овој факт? Шеќерот е виновен за тоа. Мастите ни даваат чувство на ситост и го балансираат нивото на шеќер во крвта; ни даваат енергија и ги будат сите клетки.

Чувајте го стресот под контрола

Не се нервирајте премногу, почнете да вежбате! Земете неколку длабоки вдишувања и издишување во текот на денот и правете јога. Не дозволувајте стресот да ве претвори во шеќер.

Спијте добро

Недостатокот на сон ќе ве принуди да внесувате повеќе јаглехидрати и шеќер, за телото да биде будно и брзо. Едно истражување покажало дека студентите кои спиеле само шест часа наместо осум, имале зголемени хормони за глад и намалени хормони кои го потиснуваат апетитот.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

Што треба да содржи идеалниот појадок? Овие се идеални компоненти

Avatar

Published

на

Начинот на кој го започнуваме денот може драстично да влијае на тоа како ќе се одвива остатокот од денот

Често се вели дека појадокот е најважниот оброк во денот. Но, што го прави најздравиот појадок? Која храна или хранливи материи треба да ги барате за да го поттикнете вашето тело?

Дали појадокот навистина е толку важен?

Појадокот го храни телото со важни хранливи материи и дава енергија за почеток на денот. Истражувањата ја докажуваат и важноста на утринскиот оброк. Една анализа од 2021 година на податоци од над 30.000 луѓе покажа дека поединците кои го прескокнуваат појадокот имаат поголема веројатност да консумираат помалку клучни хранливи материи, вклучувајќи влакна, витамини Ц, Д и А, витамини од групата Б, калциум, железо и фосфор, пренесува Real Simple.

Друга студија покажа дека прескокнувањето на појадокот е поврзано со нарушувања во деноноќниот ритам, како и со повисоки нивоа на шеќер во крвта после јадење во остатокот од денот кај оние со дијабетес.

Компоненти на здрав појадок

Во однос на тоа од што всушност се состои добро заоблениот појадок, треба да барате неколку клучни хранливи материи.

– Најздравиот појадок се состои од сложени јаглехидрати, протеини и масти здрави за срцето за да ве одржуваат сити, да ви дадат енергија да го започнете денот и да ја одржите вашата тежина – вели за Real Simple регистрираната диететичарка Асмита Батајо.

Сложени јаглехидрати

Иако често се занемаруваат, јаглехидратите се клучни за здрав појадок (и за целокупната урамнотежена исхрана). Сепак, важно е да се изберат сложени јаглехидрати бидејќи се богати со влакна, витамини и минерали. Редовното ставање приоритет на опциите за сложени јаглени хидрати, како што се цели зрна, овошје, зеленчук и мешунки за појадок, ќе обезбеди широк спектар на хранливи материи кои го подобруваат здравјето, плус нивните влакна ни помагаат да се чувствуваме посити подолго, благодарение на нивната способност да го регулира шеќерот во крвта.

Протеини

Протеините не само што се неопходни за здрави нивоа на енергија и ситост, што е токму она што го бараме во појадокот, туку помагаат и во градењето и одржувањето на речиси секое ткиво во телото. Идеално, целјте на посните протеини, кои се пониски со заситени масти и холестерол во вашата исхрана за да го поддржат оптималното здравје на срцето. Тие може да вклучуваат парчиња месо или живина, јајца, риба, јаткасти плодови, семиња, млечни производи со малку маснотии и мешунки.

Здрави масти

Здравите масти го зголемуваат и задоволството после јадење, што ги прави совршени за појадок. Здравите масти го промовираат здравјето на клетките, мозокот, срцето и метаболизмот, истовремено обезбедувајќи концентриран извор на енергија. Не сите видови масти се толку корисни како другите кога станува збор за нивните здравствени придобивки. Од трите главни типа на масти (заситени, транс и незаситени), бирајте извори на незаситени масти што е можно почесто, тие имаат позитивен ефект врз здравјето на срцето, додека другите два вида масти можат да бидат штетни за него кога се консумираат во големи количини. количини. Извори на незаситени масти за срцето се маслинки, маслиново масло, авокадо, јаткасти плодови, семки и некои растителни масла како што се шафран и сончоглед.

Прочитај повеќе

Здравје

Овие четири знаци на срцев удар се јавуваат 24 часа пред нападот

Avatar

Published

на

Срцевите удари се една од најсмртоносните медицински итни случаи што може да ги претрпите.

За разлика од срцевите напади, кога протокот на крв во органите е прекинат, срцевите застоји се предизвикани од абнормален срцев ритам кога електричниот систем на телото не работи правилно.

Лицето ќе умре за неколку минути, освен ако веднаш не се лекува со CPR. Сепак, постојат некои знаци што можете да ги забележите пред да се појави штанд.

д-р. Киндарон Рениер, од здравствениот систем Cedars-Sinai во Лос Анџелес, рече:

„Предупредувачките симптоми ветуваат за предвидување на ненадеен срцев удар.

Околу половина од пациентите имаат симптоми во „часови, денови или недели пред срцев удар“, рече таа.

Нејзината студија, објавена во „Лансет“, истражуваше колку се чести симптомите кај пациентите со срцев удар и контролната група на пациенти без срцев удар, кои исто така повикаа 911.

Истражувачите проучувале повеќе од 1.500 возрасни лица во САД за да видат дали нешто може да укаже на напад.

Скратен здив

Најчестиот ран знак на срцев удар беше отежнато дишење, медицински познат како диспнеа.

Околу 41 отсто од пациентите го имале овој знак, во споредба со 22 отсто во контролната група.

Тоа беше единствениот знак значително поврзан со срцеви застоји и кај мажите и кај жените, велат истражувачите.

Болка во градите

Болката во градите беше вториот најчест знак. Погоди околу една третина од пациентите, во споредба со четвртина од контролната група.

Сепак, тоа беше значително поврзано само со срцеви удари кај мажите, но не и кај жените.

Потење

Дијафореза, или обилно потење, исто така влијаеше на повеќе пациенти со срцев удар отколку другите итни случаи.

Околу 12 проценти имале симптоми, во споредба со 8 проценти во контролната група. Исто така, беше значително поврзан само кај мажите, а не и кај жените.

Напади

Конечно, активноста слична на напади беше почеста кај срцевите пациенти отколку кај контролите. Единаесет проценти имале симптоми, во споредба со 7 проценти.

Гадење или повраќање, слабост, вртоглавица и абдоминални симптоми беа почести во контролната група.

Прочитај повеќе

Здравје

Идеален напиток пред спиење: може да ви помогне да ја ослободите напнатоста, стресот и нервозата (РЕЦЕПТ)

Avatar

Published

на

Чајот од маточина е исклучително здрав напиток со пријатен вкус

Освен што ја ублажува нервозата, маточината има и антимикробни својства и го намалува ризикот од инфекција. Полн е со антиоксиданси кои се неопходни за детоксикација и заштита на телото од оштетување предизвикано од слободните радикали. Сепак, за целите на детоксикација, се препорачува да се користат свежи листови од маточина бидејќи готвењето го намалува нивото на антиоксиданси. Искуството покажува дека маточината може да помогне и при горушица.

Важно е да се напомене дека не треба да претерувате со маточина, бидејќи може да предизвика контра ефект и да ја зголеми анксиозноста кога се зема во големи количини.

Како да направите чај од маточина:

Една лажица маточина прелијте со 200мл зовриена вода и оставете да отстои 10 минути. Процедете го чајот и уживајте во напитокот. Матиќњак има благ и пријатен вкус, а за дополнително задоволство можете да го засладите со малку мед.

Прочитај повеќе