Connect with us

Свет

Неколку трикови за преживување на долгите летови!

Avatar

Published

на

Ако сте чест лет, веројатно сте имале барем еден долг лет во вашата историја. Ако сте нови за патување на долги релации, подгответе се да го направите овој лет што е можно поудобен. Летањето може да биде непријатно, особено при летовите на долги релации, но за среќа, некои искусни патници смислиле корисни совети и трикови за нивното патување да биде помалку „турбулентно“.

Останете будни за време на полетувањето и слетувањето

Иако можеби е примамливо да заспиете веднаш штом ќе влезете во авионот, навистина не треба. За жал, вашите уши не можат да го регулираат притисокот додека авионот полетува или слетува на пистата со голема брзина. Останете будни и џвакајте мастика, на овој начин ќе ги отпуштите каналите, а ќе чувствувате помал притисок во ушите. Покрај тоа, овие фази од летот се сметаат за најкритични, па би било добро да издржите неколку минути и да бидете подготвени во случај да се случи нешто несакано и да ги слушнете командите на екипажот во кабината.

Облечете се за таа пригода

Како се облекувате за самиот лет е многу важно, како и за процедурите на аеродромот. Можеби ќе сакате да избегнете сè што може да ве допре, што е непријатно и што нема лесно да го отстраните ако тоа го побарате за време на безбедносната проверка на портата. Оставете свечени кошули, фустани и високи потпетици во багажот, во случај да ви затребаат на пат. За самото патување подобро е да носите најудобна облека, бидејќи телото отекува за време на летот, а најудобните рамни чевли, бидејќи стапалата отекуваат, а често се чека многу во редици на аеродромот.

„Раната птица лета“

Нема ништо полошо од тоа да го пропуштите летот, затоа организирајте се на време и ако е можно, пристигнете рано на аеродромот, најмалку 2 часа пред летот. Се уште се дебатира колку време ви треба за да пристигнете пред летот, во секој случај добро е да се информирате за потребните документи и спецификите поврзани со таа дестинација.

Не заборавајте да се пријавите

Направете го вашето патување што е можно повеќе без стрес со пријавување на време или ако е можно онлајн. Избегнувајте долги редици, кои може да бидат на аеродромот кога ќе пристигнете. Ова ќе ви остави повеќе време за разгледување во бесцаринската зона, потенцијален шопинг, одење во тоалет или на кафе пред летот или на пример за последен пат да го наполните телефонот.

Едноставен трик за да избегнете турбуленции

Болеста на движење може да биде вистински кошмар и за жал влијае на многу повеќе луѓе отколку што мислите. Иако лековите можат да помогнат, никогаш не можете да преземете доволно мерки на претпазливост. Доколку имате можност да изберете време на летот, направете си услуга и одберете го утрото.Турбуленции се јавуваат кога воздухот се крева, а тоа најчесто се случува со невреме и силен ветер. Оваа појава е почеста во текот на денот или доцна попладне.

Утеха на прво место

Иако авиокомпаниите обично обезбедуваат перници и ќебиња за подолги летови, добра идеја е да си понесете сопствена патничка перница, како и тампони за уши и маска за спиење. Однапред размислете за сите можности, во случај да не поднесувате плачење на бебиња, силни светла за време на службата.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе