Connect with us

Свет

11 строги правила кои жените во САУДИСКА АРАБИЈА МОРА ДА ГИ ПОЧИТУВААТ!

Avatar

Published

на

Десет судии од Саудиска Арабија се обвинети за велепредавство, кое се казнува со смрт, откако потпишале признание дека биле „премногу благи“ во случаите поврзани со државната безбедност.

Имено, во мај 2018 година, саудиските власти го уапсија Луџаин ал-Хатлул заедно со уште десетина активисти кои се спротивставија на забраната за возење на жените во таа земја.

Оваа жена поминала 1001 ден во притвор, додека нејзиното семејство тврди дека таму била мачена, а секојдневно добивала закани за силување.

Властите во Саудиска Арабија се повеќе ја ограничуваат употребата на социјалните мрежи и секој послободен начин на живот.

Салма ал Шехад беше осудена прво на 8 години затвор, а потоа казната беше продолжена на 34 години затвор бидејќи им помагала на луѓето кои го „нарушуваат јавниот ред“ споделувајќи вести за нив на социјалните мрежи.

Салма, која има 34 години и чиј профил на Твитер има 2.700 следбеници, беше уапсена додека беше на одмор во 2021 година.

За овие жени нема помилување, бидејќи судиите кои се обидуваат да ги намалат казните се обвинети за велепредавство.

А што е забрането за жените во Саудиска Арабија?

1. Не смеат да одат никаде без придружба

Жените во Саудиска Арабија немаат право да одат каде сакаат без сопруг или машки роднина. Лицето што ја придружува жената се нарекува Махрам, а без негова дозвола жената не може да ја напушти земјата, да се вработи, да се омажи, да влезе на универзитет, па дури и да оди на операција.

Во случај жената да мора да биде испрашана од полицијата, Махрам ја идентификува и зборува за неа, бидејќи жената не смее да го тргне хиџабот што и го покрива лицето. Она што е интересно е што локалните жени воопшто не се бунтуваат против Махрамот, туку го штитат своето право да бидат под заштита и грижа на маж.

2. Право на возачка дозвола

Токму она за што зборувавме во првиот дел од текстот. Жените не смеат да возат автомобил, а оние кои јавно протестираат против тоа се казнети.

3. Јавен превоз им е забранет

Верувале или не, жените во Саудиска Арабија можат да се возат во воз, но само во посебен вагон на самиот крај на возот, додека повеќето автобуски компании одбиваат да ги поврзат жените. Затоа обично мораат да пешачат, да земат такси или да ги вози нивниот Махрам.

4. Голем црн фустан е задолжителен

На улица, целото тело мора да биде покриено, освен рацете, стапалата и лицето. Црниот фустан наречен абаја е изработен од непроѕирен материјал со широк крој кој не смее да ја истакнува фигурата. Сепак, правилата зависат од регионот во кој живее жената. Некаде правилата се полиберални, некаде многу строги и конзервативни – на некои места жените сè уште мора да носат никаб – парче што го покрива целото лице, оставајќи ги само очите откриени.

Саудискиот принц Мохамед бин Салман Ал Сауд истакна дека жената има право да го одбие овој строг начин на облекување доколку сака. Сепак, повеќето од нив се водат од тоа што ќе каже нивната околина. Исто така, ако се случи силување, жената ќе биде прогласена за виновна ако нејзината облека била „премногу откривачка“.

5. Факултетот не е забранет, но „не е потребен“

Жените во Саудиска Арабија имаат право да учат, но под многу ограничувања. Иако звучи апсурдно, во оваа земја има повеќе жени отколку мажи со високо образование, но квалитетот на образованието на женските колеџи е далеку од добар.

Ако Махрам и дозволи на жената, таа може да студира во странство, но многу тешко добиваат стипендија. Повеќето од нив се одлучуваат за педагогија и различни насоки во науката, но најчесто по образованието не се вработуваат.

6. Многу мал процент жени работат

И покрај многуте реформи и поместувањето на границите, процентот на вработени жени е само 17%. Повеќето жени во Саудиска Арабија остануваат дома за да се грижат за куќата и децата. Меѓутоа, шеријатот не им забранува на жените да работат, се додека не ги занемаруваат обврските кон семејството.

Ако жената сака да работи, мора да добие машка дозвола, а и изборот на професија е ограничен – тие можат да работат како лекари, медицински сестри и предавачи, а на места каде што ќе избегнуваат да се сретнат со мажи што не ги познаваат. Жените политичарки и правници се многу редок исклучок, тие се платени значително помалку од мажите и за разлика од посилниот пол немаат здравствено осигурување. Самите работодавци не се заинтересирани да вработат жени, бидејќи во тој случај би требало да издвојат голема сума за изградба на посебен тоалет, канцеларија, просторија за одмор, дури и посебен влез.

7. Дали некогаш се мажат поради љубов?

Семејните односи во Саудиска Арабија се една од најчестите теми за разговор. Девојките се мажат многу рано, дури и пред пубертетот, поради што многумина го прекинуваат своето образование. За жал, прераната бременост и породување им го уништуваат здравјето и често умираат при породување. Не постои минимална возраст за жена да се омажи. Официјално договорените бракови се забранети, но неопходен е договор меѓу идниот сопруг и таткото на невестата.

8. Никогаш не ја отвораат вратата

Жените не смеат да имаат посетители. Дозволено им е да комуницираат со своите пријатели, но само во својот дел од куќата. Исто така, додека се во својот дом, не мора да следат строги правила за облекување. На гостите им е дозволено да ја посетат само другата половина од куќата, во која сопругата не смее да влезе, а доколку треба нешто да му каже на сопругот, тоа може да го направи само телефонски. Затоа повеќето куќи во Саудиска Арабија имаат два влеза, еден за жени и еден за мажи.

9. Мажите десно, жените лево

Разделбата на половите е еден од основните принципи во животот на жената од Саудиска Арабија, што обезбедува избегнување контакт со непознати мажи. Општеството е поделено на мажи и жени не само дома, туку и на јавни места, како што се плажите, превозот, дури и рестораните. Ова правило е особено строго на местата каде што јадете. Постојат посебни делови за членови на семејството, самохрани мажи и слободни жени. Дури и големите западни компании, како Мекдоналдс и Старбакс, кои не сакаат да ги загубат клиентите, се прилагодуваат на ова правило, па своите постапки ги приспособиле на саудиското општество, поради што биле остро критикувани од либералните општества. Но, има и места каде што е невозможна поделбата на половите, како што се болниците и банките.

10. Истите правила не важат за сите

Сведочењето на жената се цени двојно помалку од сведочењето на мажот. На пример, за да поднесе тужба, на жената и требаат 6 сведоци од машки пол за да ги потврдат нејзините зборови! Исто така, судењето и казнувањето може да се засноваат на племенски обичаи наместо на закони.

Децата немаат право на државјанство на Саудиска Арабија доколку таткото е странец. Според Куранот, кога станува збор за имотот, мажот наследува двојно повеќе од жената. Во руралните средини жените сè уште се најчесто целосно исклучени од списокот на наследници.

11. Право на спорт

Жените од Саудиска Арабија го добија правото да ја претставуваат својата земја на Олимпијадата дури во 2012 година, а одлуката беше донесена под силен притисок на Меѓународниот олимписки комитет. Саудиска Арабија е првата земја во светот која не им дозволи на жените да учествуваат на натпреварот. Не е лесно да изградиш спортска кариера во оваа земја ако си жена. Не смеат да ја користат сета спортска опрема, ниту имаат соодветно образование за спортот, што, кога се во прашање жените, е критикувано и од власта и од општеството.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Дали се дозволени ЛЕКОВИ во рачниот багаж? Прочитајте ги Европските правила за меѓународни летови!

Avatar

Published

на

Пред секој лет се поставува прашањето дали навистина се дозволени лекови во рачниот багаж?

Машините за нокти, запалките, батериите и жилетите се забранети, но што е со цврстите и течните лекови? Дали овде важат истите правила како и за другите течности или има исклучоци?

За оние кои не се сигурни – Од 6 ноември 2006 година, важат безбедносни прописи за носење течности и други предмети со вас при пријавување на аеродромот. Овие прописи се издадени од Европската унија за да ги заштитат патниците. Со оваа регулатива се засегнати и лековите во рачниот багаж.

Во основа, сите лекови во цврста форма, односно во форма на таблети, се дозволени во рачниот багаж за време на летот без ограничувања.

Посебни прописи важат само за течните лекови како што се мастите и кремите: Лековите кои не се потребни за време на летот може да се носат само во рачниот багаж во количина до 100 милилитри по контејнер – во затворена, проѕирна кеса. Кесата не смее да содржи повеќе од еден литар вкупна течност. Ова вклучува дезодоранс, лосион или парфем.

Лековите што патникот треба да ги донесе за време на летот не мора да се спакува во торба, туку мора да бидат посебно прикажани во безбедносната контрола.

Ако не сте сигурни дали ви треба лек кој ви бил препишан за време на летот и затоа мора да го носите во рачниот багаж или која доза е наменета за тој лек, однапред прочитајте ги упатствата на лекот или, идеално прашајте го вашиот лекар или фармацевт.

Прочитај повеќе

Свет

Возење без појас 350€. Лошо паркирање 80€: Колкави се казните во Грција?

Avatar

Published

на

Се ближи летната сезона и доколку планирате да патувате со сопствен автомобил, имајте на ум дека сообраќајните правила мора да се почитуваат во другите земји, а казните за прекршоци се многу високи. Во најкус можен рок ќе платите минимум 100 евра за брзо возење во Грција, до 200 евра за преминување на полна линија и ниско ниво на алкохол во крвта и до 80 евра за лошо паркирање.

Грчките полицајци можат да напишат казни, но не се овластени да ги наплатат. Казната мора да се плати во филијала на пошта (ELTA) или банка во рок од 10 дена.

 Она што е важно да се знае е дека полицијата има право да им одземе регистарски таблички на оние кои не паркираат според прописите.

Брзина до 20 km/h: 100 €. Повеќе од 50 км/ч: 350 евра (можна тужба) и исклучување од сообраќај 60 дена.

Возење на црвено светло 700 €; доколку следи тужба, казната може да се удвои.

Повреда на забраната за претекнување Од 350 €.

Премин на полна линија Од 200 евра и можна забрана за возење од 20 дена.

Прекршок за паркирање од 40 до 80 евра. Суспендирање на возачка дозвола 10 дена и сообраќајна дозвола 20 дена. Отстранување на таблички од возилата.

Паркирање на место за возачи со инвалидитет Казната е 150 евра, одземање на возачка и сообраќајна дозвола за 10 дена.

Возење без појас 350 €

Користење на мобилен телефон додека возите 100€

Возење под дејство на алкохол Од 0,5%: од 200 € и можно исклучување од сообраќај.

Возење во влечки 50€

Основни сообраќајни правила во Грција

Стандардни ограничувања на брзината во Грција (освен ако не е поинаку назначено со знаци).

Коли и мотоцикли: во населено место – 50 km/h надвор од населбата – 90 km/h на пат – 110 km/h на автопат – 130 km/h

Автомобили (до 3,5 т) со приколка (до 750 кг): во населено место – 50 км/ч надвор од населено место – 80 км/ч на пат – 90 км/ч на автопат – 100 km/h

Автомобили (до 3,5 т) со приколки (од 750 кг до 3,5 т): во населено место – 50 км/ч надвор од населено место – 80 км/ч на пат – 80 км/ч на автопат – 90 km/h

Доколку нивото на алкохол во крвта е поголемо од 0,5% и помало од 0,8%, тогаш возачот ќе биде казнет со 200 евра.

Доколку нивото на алкохол во крвта е повисоко од 0,8% и помало од 1,1%, возачот ќе биде казнет со 700 евра и ќе му биде одземена возачката дозвола до 3 месеци.

Доколку нивото на алкохол во крвта надмине 1,1%, тогаш парична казна од 1200 евра, одземање на возачка дозвола до 6 месеци и можна затворска казна до 2 месеци. Повторено консумирање алкохол над 1,1% во рок од две години – парична казна од 2.000 евра, губење на возачка дозвола до 5 години и можна затворска казна до 6 месеци.

За возачите чие искуство во возењето е помало од 2 години, како и за мотоциклистите, дозволеното ниво на алкохол во крвта е 0,2%.

Доколку нивото на алкохол во крвта на таквите возачи е поголемо од 0,2% и помало од 0,8%, тогаш возачот ќе биде казнет со 200 евра.

Долно светло соборено

Долните светла се опционални при возење во текот на денот и задолжителни при возење ноќе.

Се препорачува користење на соборени фарови во услови на слаба видливост предизвикана од лошо време (магла, снег или дожд). Во овој случај, движењето е забрането само со вклучени светла за положба.

Светлата за магла може да се користат само при магла, снежни врнежи или силен дожд, сами или во комбинација со средно светло.

Казната за непочитување на правилата за користење на долги светла е 80 евра.

Превоз на деца

Децата под 3-годишна возраст можат да патуваат само ако користат соодветни детски седишта што одговараат на нивната висина.

Децата помлади од 12 години и пониски од 135 см смеат да се превезуваат на задните седишта само со помош на специјални уреди (детски седишта, бустер седишта) кои овозможуваат нивно врзување со сигурносни појаси.

Казната за непочитување на правилата за превоз на деца е 350 евра.

Автомобилско седиште за деца при патување во Грција

Безбедносни појаси

Употребата на безбедносни појаси е задолжителна за патниците на предните и задните седишта.

Употребата на кацига е задолжителна за возачот и патникот при возење на мотор или скутер.

Глоба – 350 евра и можност за одземање на возачката дозвола до 20 дена.

Разговор на мобилен телефон

Додека возилото е во движење, забрането е користење уред за телефонска комуникација што не дозволува разговор без раце.

За прекршување на правилата следува казна од 100 евра и евентуално одземање на возачката дозвола до 30 дена. За мотоциклист казната е 150 евра.

Во Грција е забранета употребата на радарски детектори. Казната е 2.000 евра, одземање на возачка дозвола за 30 дена и одземање на сообраќајна дозвола за 60 дена.

Прочитај повеќе

Свет

Трикови на германските работодавачи: Теоретски, платата е добра, но практиката покажува поинаку!

Avatar

Published

на

Најмалку дванаесет евра на час за секого. Тоа е идејата зад задолжителните правила за минимална плата во Германија.

Но, работодавците имаат трикови што можат да ги користат за да ја поткопаат таа идеја.

Вторник наутро во Франкфурт. Царинските возила се на пат кон едно од најголемите градилишта во градот. Станува збор за упад на Агенцијата за финансиска супервизија за незаконско работење.

„Истражуваме сомневање за прекршување на договорот за вработување“, вели Арне Низтрат од царинското седиште во Франкфурт. Контролирани се 260 лица, како и раководството на градилиштето. Царинските службеници на лице место прибираат лични податоци и ги проверуваат градежните документи.

Ќе бидат потребни денови за властите подоцна да го проценат сето тоа. Ако воопшто фатат се. Имено, на градилиштето брзо се стигнува збор, а потоа работниците „понекогаш исчезнуваат во скривалиште, бидејќи тука се снаоѓаат подобро од нас“, разочарано вели Низтрат.

Совети за оние кои бараат помош

Антонио (името е сменето) е некој што си го знае патот околу градилиштата. Не сака да каже каде работел, ниту пак неговото вистинско име. Тој е еден од ретките кој на крајот го најде патот до советувалиштето „Фер мобилност“.

Наменет е за работници од Источна и Централна Европа, а е поврзан со Германската конфедерација на синдикати. Обезбедува информации за работничките права, како и поддршка во случај на спорови и конфликти. На Антонио му давале објаснувања на мајчин јазик, но се уште не е сигурен дека се осмелува да си ги бара правата од работодавецот.

Недостаток на персонал

Антонио никогаш не бил фатен во царинска контрола. Дали мисли дека е добро или лошо? Тој вели дека не знае. Нема договор за вработување, нема одредено работно време и не се плаќа по час, туку по квадрат. Пресметано во однос на работното време, тој некогаш заработува 3,50 евра, а некогаш 5 евра на час. Сепак, тој признава дека инспекцијата „можеби му помогнала“.

Сепак, бројот на контроли е намален во последните десет години – од речиси 63.000 на околу 53.000 годишно на ниво на цела Германија. Една од причините е: недостаток на кадар.

Но, тоа не е се, критикува Франк Букенхофер, кој е одговорен за царината во полицискиот синдикат. Тој укажува на проблеми во организацијата на царинската служба и се залага за формирање на сеопфатна финансиска полиција со соодветни овластувања.

Честопати неколку прекршувања на законот

Прекршувањето на законот за минимална плата ретко доаѓа самостојно. Даночно затајување, неплаќање плати и придонеси за социјално осигурување. Затоа, проверка на податоците снимени на градилиштето, на пр. овде во Франкфурт може да потрае неколку дена.

Прелиминарниот резултат од тоа постапување е следен: 179 прекршоци за исплата на минимална плата, 71 фиктивна пријава за самовработување, четворица незаконски вработени. Звучи како голем успех, но со оглед на целокупната состојба во земјава, тоа е помалку од 0,5 отсто од расчистените случаи. Така јасно се покажува слабоста на системот.

Стотици илјади луѓе беа измамени

Според истражувањето на Германскиот институт за економски истражувања (DIW), помеѓу 750.000 и повеќе од три милиони работници биле измамени од нивните пари. „Опсегот е толку широк, бидејќи нелегалните активности се толку тешки за откривање“, вели Јоханес Зебауер од DIW. Дополнително, бројот на работни места во секторите со ниски плати всушност е зголемен по воведувањето на минималната плата. Ова ги погодува оние кои не работат со полно работно време, студентите, пензионерите и луѓето кои не зборуваат германски.

За Антонио, прекршувањата на работодавачот значат помалку придонеси за пензија, помалку боледување, помалку регрес. Барем официјално. Никогаш не ни слушнал за регрес, а кога бил болен, парите не му биле исплатени. Сега има намера да бара друга работа на градилиштето. Овој пат, вели, ќе се грижи за своите права. Нема да биде тешко да се најде нешто ново, бидејќи работници како него сега се многу барани во Германија.

Дигитална регистрација

Дигиталното известување не би го оневозможило мамењето кога станува збор за исплата на минималната плата, но би го отежнало. Ова го покажуваат примерите како оној од пиварницата во Оберурсел. Пред почетокот на смената се пријавува секој од 80-те работници, без разлика дали се работи за постојан или привремен работник. Дигиталната регистрација носи само предности за сопственикот Томаш Штудански: „Порано секогаш имаше дискусии: „Бев таму толку многу, работев толку и толку многу“. Тоа веќе не е така.

Така треба да биде секаде, но реалноста е поинаква. Само десет евра на час и тоа во готово, наместо дванаесет евра колку што е минималната плата – а тоа не е случај само во угостителството и градежништвото. Тоа е масовна појава, а долга е листата на стопански гранки во кои се случува.

Прочитај повеќе