Connect with us

Технологија

ЧЕТИРИТЕ НАЈЧЕСТИ ДЕФЕКТИ КАЈ ЛАПТОПИТЕ: Како да ги препознаете!

Avatar

Published

на

Дури и ако лаптопот работи нормално, но бавно, ако е потребно долго време да се вклучи, да отвори програма или да изврши некоја друга акција – може да биде доста фрустрирачки.

Во денешно време кога вчитувањето на веб-страниците се мери во милисекунди, неприфатливо е лаптопот да биде бавен или кабриозен на кој било начин.

Во останатиот дел од текстот дознајте кои се најчестите дефекти на лаптопот и како можете сами да поправите некои од нив и во кои случаи ви е потребна услуга за лаптоп.

Како да ја изберете најдобрата услуга за лаптоп?

Прашањето за најчестите неуспеси на лаптопите е прашање и на производителот. Имено, лаптопите на одредени производители се поподложни на специфични дефекти за нивниот бренд. На пример, кај лаптопите на Леново, најчестиот дефект е неисправна графичка картичка, додека кај HP, најчест проблем е матичната плоча.

Поради оваа поврзаност, најдобро е да најдете продавница за поправка или техничар кој има одредено ниво на специјализација за поправка на лаптопи на соодветниот производител. Така, ако имате Dell лаптоп, ќе побарате услуга за лаптоп Dell, а за лаптоп Asus, ќе побарате услуга за лаптоп Asus итн.

# 1 Лаптопот престанува да работи или се исклучува сам

Ова е дефинитивно еден од најчестите посериозни дефекти со кои се среќаваат корисниците на лаптоп. Кај поевтините модели, споменатото сценарио може да се очекува веќе во втората употреба, што може да се спречи со редовно чистење и одржување.

Кога лаптопот ќе застане, без да дава знаци на живот, најчесто мораме да го исклучиме „на копчето“, бидејќи тоа е единствената акција што можеме да ја преземеме. Ако сам се исклучи, можеме само да се обидеме повторно да го вклучиме и да се надеваме дека овој пат ќе остане вклучен уште малку. Во секој случај, целата наша работа на тоа тогаш најчесто останува незачувана, а ние доживуваме фрустрации и не можеме да ја завршиме работата што ја започнавме.

Проблемот најчесто се јавува поради прегревање. Ако лаптопот е жежок од дното, а ладилникот работи помоќно или воопшто не работи, причината може да биде затнат со прашина. Можете сами да отстраните дел од прашината, но за детално чистење и замена на термичката паста ве советуваме да ангажирате сервис или мајстор.

#2 Одредени копчиња на тастатурата не работат

Проблемот со неправилно функционирање на копчињата на тастатурата се јавува и кај десктоп компјутерите и кај скоро сите уреди со копчиња. Неисправноста најчесто се рефлектира во тоа што одредени копчиња или не работат или лаптопот препознава притискање на нив како притискање на друго копче. Ова лесно ќе го забележиме ако постојано го гледаме екранот додека пишуваме на тастатурата, но ако не внимаваме дали лаптопот правилно реагирал на притисокот на одредено копче, може да се случи да пропуштиме грешка во работењето. .

Исто така, најчеста причина за овој „неуспех“ е физичката, односно прашината и другите материи што ја валкаат тастатурата. Кога станува збор за прашина, можете да извадите одреден клуч, да го исчистите и неговиот штекер, а потоа да го вратите. Ако тастатурата случајно се заглави со сок или нешто слично, обидете се да ја избришете со влажни марамчиња.

Кога овие две техники не го решат проблемот и клучот сè уште не работи правилно, единственото решение е да контактирате со сервис или продавница за поправка на лаптоп и да го поправат професионалци.

#3 Лаптопот работи – екранот не прикажува слика

Најголем хендикеп на компјутерот е кога екранот не работи. Ако лаптопот се вклучува нормално, покажува видливи „знаци на живот“ и звуците што ги испушта не се разликуваат од нормалните, а ништо не се прикажува на екранот, ова е најголемиот хендикеп за лаптоп.

Ако батеријата е наполнета и нема проблеми со напојувањето или полначот, најверојатно проблемот е во матичната плоча

Значи, лаптопот работи, но не можеме да го користиме – тоа е одлично, нели? Што можеме да направиме и што е проблемот?

Можеме да се обидеме да го решиме проблемот сега, со неколку едноставни чекори. Можеме да го исклучуваме и вклучуваме лаптопот неколку пати или да го притискаме и држиме копчето за вклучување една минута. Ако батеријата не е интегрирана, можеме да се обидеме да ја отстраниме и да ја вратиме назад.

Она што исто така може да биде проблем е хард дискот, дополнителниот монитор или тастатура, кои доколку се поврзат со лаптопот може да бидат причина за оваа појава. Отстранете ги, а потоа обидете се повторно да го „оживеете“ вашиот екран на споменатите начини.

Ако ништо од горенаведените не работи, најверојатно се работи за проблем со меморијата, бидејќи мемориските делови не се добро поврзани или не работат правилно поради некоја причина. Проблемот со меморијата може да предизвика цело море од дефекти, а преоптоварен лаптоп ќе работи многу побавно. Затоа, обрнете посебно внимание на меморијата за да бидете сигурни дека спроведувате добра превентивна практика.

#4 Лаптопот „е мртов“ – што да правиме?

Лаптопот „се преправа дека е мртов“. Го притискаме копчето за вклучување и не реагира и не покажува никаква реакција. Сите податоци и датотеки важни за нас се заробени во него. Што можеме да направиме?

Практично, просечниот корисник не може да направи ништо.

Ако батеријата е наполнета и нема проблеми со напојувањето или полначот, веројатно проблемот е во матичната плоча. За тоа е потребна интервенција на професионалци, а можеби и замена на матичната плоча, доколку сакаме повторно да го користиме нашиот лаптоп.

Се надеваме дека овој текст ви беше корисен и дека ви даде увид во најчестите дефекти кои се јавуваат на лаптопите и дека сега повеќе ќе внимавате на неговото редовно сервисирање и одржување, за да спречите дефекти.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Листа на најпопуларните марки на автомобили во Европа

Avatar

Published

на

Tesla можеби го има најпродаваниот модел во првата половина од годината, но е далеку зад Volkswagen кога станува збор за вкупната продажба на автомобили.

Во првата половина на 2023 година, во Европа се регистрирани 6,56 милиони нови автомобили, што е за 17 отсто повеќе во споредба со истиот период во 2022 година (5,59 милиони единици). На врвот на листата се најде Tesla Model Y, кој забележа пораст на бројот на продадени единици за над 200%, претекнувајќи ги моделите Dacia Sandero и Volkswagen T-Roc, како и Peugeot 208 – лидерот од 2022 година.

Volkswagen ја зацврсти својата позиција меѓу производителите и има значителна предност во однос на второпласираната Toyota, додека на третото, изненадувачки, е Audi. Погледнете ја листата на топ 25 најпродавани марки на автомобили во Европа во првата половина на 2023 година:

1. Фолксваген (694.176 автомобили)

2. Тојота (417.220)

3. Ауди (374.435)

4. Пежо (356.135)

5. Мерцедес (353.822)

6. BMW (352.931)

7. Рено (349.770)

8. Škoda (339.382)

9. Форд (293.020)

10. Дачија (291.940)

11. Kia (287.775)

12. Hyundai (268.083)

13. Opel/Vauxhall (240.917)

14. Фиат (196.901)

15. Цитроен (195.670)

16. Тесла (185,238)

17. Нисан (147.822)

18. Volvo (143.843)

19. Седиште (133.126)

20. МГ (104.293)

21. Купра (93.177)

22. Mazda (92.733)

23. Мини (91.660)

24. Сузуки (90,469)

25. Џип (63.928)

Прочитај повеќе

Технологија

Што е USB-C интерфејс и кои се неговите предности?

Avatar

Published

на

USB-C интерфејсот сега е официјално индустриски стандард, но што е толку посебно и добро во оваа технологија, која Apple само што ја усвои?

Apple направи значителна промена во својот пристап кон полнењето на iPhone-и, усогласувајќи се со пошироката технолошка индустрија со усвојување на широко користениот стандард за поврзување USB-C.

Овој потег првенствено беше поттикнат од претстојната регулатива на Европската унија која наложува заеднички стандард за наплата за земјите-членки на ЕУ.

Дизајниран за иднината

USB-C, кратенка за Universal Serial Bus, ги заменува претходните верзии на USB-кабелот што се користеа во различни уреди како што се печатачи, дискови за складирање и е-читачи. За разлика од неговите претходници, USB-C портот има издолжена овална форма, симетрична и реверзибилна, со што се елиминира потребата да се грижите за погрешно приклучување поради потребата за правилно усогласување на портите.

Една од клучните предности на USB-C портот се неговите подобрени способности. Може да пренесува повеќе енергија, што резултира со побрзо полнење на електронските уреди и овозможува побрз пренос на податоци, што го олеснува брзото копирање на големи датотеки помеѓу компјутер и надворешен уред за складирање. Покрај тоа, може да пренесува видео сигнали до мониторите и да обезбеди уреди со поврзани додатоци. USB-C конекторот е дизајниран за иднината, а неговиот тенок дизајн го прави посоодветен за модерни, компактни уреди.

Молња конектор преку ноќ падна во заборав

Apple, познат по сега веќе непостоечкиот Lightning конектор за iPhone-и, се спротивстави на усвојувањето на стандардот USB-C, наведувајќи ја загриженоста за можните ограничувања на иновациите и потенцијалните недостатоци за потрошувачите. И покрај тоа што другите интегрираат USB-C конектори во нивните уреди, Apple остана цврсто. Сепак, откако ЕУ го одобри стандардот за полнење минатата година, технолошкиот гигант попушти, со што USB-C стана нова норма за своите производи.

За време на презентацијата на најновиот iPhone, извршниот директор на Apple не го спомна Lightning кабелот, нагласувајќи го широкото прифаќање на USB-C конекцијата. Според Kaian Drans, потпретседател за маркетинг за iPhone, USB-C е интегриран во производите на Apple со години и сега е компатибилен со MacBook, iPad, iPhone и AirPods.

Ефектот од Брисел

Пресвртот на Apple е пример за поширокото влијание на регулативите на Европската унија, кои често се нарекуваат „ефект на Брисел“. Компаниите сметаат дека е попрактично да се усогласат со овие прописи отколку да произведуваат различни производи за различни региони. ЕУ потроши повеќе од една деценија убедувајќи ја технолошката индустрија да усвои стандардизиран формат на полнач, како дел од пошироките напори за зголемување на одржливоста и намалување на е-отпадот.

Заедничката регулатива за полначи во ЕУ треба да стапи на сила есента 2024 година. Опфаќа широк опсег на уреди, вклучувајќи телефони, таблети, е-читачи, слушалки, камери, рачни конзоли, тастатури, глувци, преносни звучници и алатки за навигација. Дополнително, ја стандардизира технологијата за брзо полнење и им дава на потрошувачите избор да купат нови уреди со или без полначи.

Прочитај повеќе

Технологија

Кој ќе ги сервисира? 97% од механичарите не знаат како да вршат основни поправки на електрично возило

Avatar

Published

на

Иако многу возачи сè уште имаат проблем да се префрлат на електрични возила поради различни причини, од високи цени до недостаток на точки за полнење и загриженост за опсегот на батериите, важна придобивка се поприфатливите трошоци за сервисирање.

Една неодамнешна анализа покажа дека целосно електричните модели се „значително поевтини за сервисирање од кој било друг тип на автомобил“.

„Мал сервис“ на електромобил во просек чини 117 евра, а најскапи се дизел автомобилите со просечни 185 евра. Следуваат хибриди (181 евро) и бензински автомобили (172 евра).

Меѓутоа, сега се појави нов проблем за сопствениците на електрични возила. Според истражувањето на Британскиот институт за автомобилска индустрија (IMI), само три проценти од механичарите се квалификувани да вршат основни поправки на електрични автомобили, пренесува Јутарњи.хр .

Механичарот Крег Ван Батенбург рече дека има проблеми со обуката потребна за поправка на електрични возила.

„Деведесет проценти од нашата автомобилска индустрија не направи ништо, апсолутно ништо, за да се подготви. Тие само ги отфрлаат хибридите и електричните возила и велат: „Не работиме на тие автомобили, вратете се во Форд или Тојота. Факторот страв е огромен. Повеќето не сакаат да се ангажираат. на струја“, вели Ван Батенбург, чии изјави ги пренесуваат британските медиуми.

Прочитај повеќе