Connect with us

Технологија

5 едноставни правила, како да го заштитите вашето дете на Интернет!

Avatar

Published

на

Современите деца имаат пристап до гаџети речиси од раѓање, а во основно училиште веќе знаат каде да одат за да гледаат видео од омилениот блогер, како да купат во играта и да донираат на стример…

Порано или подоцна, доаѓа моментот кога детето треба да регистрира пошта и страница на социјална мрежа – и тогаш прашањето за безбедност на Интернет станува особено акутно. Ќе ви покажеме како да ги чувате вашите деца безбедни на интернет.

1. Ограничете го времето што вашето дете го поминува на гаџети

Невролозите и педијатрите не препорачуваат да му се прикажуваат цртани филмови на детето ако сè уште не почнало да зборува. Децата од предучилишна возраст треба да поминуваат не повеќе од 30 минути на своите телефони. Се разбира, понекогаш бебето треба да го одвлече вниманието, но подобро е со помош на книги или едукативни играчки: конструктори, загатки и мозаици. Доволно е учениците да користат гаџети не повеќе од еден час или два на ден.

Кај тинејџерите, сите ограничувања работат полошо, но важно е да му објасните на детето зошто не е безбедно да се дружи на телефон. И, се разбира, покажете го тоа на свој пример. Поставете ограничувања на времето што го поминувате на социјалните мрежи – ова може да се направи во поставките на вашиот паметен телефон – и одете на прошетка или читајте нова книга наместо бескрајно да се движите низ доводите.

2. Едуцирајте ги за измамниците

Нови измами се појавуваат на интернет речиси секојдневно, па затоа е важно да се разбере како функционираат измамниците. Запомнете ги овие безбедносни правила и редовно потсетувајте ги членовите на вашето семејство за нив.

Во никој случај не давајте лозинки, шифри од СМС и лични податоци преку телефон или на Интернет.

Секогаш проверувајте ја страницата од која купувате, особено ако цената на производот е значително пониска од другите онлајн продавници. Напаѓачите често создаваат фишинг врски кои имитираат вистински продавници и услуги за да украдат кориснички податоци и пари. Не верувајте во е-пошта за добивки и не отворајте прилози од непознати испраќачи – тие може да содржат вируси. Измамниците можат да им пишуваат на корисниците во име на пријателите: ако некој што го познавате побара од вас да префрлите пари итно, повикајте ги или контактирајте со нив на друг начин за да се уверите.

3. Поставете безбедни лозинки

Дури и возрасните често се невнимателни за лозинките во услугите и социјалните мрежи, што доведува до хакирање. Зајадливите хакери можат да соберат каква било комбинација за да влезат во сметка. Истражувањата потврдуваат дека тоа е само прашање на време.

Со цел да ги заштитат корисниците, ИТ компаниите вршат дополнителна проверка на идентитетот на корисникот. Воведуваат двофакторни механизми за автентикација – кога покрај лозинката треба да ја внесете и шифрата од пораката. Или дури и да понудите да ја отфрлите лозинката во корист на отпечаток од прст или ID на лице.

4. Објаснете што е сајбер малтретирање и тролање

Студијата на руски научници покажа дека 58% од руските корисници на Интернет доживеале онлајн агресија. Секој четврти бил цел на онлајн малтретирање, а само 4% од испитаниците признаваат дека се иницијатори на малтретирање.

Сајбер-малтретирањето во основа е психолошко насилство во дигиталниот простор. На пример, тоа може да бидат злонамерни коментари под фотографии, навреди на социјалните мрежи или тролање – провокации за развој на конфликти. За човек кој знае како да ги брани личните граници и ги разбира мотивите на туѓите постапки, таквите корисници не предизвикуваат страв, туку сожалување. Кажете му на вашето дете како да го блокира агресорот и советувајте го да ги игнорира троловите. Ова е најдобриот начин да се справите со нив.

5. Вклучете родителски контроли

Услугите за видео и музика нудат начини да се чуваат содржините за „возрасни“ подалеку од чувствителните очи и уши на децата. Не заборавајте да креирате посебна сметка за вашето дете за да не наиде на нешто што не треба да го види и слушне.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Опуштен Euro 7 стандард : Малите автомобили ќе преживеат

Avatar

Published

на

Се чини дека Европскиот совет попуштил под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6.

Со стандардот Еуро 7 за нови возила, планот на Европската комисија беше дополнително да ја ограничи емисијата на штетни гасови. Имплементацијата требаше да се реализира во 2025 година, а до 2035 година Еуро 7 треба да ги намали вкупните емисии на NOx од автомобилите и комбињата за 35% во споредба со стандардот Еуро 6 и за 56% во споредба со стандардот Еуро 6 за автобуси и камиони.

Истовремено, честичките од издувните цевки на автомобилите и комбињата би се намалиле за 13%, а од автобусите и камионите за 39%, додека честичките од сопирачките на автомобилите би се намалиле за 27%.

Сега, се чини, Европскиот совет попушти под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6, пишува Ревијахак .

Нема да има промена во издувните гасови, но од друга страна, се чини дека купувачите на поекономични автомобили не треба да се грижат. Имено, со претходно најавениот Euro 7 стандард, автомобилите како Dacia Sandero, VW Polo и Renault Clio би биле поскапи и до 5.000 евра (поради новите технологии).

Растот на цените сега е спречен, но по цена на повисоки емисии на штетни гасови и фини честички.

Autocar исто така известува дека поради новите релаксирани регулативи, ќе опстане 2,9-литарскиот V6 мотор на Alfa Romeo, кој ги придвижува Quadrifoglio верзиите на Giulia и Stelvio, со 510 КС. Очекувајте низа слични најави од други автопроизводители деновиве…

Прочитај повеќе

Технологија

Листа на најпопуларните марки на автомобили во Европа

Avatar

Published

на

Tesla можеби го има најпродаваниот модел во првата половина од годината, но е далеку зад Volkswagen кога станува збор за вкупната продажба на автомобили.

Во првата половина на 2023 година, во Европа се регистрирани 6,56 милиони нови автомобили, што е за 17 отсто повеќе во споредба со истиот период во 2022 година (5,59 милиони единици). На врвот на листата се најде Tesla Model Y, кој забележа пораст на бројот на продадени единици за над 200%, претекнувајќи ги моделите Dacia Sandero и Volkswagen T-Roc, како и Peugeot 208 – лидерот од 2022 година.

Volkswagen ја зацврсти својата позиција меѓу производителите и има значителна предност во однос на второпласираната Toyota, додека на третото, изненадувачки, е Audi. Погледнете ја листата на топ 25 најпродавани марки на автомобили во Европа во првата половина на 2023 година:

1. Фолксваген (694.176 автомобили)

2. Тојота (417.220)

3. Ауди (374.435)

4. Пежо (356.135)

5. Мерцедес (353.822)

6. BMW (352.931)

7. Рено (349.770)

8. Škoda (339.382)

9. Форд (293.020)

10. Дачија (291.940)

11. Kia (287.775)

12. Hyundai (268.083)

13. Opel/Vauxhall (240.917)

14. Фиат (196.901)

15. Цитроен (195.670)

16. Тесла (185,238)

17. Нисан (147.822)

18. Volvo (143.843)

19. Седиште (133.126)

20. МГ (104.293)

21. Купра (93.177)

22. Mazda (92.733)

23. Мини (91.660)

24. Сузуки (90,469)

25. Џип (63.928)

Прочитај повеќе

Технологија

Што е USB-C интерфејс и кои се неговите предности?

Avatar

Published

на

USB-C интерфејсот сега е официјално индустриски стандард, но што е толку посебно и добро во оваа технологија, која Apple само што ја усвои?

Apple направи значителна промена во својот пристап кон полнењето на iPhone-и, усогласувајќи се со пошироката технолошка индустрија со усвојување на широко користениот стандард за поврзување USB-C.

Овој потег првенствено беше поттикнат од претстојната регулатива на Европската унија која наложува заеднички стандард за наплата за земјите-членки на ЕУ.

Дизајниран за иднината

USB-C, кратенка за Universal Serial Bus, ги заменува претходните верзии на USB-кабелот што се користеа во различни уреди како што се печатачи, дискови за складирање и е-читачи. За разлика од неговите претходници, USB-C портот има издолжена овална форма, симетрична и реверзибилна, со што се елиминира потребата да се грижите за погрешно приклучување поради потребата за правилно усогласување на портите.

Една од клучните предности на USB-C портот се неговите подобрени способности. Може да пренесува повеќе енергија, што резултира со побрзо полнење на електронските уреди и овозможува побрз пренос на податоци, што го олеснува брзото копирање на големи датотеки помеѓу компјутер и надворешен уред за складирање. Покрај тоа, може да пренесува видео сигнали до мониторите и да обезбеди уреди со поврзани додатоци. USB-C конекторот е дизајниран за иднината, а неговиот тенок дизајн го прави посоодветен за модерни, компактни уреди.

Молња конектор преку ноќ падна во заборав

Apple, познат по сега веќе непостоечкиот Lightning конектор за iPhone-и, се спротивстави на усвојувањето на стандардот USB-C, наведувајќи ја загриженоста за можните ограничувања на иновациите и потенцијалните недостатоци за потрошувачите. И покрај тоа што другите интегрираат USB-C конектори во нивните уреди, Apple остана цврсто. Сепак, откако ЕУ го одобри стандардот за полнење минатата година, технолошкиот гигант попушти, со што USB-C стана нова норма за своите производи.

За време на презентацијата на најновиот iPhone, извршниот директор на Apple не го спомна Lightning кабелот, нагласувајќи го широкото прифаќање на USB-C конекцијата. Според Kaian Drans, потпретседател за маркетинг за iPhone, USB-C е интегриран во производите на Apple со години и сега е компатибилен со MacBook, iPad, iPhone и AirPods.

Ефектот од Брисел

Пресвртот на Apple е пример за поширокото влијание на регулативите на Европската унија, кои често се нарекуваат „ефект на Брисел“. Компаниите сметаат дека е попрактично да се усогласат со овие прописи отколку да произведуваат различни производи за различни региони. ЕУ потроши повеќе од една деценија убедувајќи ја технолошката индустрија да усвои стандардизиран формат на полнач, како дел од пошироките напори за зголемување на одржливоста и намалување на е-отпадот.

Заедничката регулатива за полначи во ЕУ треба да стапи на сила есента 2024 година. Опфаќа широк опсег на уреди, вклучувајќи телефони, таблети, е-читачи, слушалки, камери, рачни конзоли, тастатури, глувци, преносни звучници и алатки за навигација. Дополнително, ја стандардизира технологијата за брзо полнење и им дава на потрошувачите избор да купат нови уреди со или без полначи.

Прочитај повеќе