Connect with us

Здравје

Некои типични симптоми кои може да укажуваат на ДИЈАБЕТЕС!

Avatar

Published

на

Бројот на заболени од дијабетес постојано се зголемува

Дијабетесот е болест предизвикана од недоволно лачење или дејство на инсулин. Тоа е хормон кој се создава во панкреасот и е одговорен за правилен метаболизам на јаглехидратите, односно шеќерот. Без инсулин, шеќерот внесен во организмот преку храната не може да се пренесе од крвотокот во клетките, што се манифестира како зголемување на шеќерот во крвта.

Последниве години во Србија е забележлив пораст на бројот на дијабетичари, а особено загрижува фактот што многумина не ни знаат дека се болни, па дијабетесот се открива само кога ќе се појават други компликации.

Атипични симптоми

Покрај вообичаените симптоми на дијабетес како што е жедта, истражувањата покажаа дека постојат три необични знаци на болеста кои се појавуваат многу пред вистинската дијагноза. Според д-р Снеха Катари, долгогодишен ендокринолог, раните симптоми на дијабетес може да се манифестираат на различни, честопати невообичаени начини.

– Бидејќи има постојан пораст и пад на нивото на шеќер во крвта, некои пациенти доживуваат промени во расположението како ран симптом на дијабетес. Заморот и губењето на концентрацијата се исто така еден од нуспојавите на болеста, иако луѓето обично овие знаци не ги поврзуваат со дијабетесот – вели таа.

Нејзиниот колега, Роналд Темплер, директор на Клиничкиот институт за дијабетес во планината Синај, предупреди дека горењето на стапалата исто така може да укажува на оваа непријатна болест.

– Помеѓу 10 и 20 проценти од пациентите на кои им е дијагностициран дијабетес имаат одредено оштетување на нивните периферни нерви како резултат на болеста. Ако чувствувате чудно чувство на печење во стапалата или имате чувство на намалена рамнотежа, тоа може да укажува и на дијабетес – предупреди тој.

Нарушувањата кои се јавуваат кај дијабетичарите поради покаченото ниво на шеќер во крвта може да влијаат на крвните садови и нервите, а промените често се видливи и на кожата. Станува збор за „црна акантоза“ – темна, груба и задебелена кожа која најчесто се јавува на задниот дел на вратот.

Според д-р Јулија Гусарова, која е специјалист за кожни болести, покрај вратот, оваа промена на кожата може да се случи и на други делови од телото.

– Црна акантоза може да се појави на места каде што има набори на кожата, како што се препоните, но и под пазувите, па дури и на дланките. Покрај видливата промена на бојата на кожата, на тие места се забележани и згуснувања. Овие промени не само што укажуваат на можен дијабетес, туку најчесто исчезнуваат кога ќе се реши основниот проблем, односно кога ќе се регулира нивото на шеќер во крвта – додаде таа.

Атипични симптоми кои може да укажуваат на дијабетес:

промени во расположението

замор и губење на концентрацијата

горење во стапалата

промени во кожата на вратот, дланките, препоните или пазувите

кожата е потемна, груба и задебелена

Симптоми на дијабетес

Постојат два типа на дијабетес – тип 1 и 2. Кај дијабетес тип 1, панкреасот не произведува инсулин, додека кај тип 2, инсулинот постои во телото, но клетките не го апсорбираат, па дополнително количество на овој хормон е потребно за одржување на нормално ниво на шеќер во крвта.

Нивото на шеќер во крвта влијае на различни функции на телото, но како што предупредуваат лекарите, не мора секогаш да се чувствувате лошо поради тоа.

Најчестите, типични симптоми се:

често мокрење, особено ноќе

постојано чувство на жед

чувство на замор

губење на тежина

чешање околу гениталиите

исекотини и раните тешко зараснуваат

заматен вид

Доколку дијабетесот не се дијагностицира навреме и ако не се лекува, може да настанат сериозни и опасни по живот компликации. Првиот симптом е здивот со сладок мирис, а тоа е состојба кога во телото нема доволно гликоза, па телото ги согорува мастите, што произведува хемикалија наречена кетони. Најчесто се јавува кај пациенти со дијабетес тип 2 и се манифестира како зголемена жед, сув јазик, често мокрење, мачнина и болки во стомакот.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

Што треба да содржи идеалниот појадок? Овие се идеални компоненти

Avatar

Published

на

Начинот на кој го започнуваме денот може драстично да влијае на тоа како ќе се одвива остатокот од денот

Често се вели дека појадокот е најважниот оброк во денот. Но, што го прави најздравиот појадок? Која храна или хранливи материи треба да ги барате за да го поттикнете вашето тело?

Дали појадокот навистина е толку важен?

Појадокот го храни телото со важни хранливи материи и дава енергија за почеток на денот. Истражувањата ја докажуваат и важноста на утринскиот оброк. Една анализа од 2021 година на податоци од над 30.000 луѓе покажа дека поединците кои го прескокнуваат појадокот имаат поголема веројатност да консумираат помалку клучни хранливи материи, вклучувајќи влакна, витамини Ц, Д и А, витамини од групата Б, калциум, железо и фосфор, пренесува Real Simple.

Друга студија покажа дека прескокнувањето на појадокот е поврзано со нарушувања во деноноќниот ритам, како и со повисоки нивоа на шеќер во крвта после јадење во остатокот од денот кај оние со дијабетес.

Компоненти на здрав појадок

Во однос на тоа од што всушност се состои добро заоблениот појадок, треба да барате неколку клучни хранливи материи.

– Најздравиот појадок се состои од сложени јаглехидрати, протеини и масти здрави за срцето за да ве одржуваат сити, да ви дадат енергија да го започнете денот и да ја одржите вашата тежина – вели за Real Simple регистрираната диететичарка Асмита Батајо.

Сложени јаглехидрати

Иако често се занемаруваат, јаглехидратите се клучни за здрав појадок (и за целокупната урамнотежена исхрана). Сепак, важно е да се изберат сложени јаглехидрати бидејќи се богати со влакна, витамини и минерали. Редовното ставање приоритет на опциите за сложени јаглени хидрати, како што се цели зрна, овошје, зеленчук и мешунки за појадок, ќе обезбеди широк спектар на хранливи материи кои го подобруваат здравјето, плус нивните влакна ни помагаат да се чувствуваме посити подолго, благодарение на нивната способност да го регулира шеќерот во крвта.

Протеини

Протеините не само што се неопходни за здрави нивоа на енергија и ситост, што е токму она што го бараме во појадокот, туку помагаат и во градењето и одржувањето на речиси секое ткиво во телото. Идеално, целјте на посните протеини, кои се пониски со заситени масти и холестерол во вашата исхрана за да го поддржат оптималното здравје на срцето. Тие може да вклучуваат парчиња месо или живина, јајца, риба, јаткасти плодови, семиња, млечни производи со малку маснотии и мешунки.

Здрави масти

Здравите масти го зголемуваат и задоволството после јадење, што ги прави совршени за појадок. Здравите масти го промовираат здравјето на клетките, мозокот, срцето и метаболизмот, истовремено обезбедувајќи концентриран извор на енергија. Не сите видови масти се толку корисни како другите кога станува збор за нивните здравствени придобивки. Од трите главни типа на масти (заситени, транс и незаситени), бирајте извори на незаситени масти што е можно почесто, тие имаат позитивен ефект врз здравјето на срцето, додека другите два вида масти можат да бидат штетни за него кога се консумираат во големи количини. количини. Извори на незаситени масти за срцето се маслинки, маслиново масло, авокадо, јаткасти плодови, семки и некои растителни масла како што се шафран и сончоглед.

Прочитај повеќе

Здравје

Овие четири знаци на срцев удар се јавуваат 24 часа пред нападот

Avatar

Published

на

Срцевите удари се една од најсмртоносните медицински итни случаи што може да ги претрпите.

За разлика од срцевите напади, кога протокот на крв во органите е прекинат, срцевите застоји се предизвикани од абнормален срцев ритам кога електричниот систем на телото не работи правилно.

Лицето ќе умре за неколку минути, освен ако веднаш не се лекува со CPR. Сепак, постојат некои знаци што можете да ги забележите пред да се појави штанд.

д-р. Киндарон Рениер, од здравствениот систем Cedars-Sinai во Лос Анџелес, рече:

„Предупредувачките симптоми ветуваат за предвидување на ненадеен срцев удар.

Околу половина од пациентите имаат симптоми во „часови, денови или недели пред срцев удар“, рече таа.

Нејзината студија, објавена во „Лансет“, истражуваше колку се чести симптомите кај пациентите со срцев удар и контролната група на пациенти без срцев удар, кои исто така повикаа 911.

Истражувачите проучувале повеќе од 1.500 возрасни лица во САД за да видат дали нешто може да укаже на напад.

Скратен здив

Најчестиот ран знак на срцев удар беше отежнато дишење, медицински познат како диспнеа.

Околу 41 отсто од пациентите го имале овој знак, во споредба со 22 отсто во контролната група.

Тоа беше единствениот знак значително поврзан со срцеви застоји и кај мажите и кај жените, велат истражувачите.

Болка во градите

Болката во градите беше вториот најчест знак. Погоди околу една третина од пациентите, во споредба со четвртина од контролната група.

Сепак, тоа беше значително поврзано само со срцеви удари кај мажите, но не и кај жените.

Потење

Дијафореза, или обилно потење, исто така влијаеше на повеќе пациенти со срцев удар отколку другите итни случаи.

Околу 12 проценти имале симптоми, во споредба со 8 проценти во контролната група. Исто така, беше значително поврзан само кај мажите, а не и кај жените.

Напади

Конечно, активноста слична на напади беше почеста кај срцевите пациенти отколку кај контролите. Единаесет проценти имале симптоми, во споредба со 7 проценти.

Гадење или повраќање, слабост, вртоглавица и абдоминални симптоми беа почести во контролната група.

Прочитај повеќе

Здравје

Идеален напиток пред спиење: може да ви помогне да ја ослободите напнатоста, стресот и нервозата (РЕЦЕПТ)

Avatar

Published

на

Чајот од маточина е исклучително здрав напиток со пријатен вкус

Освен што ја ублажува нервозата, маточината има и антимикробни својства и го намалува ризикот од инфекција. Полн е со антиоксиданси кои се неопходни за детоксикација и заштита на телото од оштетување предизвикано од слободните радикали. Сепак, за целите на детоксикација, се препорачува да се користат свежи листови од маточина бидејќи готвењето го намалува нивото на антиоксиданси. Искуството покажува дека маточината може да помогне и при горушица.

Важно е да се напомене дека не треба да претерувате со маточина, бидејќи може да предизвика контра ефект и да ја зголеми анксиозноста кога се зема во големи количини.

Како да направите чај од маточина:

Една лажица маточина прелијте со 200мл зовриена вода и оставете да отстои 10 минути. Процедете го чајот и уживајте во напитокот. Матиќњак има благ и пријатен вкус, а за дополнително задоволство можете да го засладите со малку мед.

Прочитај повеќе