Connect with us

Свет

Ова се неколку правила за ПРОЛЕТНА НЕГА на затворени растенија!

Avatar

Published

на

Во февруари деновите веќе станаа значително подолги, а сонцето се загрева на сосема пролетен начин. Ви откриваме како да им помогнете на цвеќето да се разбуди и да го подготви за сезоната на растење и на што да внимавате и какви мерки да преземете за растенијата да бидат здрави, да цветаат, да се размножуваат и да ве задоволат.

1. Осветлување во пролет

Важно е да им се обезбеди на растенијата во затворен простор постепено будење. Ако цвеќињата се на сончев прозорец, им треба засенчување, дури и ако се растенија што го сакаат сонцето.

Во ведар ден, сончевите зраци ќе го загреат не само стаклото, туку и прагот на прозорецот, а со работата на батериите, температурата на воздухот може значително да се зголеми, што во голема мера ќе го отежне животот на растенијата. Ако е можно, подобро е да ги отстраните цвеќињата на доволно осветлено место, но подалеку од директна сончева светлина.

2. Кастрење и подмладување

Многу растенија во затворен простор продолжуваат да растат во зима. Недостатокот на светлина во зима негативно влијае на изгледот на некои цвеќиња – нивните пука се извлекуваат, а лисјата бледнеат или делумно се распаѓаат. Пролетта е време да се стават во ред ваквите примероци. Долгите ластари на многу растенија може, па дури и мора, да се скратат, давајќи им на грмушката или дрвото правилна форма. Добро реагираат на кроењето на винова лоза. Ластарите на скиндапсус, сингониум, хоја и многу други растенија силно се протегаат во текот на зимата, давајќи му на растението неуреден изглед. Скратувањето на таквите пука ќе му помогне на цветот да развие нова зелена маса и да се врати на својата поранешна слава.

3. Трансплантација

Најдобро време за пресадување цвеќиња во затворен простор е март-април. Трансплантацијата е, пред сè, неопходна за младите растенија, бидејќи кореновиот систем ќе бара повеќе простор и хранливи материи кога ќе почне да расте. Затоа, на младите растенија им треба поголем сад и нова плодна почва. На возрасните, добро зимувани растенија не им е потребна годишна трансплантација. За нив, доволно е да се замени горниот слој на почвата – ова ќе овозможи пресадување цвеќе еднаш на секои две до три години.

Многу растенија во затворен простор не ја поднесуваат добро зимата – сувиот топол воздух од уредите за греење и, честопати, ладните прозорски прагови немаат најдобар ефект. Листовите пожолтуваат и паѓаат, а самите растенија изгледаат депресивно. Ваквите примероци прво се пресадуваат.

4. Наводнување и хранење

За да се разбудат растенијата ќе биде потребно зголемено наводнување, но најдобро е тоа да се прави постепено. Водата за секое цвеќе треба да биде мека, на собна температура. Растенијата може да се прскаат со иста вода, но само оние на кои им е потребна.

Во март, тие обично почнуваат да ги хранат растенијата во затворен простор. Исклучок од правилото се трансплантирани цвеќиња. Новата почва содржи сè што ви треба за исхрана, па по пресадувањето можете да заборавите на хранењето еден месец.

5. Репродукција

Репродукцијата за ентузијастичките одгледувачи на цвеќиња е најинтересната фаза во одгледувањето на затворен растенија. И ова е најдобро да се прави на пролет, затоа што во ова време растенијата се будат, и се вкорени, се вкорени и тие се најдобро во ова време.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе