Connect with us

Свет

Имате страв од возење: Неколку совети кои ќе ви помогнат да го надминете!

Avatar

Published

на

Ако имате страв од возење, постојат неколку начини да го надминете

Многу луѓе, и покрај тоа што имаат возачка дозвола, имаат неверојатен страв да седнат зад воланот. Сепак, експертите велат дека постојат неколку начини да го надминете и да уживате во возењето.

Кој е стравот од возење?

Експертите тврдат дека стравот од возење не е страв од возење, туку напади на паника доколку има непредвидена ситуација на патот. Овој вид на страв доаѓа од тоа што сте свесни за ризиците и одговорностите што ги имате зад воланот.

Направете си пријатна средина во автомобилот

За да се чувствувате удобно во внатрешноста на вашиот четири тркала, треба да создадете пријатна средина за себе. Производителите на автомобили секоја година се трудат да создадат целосна атмосфера, па покрај удобноста и удобноста, тука се и седиштата со масажери, кои дополнително можат да ви помогнат да го надминете стравот.

Посветете се да научите да возите

Ако не сте возеле долго време откако сте поминале, треба да го возите автомобилот некое време со искусен возач или инструктор кој најдобро ќе ви помогне во тоа. Возете полека за да влезете во рутина, така што вашето внимание е насочено кон промените на брзината, сигналите и случувањата на патот.

Доверба во себе и во автомобилот

Како и во сè што правите, прво треба да имате доверба во себе, а потоа и во автомобилот што го возите. За да стекнете доверба, потребно е автомобилот да е целосно исправен, а потоа да имате и автомобил кој одговара на вашиот тип на личност, бидејќи треба целосно да ви одговара, за да не доживеете непријатни искуства.

Вежбајте длабоко дишење

Длабокото дишење ја намалува напнатоста и ја зголемува концентрацијата. Ве враќа во моментот во кој се наоѓате и на тој начин го одвлекува вашето внимание од негативните мисли и настани во околината. Оваа техника можете да ја примените дома или во која било неблагодарна ситуација во која ќе се најдете. Ова ќе ја зголеми безбедноста при возење, бидејќи нападите на паника ќе бидат поретки.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе