Connect with us

Свет

Ова се 4 од најдобрите растенија за во затворен простор!

Avatar

Published

на

Дури и да немате градина или да одгледувате растенија, не треба да се плашите да ја зазелените внатрешноста на вашиот дом

Грижата за затворен растенија не е толку тешка задача. Ако се плашите од разочарување, обидете се да започнете со најсигурните типови. Меѓу првите убавини на цвеќарницата има многу „предвидливи“ и едноставни растенија.

Замија

Замијата или дрвото на пари се смета за еден од најдобрите видови подароци. За него е доволно умерено наводнување и секое заштитено место со барем средно осветлување. Неговата толеранција на сув воздух е неверојатна. Огромните елегантни лисја растат во розета и изгледаат како зелени гранчиња. Но, всушност, на стебло до 50 сантиметри со отечена основа, расте вистински лист – неспарени шипки, тврди, рамни, со сјајни, овални, месести, малку подигнати лисја.

Киперус

Кралот на мочуриштата не го добил прекарот за ништо. Со брзорастечкиот кипер, не можете да се плашите да претерате со наводнувањето, лесно се контролира со отсекување на старите лисја и едноставно се вкорени во водата – само ставете го „чадорот“ наопаку на него. Главната работа е дека подлогата не се исуши целосно. Киперус е близок роднина на легендарниот папирус. Правите шупливи стебла во бусенот се крунисани со густ чадорен круг од линеарни листови слични на трева. Растението се шири, налик на фонтана, чувствително реагира на движењата со пријатно шушкање.

Дефинбахија

Некогаш се сметаше за ретро растение, денес изненадува со своите модерни компактни сорти. Тие ги простуваат речиси сите грешки и бараат само основна грижа. Неинхибирано, со големи, цели овални зашилени лисја, растението изненадува со хибридни сорти со незамисливи варијации на шарени дезени. Сочните дебели пука со точка на раст на врвот на модерната дифенбахија се скратуваат, тие се подобро забиени. Можно е да се забележи како, по расплетувањето на листот, следниот лист завиткан во цевка почнува да расте од средината.

Красула или дрво на пари

Едно од најтолерантните затворени растенија, дрвото на пари изгледа луксузно во секој ентериер. Таа има потреба од едноставна грижа, простува грешки и бара само скромно внимание. Има притаени корени кои му овозможуваат да формира неверојатно бујни грмушки со децении. Но освојува со убавината на крупните овално-ланцетни, беспрекорно цели, до половина метар долги листови со мат текстура. Во сортите, листовите изгледаат како да се во прав или украсени со спрејови.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе