Connect with us

Здравје

Идеална храна за подобра работа на МОЗОКОТ: Овие намирници можат да ја подобрат меморијата и концентрацијата!

Avatar

Published

на

Тие треба да бидат на вашето дневно мени

Ако сакате да направите нешто добро за вашиот мозок и да ја подобрите меморијата и концентрацијата, треба да го снабдите со важни хранливи материи. Храната за мозокот е нешто на кое треба да му се посвети целосно внимание.

Храна за мозокот: Што да јадете?

1. Масна риба

Кога експертите зборуваат за храна за мозокот, масната риба често е на врвот на листата. Тие вклучуваат: лосос, пастрмка, туна, харинга и сардини. Сите тие се богати со омега-3 масни киселини. Околу 60% од нашиот мозок е составен од масти, а половина од тие масти се состојат од омега-3 масни киселини, кои се неопходни за учење и меморија. Омега-3 помага во спречување на Алцхајмерова болест и депресија. Некои истражувања исто така сугерираат дека луѓето кои редовно јадат риба имаат тенденција да имаат повеќе сива материја во нивните мозоци. Сивата материја содржи најголем дел од нервните клетки кои го контролираат донесувањето одлуки, меморијата и емоциите.

2. Боровинки

Оваа бобинка е богата со антоцијани, кои имаат силно антиинфламаторно и антиоксидантно дејство. Антиоксидансите делуваат против оксидативниот стрес и воспалението, состојби кои можат да придонесат за стареење на мозокот и невродегенеративни болести. Откриено е дека некои од антиоксидансите во боровинките се акумулираат во мозокот и помагаат да се подобри комуникацијата помеѓу мозочните клетки.

3. Куркума

Куркуминот, главната состојка на овој зачин, е моќно антиоксидативно и антиинфламаторно соединение кое може да ја подобри меморијата кај пациентите со Алцхајмерова болест.Исто така може да помогне во чистењето на амилоидните плаки кои се белег на оваа болест. Покрај тоа, куркуминот ја ублажува депресијата, бидејќи го зголемува нивото на серотонин и допамин – хормони кои го подобруваат расположението.

4. Брокула

Брокулата е преполна со моќни растителни соединенија, вклучително и антиоксиданси. Исто така е многу богат со витамин К. Само 160 гр варена брокула содржи 100% од препорачаната дневна доза на овој витамин. Витаминот К е растворлив во масти и е неопходен за формирање на сфинголипиди, тип на маснотија која е густо спакувана во мозочните клетки. Неколку студии кои вклучуваат постари возрасни лица го поврзуваат повисокиот внес на витамин К со подобра меморија и когнитивен статус. Покрај витаминот К, брокулата содржи голем број на соединенија кои и даваат антиинфламаторно и антиоксидантно дејство, што може да помогне да се заштити мозокот од оштетување.

5. Семки од тиква

Семките од тиква содржат моќни антиоксиданси кои го штитат телото и мозокот од оштетување на слободните радикали. Тие се и одличен извор на магнезиум, железо, цинк и бакар. Секоја од овие хранливи материи е важна за здравјето на мозокот:

Цинк: Овој елемент е клучен за нервната сигнализација. Недостатокот на цинк е поврзан со многу невролошки состојби, вклучувајќи Алцхајмерова болест, депресија и Паркинсонова болест.

Магнезиум: Неопходен е за учење и меморирање. Ниските нивоа на магнезиум се поврзани со многу невролошки нарушувања, вклучувајќи мигрена, депресија и епилепсија.

Бакар: Мозокот користи бакар за да ги контролира нервните сигнали. И кога нивото на бакар е нарушено, постои поголем ризик од невродегенеративни нарушувања, како што е Алцхајмерова болест.

Железо: Дефицитот на железо може да биде означен со мозочна магла и нарушена функција на мозокот.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

Што треба да содржи идеалниот појадок? Овие се идеални компоненти

Avatar

Published

на

Начинот на кој го започнуваме денот може драстично да влијае на тоа како ќе се одвива остатокот од денот

Често се вели дека појадокот е најважниот оброк во денот. Но, што го прави најздравиот појадок? Која храна или хранливи материи треба да ги барате за да го поттикнете вашето тело?

Дали појадокот навистина е толку важен?

Појадокот го храни телото со важни хранливи материи и дава енергија за почеток на денот. Истражувањата ја докажуваат и важноста на утринскиот оброк. Една анализа од 2021 година на податоци од над 30.000 луѓе покажа дека поединците кои го прескокнуваат појадокот имаат поголема веројатност да консумираат помалку клучни хранливи материи, вклучувајќи влакна, витамини Ц, Д и А, витамини од групата Б, калциум, железо и фосфор, пренесува Real Simple.

Друга студија покажа дека прескокнувањето на појадокот е поврзано со нарушувања во деноноќниот ритам, како и со повисоки нивоа на шеќер во крвта после јадење во остатокот од денот кај оние со дијабетес.

Компоненти на здрав појадок

Во однос на тоа од што всушност се состои добро заоблениот појадок, треба да барате неколку клучни хранливи материи.

– Најздравиот појадок се состои од сложени јаглехидрати, протеини и масти здрави за срцето за да ве одржуваат сити, да ви дадат енергија да го започнете денот и да ја одржите вашата тежина – вели за Real Simple регистрираната диететичарка Асмита Батајо.

Сложени јаглехидрати

Иако често се занемаруваат, јаглехидратите се клучни за здрав појадок (и за целокупната урамнотежена исхрана). Сепак, важно е да се изберат сложени јаглехидрати бидејќи се богати со влакна, витамини и минерали. Редовното ставање приоритет на опциите за сложени јаглени хидрати, како што се цели зрна, овошје, зеленчук и мешунки за појадок, ќе обезбеди широк спектар на хранливи материи кои го подобруваат здравјето, плус нивните влакна ни помагаат да се чувствуваме посити подолго, благодарение на нивната способност да го регулира шеќерот во крвта.

Протеини

Протеините не само што се неопходни за здрави нивоа на енергија и ситост, што е токму она што го бараме во појадокот, туку помагаат и во градењето и одржувањето на речиси секое ткиво во телото. Идеално, целјте на посните протеини, кои се пониски со заситени масти и холестерол во вашата исхрана за да го поддржат оптималното здравје на срцето. Тие може да вклучуваат парчиња месо или живина, јајца, риба, јаткасти плодови, семиња, млечни производи со малку маснотии и мешунки.

Здрави масти

Здравите масти го зголемуваат и задоволството после јадење, што ги прави совршени за појадок. Здравите масти го промовираат здравјето на клетките, мозокот, срцето и метаболизмот, истовремено обезбедувајќи концентриран извор на енергија. Не сите видови масти се толку корисни како другите кога станува збор за нивните здравствени придобивки. Од трите главни типа на масти (заситени, транс и незаситени), бирајте извори на незаситени масти што е можно почесто, тие имаат позитивен ефект врз здравјето на срцето, додека другите два вида масти можат да бидат штетни за него кога се консумираат во големи количини. количини. Извори на незаситени масти за срцето се маслинки, маслиново масло, авокадо, јаткасти плодови, семки и некои растителни масла како што се шафран и сончоглед.

Прочитај повеќе

Здравје

Овие четири знаци на срцев удар се јавуваат 24 часа пред нападот

Avatar

Published

на

Срцевите удари се една од најсмртоносните медицински итни случаи што може да ги претрпите.

За разлика од срцевите напади, кога протокот на крв во органите е прекинат, срцевите застоји се предизвикани од абнормален срцев ритам кога електричниот систем на телото не работи правилно.

Лицето ќе умре за неколку минути, освен ако веднаш не се лекува со CPR. Сепак, постојат некои знаци што можете да ги забележите пред да се појави штанд.

д-р. Киндарон Рениер, од здравствениот систем Cedars-Sinai во Лос Анџелес, рече:

„Предупредувачките симптоми ветуваат за предвидување на ненадеен срцев удар.

Околу половина од пациентите имаат симптоми во „часови, денови или недели пред срцев удар“, рече таа.

Нејзината студија, објавена во „Лансет“, истражуваше колку се чести симптомите кај пациентите со срцев удар и контролната група на пациенти без срцев удар, кои исто така повикаа 911.

Истражувачите проучувале повеќе од 1.500 возрасни лица во САД за да видат дали нешто може да укаже на напад.

Скратен здив

Најчестиот ран знак на срцев удар беше отежнато дишење, медицински познат како диспнеа.

Околу 41 отсто од пациентите го имале овој знак, во споредба со 22 отсто во контролната група.

Тоа беше единствениот знак значително поврзан со срцеви застоји и кај мажите и кај жените, велат истражувачите.

Болка во градите

Болката во градите беше вториот најчест знак. Погоди околу една третина од пациентите, во споредба со четвртина од контролната група.

Сепак, тоа беше значително поврзано само со срцеви удари кај мажите, но не и кај жените.

Потење

Дијафореза, или обилно потење, исто така влијаеше на повеќе пациенти со срцев удар отколку другите итни случаи.

Околу 12 проценти имале симптоми, во споредба со 8 проценти во контролната група. Исто така, беше значително поврзан само кај мажите, а не и кај жените.

Напади

Конечно, активноста слична на напади беше почеста кај срцевите пациенти отколку кај контролите. Единаесет проценти имале симптоми, во споредба со 7 проценти.

Гадење или повраќање, слабост, вртоглавица и абдоминални симптоми беа почести во контролната група.

Прочитај повеќе

Здравје

Идеален напиток пред спиење: може да ви помогне да ја ослободите напнатоста, стресот и нервозата (РЕЦЕПТ)

Avatar

Published

на

Чајот од маточина е исклучително здрав напиток со пријатен вкус

Освен што ја ублажува нервозата, маточината има и антимикробни својства и го намалува ризикот од инфекција. Полн е со антиоксиданси кои се неопходни за детоксикација и заштита на телото од оштетување предизвикано од слободните радикали. Сепак, за целите на детоксикација, се препорачува да се користат свежи листови од маточина бидејќи готвењето го намалува нивото на антиоксиданси. Искуството покажува дека маточината може да помогне и при горушица.

Важно е да се напомене дека не треба да претерувате со маточина, бидејќи може да предизвика контра ефект и да ја зголеми анксиозноста кога се зема во големи количини.

Како да направите чај од маточина:

Една лажица маточина прелијте со 200мл зовриена вода и оставете да отстои 10 минути. Процедете го чајот и уживајте во напитокот. Матиќњак има благ и пријатен вкус, а за дополнително задоволство можете да го засладите со малку мед.

Прочитај повеќе