Connect with us

Радовиш

Доделени благодарници на повеќекратни крводарители од Општина Радовиш

Avatar

Published

на

Со доделување на благодарници на повеќекратни крводарители, Општинската организација на Црвен крст од Радовиш денеска го  одбележа 17 март, Денот на основањето на Црвен крст на Република Македонија и Денот на крводарителството. Бројот на повеќекратни крводарители во Радовиш се зголемува, рече секретарот на црвен крст Радовиш Верица Беќарова.  

 По повод 78 -годишнината од оснивањето на Црвен крст, благодарници за успешна соработка беа доделни на градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов, на градоначалникот на Општина Конче Златко Ристов, на директорката на Здравствен дом Радовиш Лимонка Илиевска и на ТППЕ од Радовиш. Тие во своето обраќање им честитаа на сите крводарители и им посакаа многу здрваје за да можат да ја продолжат својата хуманост со дарување на крв.

Вкупно 38 Благодарници  беа доделни на крводарители кои крв дарувале повеќе од  10, 20, 30, 40, 50 и 70 пати.

Присутни беа и крводарители кои дарувале крв повеќе од 100 пати и тие продолжуваат со својата хумана мисија и понатаму.Настанот се одржа во ресторан Маг Марг во Радовиш.

Радовиш

42 – годишно лице од радовишко извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга

Avatar

Published

на

„На 10.06.2024 во 17.00 часот во Радовиш, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода С.Н.(42) од радовишко село, постапувајќи по претходна пријава дека извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга. За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш и по негово документирање против лицето ќе биде поднесена соодветна пријава“, информира СВР Струмица.

Прочитај повеќе

Радовиш

СОУ Коста Сусинов од Радовиш, домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ

Avatar

Published

на

СОУ Коста Сусинов од Радовиш денеска беше домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ, кое има натпреварувачки карактер и за прв пат се одржува во Радовиш.

Околу 1500 ученици од 45 училишта од Република Македонија денеска ги претставија своите програми и своите вештини и квалитети. Настанот го отвори директорот Миле Арсов, а свое обраќање имаше и градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов.

Радовиш денеска вриеше од ученици и наставници, како во средното училиште така и по улиците, како и во Музејот на лубовта и уметноста и библиотеката Браќа Миладиновци.

Прочитај повеќе

Радовиш

Физичка пресметка на улица во Радовиш, нарушен јавниот ред и мир

Avatar

Published

на

Физичка пресметка на улица во Радовиш во која учествувале и двајца малолетници.

На 09.05.2024 во 19.10 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на ул.„8 Септември“ во Радовиш бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу М.М.(20), М.Т.(19) и двајца малолетници, сите од село Ињево, радовишко, од една страна и А.К.(35) од Радовиш, од друга страна. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Прочитај повеќе