Connect with us

Свет

Часот на планетата Земја 2023: Оваа вечер ги гасиме светлата на 1 час!

Avatar

Published

на

· Часот на планетата Земја, најголемото светско грасрут движење за животната средина, се враќа во 2023 година за да ја подигне свеста и да инспирира колективна акција против климатските промени и загубата на природата.

· Над 190 земји и територии ќе учествуваат на настанот во сабота, 25 март од 20:30 до 21:30 часот по локално време.

· Главните знаменитости на САД, вклучително и Емпајер Стејт Билдинг, Спејс Иглата, Венецијанското одморалиште Лас Вегас и кулата Вилис, сите ќе се затемнат еден час.

Секоја година, милиони луѓе ширум светот одбројуваат до Часот на планетата Земја и преземаат една иконична акција: исклучување на светлата. Часот на темнината не извлекува од зафатеноста на нашите секојдневни рутини и ни овозможува да размислуваме за единствениот дом што сите го делиме. Соочени со забрзаното губење на биолошката разновидност и климатските промени, никогаш немало поклучно време да се собереме и да преземеме акција за нашата колективна иднина.

Часот на планетата Земја првпат беше лансиран во 2007 година од WWF и партнерите во Сиднеј, Австралија, и оттогаш прерасна во најголемото глобално движење за животната средина. Оваа година, учесниците се охрабруваат да ја надминат симболичната акција за исклучување на светлата со учење, повторно поврзување и помагање во обновувањето на нашата животна средина. Прочитајте за загубата на биолошката разновидност, поминете некое мирно време во природа, собирајте отпадоци или засадете домашни дрвја – има толку многу начини да го прославите Часот на планетата Земја.

„Часот на планетата Земја веќе 16 години ангажира милиони луѓе ширум светот со едноставно барање да ги исклучат светлата на 60 минути. Но, неговото значење стана многу повеќе од тоа“, рече Крис Конер, потпретседател за медиуми и надворешни работи. „На природата ѝ требаме. На луѓето им требаме. На нашата клима ни требаме. Часот на планетата Земја е можност сите да се здружиме, не само да прославиме се што ни пружа нашата планета, туку и да ја заштитиме“.

За Часот на планетата Земја

Часот на планетата Земја е водечко глобално еколошко движење на WWF. Во текот на изминатите 16 години, порасна и стана најголемото светско грасрут движење за животната средина, инспирирајќи поединци, заедници, бизниси и организации во повеќе од 190 земји и територии да преземат акција за нашата колективна иднина.

Историски гледано, Часот на планетата Земја се фокусираше на климатската криза, но од неодамна, Часот на планетата Земја се стреми да одговори на низа проблеми со кои се соочуваат луѓето и планетата. Движењето ја препознава улогата на поединците во создавањето решенија за најитните еколошки предизвици на планетата и ја демонстрира моќта на милиони луѓе кои работат заедно кон заедничка цел.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе