Connect with us

Свет

Пролетни трендови за внатрешен дизајн за 2023 година!

Avatar

Published

на

Пролетта е обично време кога одлучуваме да го реорганизираме просторот и да додадеме сезонско освежување

Пролетта официјално започнува на крајот на март, но бидејќи по зимата сите едвај чекаме убаво време, време е да дознаеме што не советуваат дизајнерите на ентериер за следниот период

Како да декорирате стан во пролет?

Рабови

Ако сакате помеки рабови на вашиот мебел, тогаш имате среќа. Заоблениот мебел зема замав оваа пролет.

– Фотелјите, љубовните седишта, масичките за кафе и другите парчиња мебел ја имаат оваа стилизирана заобленост што се чувствува како природен тек – големо отстапување од тврдите рабови – објаснува дизајнерката на ентериер Бреган Џејн за The Spruce.

Пастелни бои

Пастелите ќе се вратат, но на посуптилни начини од вообичаеното. Дизајнерите советуваат да ги помешаат со неутрални, за просторот да не биде премногу преоптоварен со боја. Значи, можеме да ги споиме лавандата и зелената боја со неутрални бои за да изгледаат свежо и модерно.

Старомодни

Винтиџ деталите моментално се во тренд, а како што истакнуваат дизајнерите, секоја ера е добредојдена оваа година.

Мешавина од старо и ново

Иако винтиџ изгледот е во тренд, дизајнерите не уверуваат дека не мора да бидеме целосно старомодни.

– Добро избалансиран простор е резултат на совршена мешавина на тонови и текстури. Додавањето винтиџ парчиња бара внимателно размислување, бидејќи секое парче мора внимателно да се избере за да се создаде кохезивен дизајн кој раскажува приказна, советува дизајнерката Анџела Хамвеј, пренесува The Spruce.

Полесни ткаенини и плетен мебел

Сега е време да ги отфрлите тешките ткаенини, како кадифе, и наместо тоа да се одлучите за полесни текстили, како памук и лен во поживописни бои.

– Лежерното чувство на мебелот од ратан природно се вклопува во опуштените и новите пролетни рутини. Исто така, додава топлина и текстура на внатрешните и надворешните простори – објаснува дизајнерот на ентериер.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе