Connect with us

Свет

Како да направите ефективни промени во внатрешноста на вашиот дом?

Avatar

Published

на

Секое уредување на просторот подразбира промена во неговиот изглед, но и подобрување на функционалноста и квалитетот на животот

Без разлика дали се реновира стан или куќа, дневна или спална соба…секој простор треба да вклучува промени на столаријата, подовите и ѕидовите. Ова се големи промени, но носат најдобар резултат и се неопходен дел од секое реновирање.

Како да се извршат овие промени, што треба да се знае кога се одлучува и кои опции се најдобри?

Не мора да ангажирате архитекти или дизајнери за да живеете во попријатен простор. Заштедете избирајќи ефективни и висококвалитетни методи за декорација кои ќе изгледаат одлично долго време и без инвестиции.

Започнете ги промените со столарија – нови собни врати и прозорци за поубав дом

Вратите и прозорците на собите се важен дел од секој простор, па затоа треба да се сменат или барем да се инвестираат во бојадисување за да се промени изгледот на ентериерот.

Белите врати од спалната соба се дефинитивно внатре, но тие треба да одговараат на бојата на прозорците, па затоа е важно да одговараат на нијансите и текстурата.

При реновирање, важно е да се провери хардверот, дали вратата на просторијата работи, дали е потребно да се смени внатрешноста на бравата или шарката.

Ако вратата е таква што нејзината боја или модел нема да се менуваат, може да се смени надворешноста на бравата и да се постави нов модел, што ќе донесе голема промена.

Паркет – најдобрата подна покривка која е секогаш модерна

Нема поатрактивна подна покривка од дрвената бидејќи природните материјали внесуваат топлина во просторот.

Паркетот може да се направи од различно дрво, да се сече и склопи на различни начини, па дефинитивно секој пат ќе добивате феноменален изглед и ќе ја реализирате секоја идеја. Важно е да се постави иста подна покривка во целиот простор, па ако е паркет, тогаш важно е да ја имате во секоја просторија.

И покрај тоа, паркетот мора да се одржува, па при реновирањето треба да се испланира и лакира за да добие феноменален изглед, да биде лесен за одржување и да изгледа беспрекорно.

Кога ќе се постават убави подови, ќе заштедите и при купување на патосници, кои се минимални и имаат мала декоративна улога. Паркетот носи разновидност и дезени, па сам по себе е убав и ја украсува просторијата.

Тапет за ѕид – идеална декорација за секој ѕид

Без разлика дали го менувате ентериерот во канцеларија, спални, дневни соби…тапетите се најдобриот начин за декорирање и подобрување на слободниот простор, без неред и нечистотија.

Модерните модели се антибактериски, лесно се лепат и уште полесно се отстрануваат, така што секој простор станува побеспрекорен кога ѕидот е обложен со тапет. Тие не избледуваат и може да се чистат дури и со абразивни средства, што значи дека ќе бидат беспрекорни подолго време и ќе ги украсуваат вашите ѕидови подолго.

И на купувачите им се допаѓа што шарите се различни, па има детски тапети за ѕид, бои, форми и дезени… ќе има за секого. Тапетите за ѕидот можат да го олеснат одржувањето на домот, да обезбедат поздрав простор, но и поубав изглед на ентериерот, што веројатно не е можно да се постигне со класичното ѕидно сликање.

Планирајте ја декорацијата на просторот и пронајдете ги најдобрите опции кои ќе траат подолго и ќе му дадат на просторот луксузен изглед со помалку труд. Неколку големи промени ќе изгледаат одлично со децении, па се исплати целиот процес на реновирање да се заврши правилно. Ќе уживате во ефектите од завршената работа.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе