Connect with us

Здравје

Имате главоболка? Неколку природни начини, како да ја ублажите!

Avatar

Published

на

Не треба веднаш да посегнувате по апчињата

Секој шести човек во светот добива главоболка барем еднаш во текот на денот, покажа минатогодишното истражување. Доколку сте меѓу оваа маса на луѓе, секако ќе ви биде корисно да дознаете повеќе за природните начини како да се ослободите од непријатните болки.

Мнозинството луѓе ќе се одлучат за брзо решение, во форма на парацетамол, ибупрофен или некој друг аналгетик, но некои видови главоболки може да се решат на други начини.

1. Масирајте го вратот

Опуштањето на мускулите на вратот и грбот е особено корисно ако страдате од тензични главоболки. Исто така, притиснете го коренот на черепот со врвовите на прстите и тоа може да биде доволно за само неколку минути од ваквата масажа.

2. Зајакнете ги мускулите на вратот

Поминете најмалку минута или две дневно во насочени вежби. Можете да ги правите и додека седите, на пример, со ставање на дланката на образот и увото, а потоа притискајќи ја со главата за да го почувствувате отпорот. Притиснете десет секунди и потоа префрлете ја страната.

3. Пијте повеќе вода

Дехидрацијата многу често може да предизвика главоболки. Обидете се да пиете најмалку 8 големи чаши вода секој ден. Ако сте пропуштиле да го направите ова неколку часа, а потоа почувствувате главоболка, обидете се прво да испиете една или две чаши вода пред да се одлучите за аналгетик. Пијте полека, голтка по голтка, минута или две, за полека да ги рехидрирате ткивата.

4. Наспијте се

Бројни студии ја нагласуваат здравствената важност на доволно сон. Препораките се различни, па затоа се препорачува 6 до 11 часа сон за возраст од 18 до 80 години. Поблискиот просек би бил помеѓу 7 и 9 часа, а најважно е да се чувствувате целосно одморени.

5. Проверете ја состојбата на забите

Често се случува утринската главоболка да има корени во стегањето на вилиците кое се јавува за време на спиењето. Проверете ја состојбата на вилиците кај вашиот стоматолог и евентуално побарајте штитник за уста што ќе ви помогне да се ослободите од овој проблем.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

Направете напиток за чистење на телото од токсини и паразити!

Avatar

Published

на

Детоксикација на телото после тежок оброк

Во текот на зимата и консумацијата на јака и зачинета храна се таложат вишок килограми и токсини. Со цел да се исчисти телото од нив, постојат неколку рецепти за пијалоци од растителна основа. Еден од нив е рецепт направен од неколку здрави зачини, кои можат да го зајакнат и одбранбениот систем на организмот.

Компоненти:

половина кафена лажичка ѓумбир

половина лажичка цимет

половина лажичка каранфилче

1/6 лажичка куркума

прстофат кардамон

чаша и пол вода

половина чаша млеко

можете да додадете малку мед.

Загрејте чаша и пол вода да зоврие, па прелијте ги со сите зачини кои претходно сте ги измешале. Сè добро измешајте, па додадете половина чаша топло млеко. Напитокот пијте го непроцедено во текот на денот.

Кардамонот е еден од најстарите зачини, а некогаш се користел како лек. Каранфилчето е одличен сојузник во борбата против разни инфекции, додека куркумата со причина е наречена „кралица на зачините“. Ѓумбирот содржи над 100 биоактивни соединенија, минерали, витамини Б6, Б12, магнезиум, натриум, калциум, железо и други елементи. Се користи не само како билка, туку и како лек и превентивно средство за зајакнување на отпорноста на организмот.

Прочитај повеќе

Здравје

Храна што не треба да ја јадете за појадок: може да предизвика мачнини!

Avatar

Published

на

Појадокот е многу важен за нашето тело, а овие намирници можат да донесат болка и непријатност веќе во првите утрински часови.

Јаката храна не е исто што и нездрава храна, па затоа ви даваме листа на работи кои никако не треба да се најдат во вашата чинија наутро.

Можеби мислите дека сокот од портокал е добар начин да го започнете денот, но мора да запомните дека овие сокови содржат многу шеќер, особено оние кои имаат мал дел од овошјето. Затоа е подобро да се напие чаша вода и да се изеде портокал. Целото овошје ќе му ги даде на телото потребните витамини и минерали и влакна кои ќе ви го наполнат стомакот и ќе ви дадат чувство на ситост.

Палачинки

Често можеме да видиме во филмовите и сериите како едно семејство јаде палачинки или вафли со додатоци за појадок. Но, тоа е храна која не треба да ја јадеме за појадок. Наместо тоа, многу поздраво е да подготвите житарки, тост и јогурт со малку маснотии или омлет од белка од јајце. Тоа ќе ни ги даде потребните протеини и енергија.

Кафе со многу шеќер

На многу луѓе им треба кафе за да го започнат денот, но додатоците како шлаг, крем за кафе и многу шеќер се калориска бомба.

Мрсна храна

Масната храна никогаш не е најдобар избор, бидејќи е тешка за желудникот и е особено калорична. Обидете се да го избегнувате колку што можете повеќе, особено наутро.

Слатки

Дали сакате да јадете колач со вашето кафе наутро? Оставете го за подоцна, на пример како десерт после ручекот. Појадокот секако не е време за ваков избор на храна.

Планирајте ги вашите оброци повнимателно: Овие три комбинации на храна не се добри за здравјето

Закуски

Полни се со сол и маснотии, па затоа не се препорачува да ги консумирате. Особено наутро и доцна навечер. Ако навистина не можете да се воздржите, изберете здрави грицки како парчиња сушено јаболко.

Брза храна

Брзата храна е секогаш на листата на намирници кои треба да ги избегнуваме, доколку не сакаме да се здебелиме, но и да му наштети на здравјето, пишува Крстарица.

Прочитај повеќе

Здравје

РАЗБУДЕТЕ СЕ ОДМОРЕНИ: Колку часа сон му се доволни на телото и кој е најздравиот начин да заспиете?

Avatar

Published

на

Ако сте еден од оние среќници кои никогаш не страдаат од несоница, мора сите да ви завидуваат. Меѓутоа, ако заспиете за помалку од пет минути, може да имате проблем.

Утврдено е дека луѓето кои заспиваат „штом ќе ја допрат перницата“ многу често страдаат од хронична несоница. Д-р Софи Босток, која често ја нарекуваат „научник за спиење“ објаснува како да спиете најздраво.

„Не е добро ако заспиете премногу брзо или ако ви треба повеќе од половина час за да заспиете“, вели д-р Софи. „Преуморните луѓе треба да си дадат повеќе време, а седум часа е навистина минималната количина на сон. За возрасните, тие треба да спијат до девет часа“.

Според неа, дури и кога сме многу уморни, се случува да го одложиме сонот, без многу важна причина. Не треба да легнуваме дури и кога не ни се спие.

„Кога навистина чувствувате дека вашите очни капаци се тешки, тоа е знак дека телото е подготвено за сон“, вели таа. „Во исто време, важно е да се развие позитивна ментална поврзаност помеѓу креветот и спиењето.

Според една научна пресметка, на повеќето луѓе им требаат во просек 14 минути за да заспијат. Се смета дека еден циклус на спиење трае околу 90 минути и најдобро е да спиете цели пет или шест циклуси за да бидете одморени. Будењето во средината на тој циклус може да биде доста тешко и да предизвика чувство на замор.

На пример, ако сакате да се разбудите во 7 часот, треба да си легнете во 21:46 или 23:16 или 12:46 часот. Имате 14 минути да заспиете, а потоа да дремнете – 6, 5 или 4 циклуси.

Прочитај повеќе