Connect with us

Свет

НАЈУБАВИТЕ СТАРОСЛОВЕНСКИ ИМИЊА: Имаат силна симболика и моќно значење!

Avatar

Published

на

Побарајте инспирација во старословенската митологија

Ако наскоро очекувате ново бебе, а сè уште не сте нашле име што ви се допаѓа, можеби ќе најдете инспирација во старословенската митологија.

Ви претставуваме прекрасни женски и машки имиња со убави и моќни значења!

Старословенски женски имиња

Бојана – старословенска божица на победата.

Даница – Во старословенската митологија, Даница е помладата сестра или ќерка на Сонцето. Таа е божица на самракот и заштитничка на човечкиот сон.

Јелена – Името најдостојно за кралица и божица. Го носеа бројни крунисани жени.

Лела – старословенска шумска божица. Во митологијата, таа е опишана како девојка од дива шума.

Тихана – старословенска божица на среќата.

Весна – старословенска божица на пролетта. Таа е замислена како девојка со чудесна убавина со цвет во косата која носи живост и радост на светот, држејќи букет цвеќе во левата рака и ластовичка која стои на показалецот од десната рака.

Старословенски машки имиња

Давор – старословенски бог на војната. Се вели дека ова божество има седум глави и седум меча на појасот и осми меч во рацете.

Дарко – Оној кој дава и несебично споделува.

Визија – Потекнува од латинскиот јазик и значи „живот“. Неговиот култ е особено распространет во словенските земји бидејќи е поврзан со старословенскиот бог на гатањето и воената победа Световит (Свантевид, Свевид).

Владислав – словенечко и српско име што значи „оној кој поседува слава, славен“.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Ова се неколку правила за ПРОЛЕТНА НЕГА на затворени растенија!

Avatar

Published

на

Во февруари деновите веќе станаа значително подолги, а сонцето се загрева на сосема пролетен начин. Ви откриваме како да им помогнете на цвеќето да се разбуди и да го подготви за сезоната на растење и на што да внимавате и какви мерки да преземете за растенијата да бидат здрави, да цветаат, да се размножуваат и да ве задоволат.

1. Осветлување во пролет

Важно е да им се обезбеди на растенијата во затворен простор постепено будење. Ако цвеќињата се на сончев прозорец, им треба засенчување, дури и ако се растенија што го сакаат сонцето.

Во ведар ден, сончевите зраци ќе го загреат не само стаклото, туку и прагот на прозорецот, а со работата на батериите, температурата на воздухот може значително да се зголеми, што во голема мера ќе го отежне животот на растенијата. Ако е можно, подобро е да ги отстраните цвеќињата на доволно осветлено место, но подалеку од директна сончева светлина.

2. Кастрење и подмладување

Многу растенија во затворен простор продолжуваат да растат во зима. Недостатокот на светлина во зима негативно влијае на изгледот на некои цвеќиња – нивните пука се извлекуваат, а лисјата бледнеат или делумно се распаѓаат. Пролетта е време да се стават во ред ваквите примероци. Долгите ластари на многу растенија може, па дури и мора, да се скратат, давајќи им на грмушката или дрвото правилна форма. Добро реагираат на кроењето на винова лоза. Ластарите на скиндапсус, сингониум, хоја и многу други растенија силно се протегаат во текот на зимата, давајќи му на растението неуреден изглед. Скратувањето на таквите пука ќе му помогне на цветот да развие нова зелена маса и да се врати на својата поранешна слава.

3. Трансплантација

Најдобро време за пресадување цвеќиња во затворен простор е март-април. Трансплантацијата е, пред сè, неопходна за младите растенија, бидејќи кореновиот систем ќе бара повеќе простор и хранливи материи кога ќе почне да расте. Затоа, на младите растенија им треба поголем сад и нова плодна почва. На возрасните, добро зимувани растенија не им е потребна годишна трансплантација. За нив, доволно е да се замени горниот слој на почвата – ова ќе овозможи пресадување цвеќе еднаш на секои две до три години.

Многу растенија во затворен простор не ја поднесуваат добро зимата – сувиот топол воздух од уредите за греење и, честопати, ладните прозорски прагови немаат најдобар ефект. Листовите пожолтуваат и паѓаат, а самите растенија изгледаат депресивно. Ваквите примероци прво се пресадуваат.

4. Наводнување и хранење

За да се разбудат растенијата ќе биде потребно зголемено наводнување, но најдобро е тоа да се прави постепено. Водата за секое цвеќе треба да биде мека, на собна температура. Растенијата може да се прскаат со иста вода, но само оние на кои им е потребна.

Во март, тие обично почнуваат да ги хранат растенијата во затворен простор. Исклучок од правилото се трансплантирани цвеќиња. Новата почва содржи сè што ви треба за исхрана, па по пресадувањето можете да заборавите на хранењето еден месец.

5. Репродукција

Репродукцијата за ентузијастичките одгледувачи на цвеќиња е најинтересната фаза во одгледувањето на затворен растенија. И ова е најдобро да се прави на пролет, затоа што во ова време растенијата се будат, и се вкорени, се вкорени и тие се најдобро во ова време.

Прочитај повеќе

Свет

Неколку трикови за преживување на долгите летови!

Avatar

Published

на

Ако сте чест лет, веројатно сте имале барем еден долг лет во вашата историја. Ако сте нови за патување на долги релации, подгответе се да го направите овој лет што е можно поудобен. Летањето може да биде непријатно, особено при летовите на долги релации, но за среќа, некои искусни патници смислиле корисни совети и трикови за нивното патување да биде помалку „турбулентно“.

Останете будни за време на полетувањето и слетувањето

Иако можеби е примамливо да заспиете веднаш штом ќе влезете во авионот, навистина не треба. За жал, вашите уши не можат да го регулираат притисокот додека авионот полетува или слетува на пистата со голема брзина. Останете будни и џвакајте мастика, на овој начин ќе ги отпуштите каналите, а ќе чувствувате помал притисок во ушите. Покрај тоа, овие фази од летот се сметаат за најкритични, па би било добро да издржите неколку минути и да бидете подготвени во случај да се случи нешто несакано и да ги слушнете командите на екипажот во кабината.

Облечете се за таа пригода

Како се облекувате за самиот лет е многу важно, како и за процедурите на аеродромот. Можеби ќе сакате да избегнете сè што може да ве допре, што е непријатно и што нема лесно да го отстраните ако тоа го побарате за време на безбедносната проверка на портата. Оставете свечени кошули, фустани и високи потпетици во багажот, во случај да ви затребаат на пат. За самото патување подобро е да носите најудобна облека, бидејќи телото отекува за време на летот, а најудобните рамни чевли, бидејќи стапалата отекуваат, а често се чека многу во редици на аеродромот.

„Раната птица лета“

Нема ништо полошо од тоа да го пропуштите летот, затоа организирајте се на време и ако е можно, пристигнете рано на аеродромот, најмалку 2 часа пред летот. Се уште се дебатира колку време ви треба за да пристигнете пред летот, во секој случај добро е да се информирате за потребните документи и спецификите поврзани со таа дестинација.

Не заборавајте да се пријавите

Направете го вашето патување што е можно повеќе без стрес со пријавување на време или ако е можно онлајн. Избегнувајте долги редици, кои може да бидат на аеродромот кога ќе пристигнете. Ова ќе ви остави повеќе време за разгледување во бесцаринската зона, потенцијален шопинг, одење во тоалет или на кафе пред летот или на пример за последен пат да го наполните телефонот.

Едноставен трик за да избегнете турбуленции

Болеста на движење може да биде вистински кошмар и за жал влијае на многу повеќе луѓе отколку што мислите. Иако лековите можат да помогнат, никогаш не можете да преземете доволно мерки на претпазливост. Доколку имате можност да изберете време на летот, направете си услуга и одберете го утрото.Турбуленции се јавуваат кога воздухот се крева, а тоа најчесто се случува со невреме и силен ветер. Оваа појава е почеста во текот на денот или доцна попладне.

Утеха на прво место

Иако авиокомпаниите обично обезбедуваат перници и ќебиња за подолги летови, добра идеја е да си понесете сопствена патничка перница, како и тампони за уши и маска за спиење. Однапред размислете за сите можности, во случај да не поднесувате плачење на бебиња, силни светла за време на службата.

Прочитај повеќе

Свет

Имате страв од возење: Неколку совети кои ќе ви помогнат да го надминете!

Avatar

Published

на

Ако имате страв од возење, постојат неколку начини да го надминете

Многу луѓе, и покрај тоа што имаат возачка дозвола, имаат неверојатен страв да седнат зад воланот. Сепак, експертите велат дека постојат неколку начини да го надминете и да уживате во возењето.

Кој е стравот од возење?

Експертите тврдат дека стравот од возење не е страв од возење, туку напади на паника доколку има непредвидена ситуација на патот. Овој вид на страв доаѓа од тоа што сте свесни за ризиците и одговорностите што ги имате зад воланот.

Направете си пријатна средина во автомобилот

За да се чувствувате удобно во внатрешноста на вашиот четири тркала, треба да создадете пријатна средина за себе. Производителите на автомобили секоја година се трудат да создадат целосна атмосфера, па покрај удобноста и удобноста, тука се и седиштата со масажери, кои дополнително можат да ви помогнат да го надминете стравот.

Посветете се да научите да возите

Ако не сте возеле долго време откако сте поминале, треба да го возите автомобилот некое време со искусен возач или инструктор кој најдобро ќе ви помогне во тоа. Возете полека за да влезете во рутина, така што вашето внимание е насочено кон промените на брзината, сигналите и случувањата на патот.

Доверба во себе и во автомобилот

Како и во сè што правите, прво треба да имате доверба во себе, а потоа и во автомобилот што го возите. За да стекнете доверба, потребно е автомобилот да е целосно исправен, а потоа да имате и автомобил кој одговара на вашиот тип на личност, бидејќи треба целосно да ви одговара, за да не доживеете непријатни искуства.

Вежбајте длабоко дишење

Длабокото дишење ја намалува напнатоста и ја зголемува концентрацијата. Ве враќа во моментот во кој се наоѓате и на тој начин го одвлекува вашето внимание од негативните мисли и настани во околината. Оваа техника можете да ја примените дома или во која било неблагодарна ситуација во која ќе се најдете. Ова ќе ја зголеми безбедноста при возење, бидејќи нападите на паника ќе бидат поретки.

Прочитај повеќе