Connect with us

Свет

Утре започнува летното сметање на времето: Зошто всушност го поместуваме часовникот? Идејата која првпат се појавила во 18 век!

Avatar

Published

на

Дали некогаш сте се запрашале зошто ги помјестуваме стрелките?

Наскоро ни е летното сметање на времето, кое годинава започнува на 26 март, што носи еден час помалку сон, но затоа и сè посончеви, потопли и подолги денови. Но, дали знаете како започна се…

Воведувањето на летното сметање на времето првпат го спомнал американскиот политичар Бенџамин Френклин во 1784 година, кој верувал дека со поместување на часовникот може подобро да се искористи сончевиот летен период.

Поддржувач на таа идеја бил британскиот градител Вилијам Вилет, кој во 1907 година објавил памфлет „Залудното трошење на дневната светлина“ во кое предлага да се помести часовникот за 80 минути нанапред во април, што би заштедило на трошоците за електрична енергија и ќе ги направи деновите попродуктивни. .

Вилет неколку пати неуспешно се обиде да го протурка законот низ британскиот парламент, но прашањето повторно стана актуелно во Првата светска војна. Поради недостигот на јаглен и други извори на енергија, неопходно беше да се заштеди што е можно повеќе на електрична енергија. Така, во 1916 година, Германија беше првата земја што воведе летно сметање на времето.

Во текот на следните неколку недели, Велика Британија, Франција, Италија, Русија и Австралија го направија истото. Првата промена САД ја направија во 1918 година, но само неколку години подоцна Американците решија да престанат да применуваат таква практика.

Ентузијазмот за овие промени не траеше долго и Германија престана да го користи летното сметање на времето во 1919 година, додека Велика Британија, Ирска и Франција продолжија. Но, Французите беа многу поделени околу тоа, бидејќи особено на населението од руралните области тоа воопшто не му се допаѓаше, додека за оваа пресметка на времето беа големите градови.

За време на Втората светска војна, оваа практика повторно ја зафати Европа.

Идејата повторно се појави за време на нафтената криза во 1973 година, кога ОПЕК воведе ембарго и цените на нафтата вртоглаво пораснаа и предизвикаа рецесија. Франција прва се „врати“ на сезонското сметање на времето, во 1976 година. Летното сметање на времето се користеше на наша почва за време на Кралството Југославија.

Пресметувањето на времето, како што го знаеме денес, е воведено во СФРЈ во 1983 година.

По завршувањето на Втората светска војна, некои американски држави го напуштија летното сметање на времето, првенствено поради поплаките на фармерите кои тврдеа дека таквиот ритам не е поволен за земјоделството и сточарството. Некои земји во САД и денес не го менуваат часовникот, како и Јапонија, Еквадор и земјите во тропската зона.

Во Европа сите земји го менуваат часовникот, освен Исланд.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе