Connect with us

Здравје

Ова се неколку ОПАСНИ болести предизвикани од МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ!

Avatar

Published

на

Подготвивме листа на најчести проблеми, каде што можете да ги најдете вашите симптоми

Подготвивме листа на најчести проблеми, каде што можете да ги најдете вашите симптоми

Современите технологии носат многу предности и значително го подобруваат квалитетот на животот. Но, прекумерната употреба на мобилни уреди, прекумерната страст за бркање лајкови, играње онлајн игри и сурфање на интернет може да доведе до сериозни болести, физички и психички.

Blackberry синдром

Оваа болест, која го добила името по Blackberry паметните телефони со QWERTY тастатури, е предизвикана од постојаното користење на палците за пишување на мобилни телефони. Симптомите се манифестираат со силни пулсирачки болки и грчеви во палците. Нема статистика за оваа болест, но лекарите велат дека бројот на вакви случаи се зголемува. Овие проблеми им се закануваат на луѓето кои претеруваат со игрите на конзолата. Затоа, предупредувањата за ризикот од повреди на прстите споменати во упатствата за конзолите за игри не се бесмислени.

Инфекции

Според истражувањето на микробиолозите, повеќето гаџети се вистинска почва за бактерии. Нивниот број е толку голем што дури и тоалетното седиште е почисто од просечниот мобилен телефон. Не е тајна дека патогените микроорганизми предизвикуваат бројни болести, од кои најбезопасни се акните на лицето и дерматитисот.

Ако не го испуштите мобилниот телефон на улица, во автобус, на работа и во кафуле, ризикувате да добиете многу сериозни инфекции, како КОВИД и стафилокок. Болки во грбот и вратот Според светските статистики, во текот на изминатата година бројот на пациенти со проблеми со ‘рбетот е зголемен за 12% и продолжува да расте. За ова се виновни лаптопите, таблетите и паметните телефони. Факт е дека мобилните уреди нè „тераат“ да погледнеме надолу. Во зависност од аголот под кој е спуштена главата, дополнително оптоварување се става на цервикалниот дел од ‘рбетот.

Оштетување на видот

Кога поминуваме премногу време гледајќи во екранот на мобилниот телефон, нашиот вид станува заматен поради зголемен притисок на оптичкиот нерв. Читањето или играњето на мобилни уреди не треба да се прави при тресење возила, бидејќи тоа доведува до дополнително оштетување на видот. Ако често читате е-книги, задолжително поставете го фонтот на големина што најмногу ви одговара – ова ќе помогне да се намали напрегањето на очите.

Оштетување на слухот

Оние кои често и гласно слушаат музика користејќи слушалки ризикуваат да го загубат слухот. Звукот над 90 dB може да предизвика оштетување на клетките лоцирани во внатрешното уво, што на крајот може да се претвори во сензоневрално губење на слухот.

Главоболки и несоница

Речиси сите модерни уреди произведуваат електромагнетно зрачење. Брановите минуваат низ телото и го нарушуваат нормалното функционирање на клетките, што доведува до компликации во биолошките процеси. Електромагнетното зрачење може да предизвика главоболки, несоница, па дури и нарушувања на имунолошкиот систем. Лекарите препорачуваат да не ги оставате мобилните телефони во близина на вашата глава навечер.

OCD

Прекумерната употреба на паметни телефони доведува до опсесивно-компулсивно нарушување. Симптомите на овој синдром може да се изразат во прекумерен страв од пропуштање пораки, номофобија (страв од губење на пристапот до телефонот), како и опсесија да го извадите смартфонот од џеб на секои 5 минути за да проверите Instagram или Facebook.

Хиперактивност и дефицит на внимание

Друга честа дијагноза кај корисниците на гаџети (особено помладите) е нарушување на хиперактивноста со дефицит на внимание. Користењето мобилни уреди деноноќно предизвикува сериозни промени во мозокот. Вишокот на информации со кои луѓето секојдневно се соочуваат на Интернет доведува до фрустрација. Асимилацијата на информациите станува сè пофрагментарна; едно лице страда од синдромот на расфрлано внимание и ја губи способноста да се концентрира на една активност подолго време.

Шизоидни нарушувања

Прекумерната употреба на Интернет е поврзана со развој на симптоми на шизоидно растројство на личноста, што се манифестира со повлекување на личноста во себе и во неговите фантазии. Младите често се потопуваат во виртуелните светови, целосно одвојувајќи се од реалноста. Иако користењето на Интернет претходно се чинеше дека помага во зајакнувањето на социјалните врски, научните истражувања го покажуваат спротивното: медиумите и технологијата се значително поврзани со социјалното повлекување и изолација што го зголемуваат ризикот од шизоидни симптоми.

Ограничени когнитивни способности

Мобилните уреди може да доведат до ограничена атрофија на мозокот, тврдат научниците. Развојот на когнитивните способности, особено кај децата и тинејџерите, се забавува; во најтешките случаи може да се јави аутизам, биполарно растројство и други ментални болести.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

БАДЕМИ: Позната како храна богата со хранливи материи!

Avatar

Published

на

Една неодамнешна студија за бадеми покажа дека еден од најздравите јаткасти плодови содржи единствена масна киселина поврзана со подобрување на здравјето на цревата.

Ново истражување за бадемите

Истражувачка група на Кралскиот колеџ во Лондон објави мала студија која покажа дека јадењето на грст бадеми секој ден за само четири недели го зголемува производството на бутират, масна киселина со краток синџир, пишува Real Simple. Оваа масна киселина е поврзана со подобрување на здравјето на цревниот микробиом. Кога овие клетки функционираат на својот врв, тоа создава идеална средина за здрави цревни микроби да цветаат. Цревниот микробиом е група од над трилион микроорганизми кои работат заедно за да поддржат неколку различни аспекти на нашето здравје, вклучувајќи ги цревата и варењето, здравјето на срцето, здравјето на кожата, менталното здравје.

Покрај ова најново откритие, бадемите одамна се познати како храна богата со хранливи материи и важен дел од диетата за оптимално здравје.

Протеини

Јаткастите плодови генерално се одличен извор на вегански протеини, а бадемите се особено богати со есенцијални макронутриенти. Една порција бадеми (околу четвртина чаша) обезбедува 6 грама протеини

Влакна

Влакната помагаат во одржувањето на регуларноста и здравото варење, а истовремено делуваат и како пребиотик, или храна за нашите цревни бактерии, за да се подобри разновидноста на микроорганизмите во биомот. Влакната кои се наоѓаат во бадемите исто така помагаат да останеме сити подолго време додека го регулираме шеќерот во крвта после јадење.

Здрави масти

Бадемите се богат извор на здрави незаситени масти, особено мононезаситени масти (слично на маслинките и маслиновото масло). Ова, во комбинација со содржината на протеини во бадемите, исто така доведува до подобрување на ситоста. Покрај тоа, овие типови на масти се поврзани со подобрување на нивото на холестерол и намалено воспаление во телото.

Витамин Е

Витаминот Е, витамин растворлив во масти кој е моќен антиоксиданс, помага во регулирањето на слободните радикали во телото. Исто така, го поддржува здравјето на нашиот вид, репродуктивен систем и кожа.

Магнезиум

Иако најчесто се користи за помош при проблеми со спиењето или дигестивниот систем, магнезиумот игра клучна улога во производството на енергија, како и во функцијата на мускулите и нервите. Конзумирањето на овој минерал е поврзано дури и со намалување на крвниот притисок.

Бакар

Овој суштински минерал е од витално значење за процесите на телото како што се метаболизмот, апсорпцијата на железо, здравјето на имунолошкиот систем, формирањето на црвени крвни зрнца и формирањето на колаген за да се изградат здрави коски и ткива.

Калциум

Бадемите се добар вегански извор на калциум (суштински минерал кој се наоѓа во многу млечни производи како млекото и сирењето) и може да помогне во одржувањето на силни коски, мускули и нерви.

Фосфор

Слично на калциумот, фосфорот исто така придонесува за здрави коски и заби додека помага во правилниот раст и обновување на клетките во телото.

Прочитај повеќе

Здравје

Колку вода треба да пиеме на дневна основа?

Avatar

Published

на

Хидратацијата треба да биде важна во текот на целата година, но со доаѓањето на топлите денови се повеќе се зборува и почнуваме да обрнуваме повеќе внимание

Телото постојано губи вода во текот на денот, главно преку урина и пот, но и поради редовните телесни функции како што е дишењето. За да спречите дехидрација, треба да внесувате доволно вода од пијалоци и храна секој ден. Постојат многу различни мислења за тоа колку вода треба да пиеме на дневна основа. Експертите обично препорачуваат осум чаши, што е околу 2 литри на ден. 

Сепак, некои експерти веруваат дека треба да пиете вода во текот на денот, дури и кога не сте жедни. Како и кај повеќето работи, ова зависи од поединецот. Многу фактори (и внатрешни и надворешни) влијаат на тоа колку вода ви треба.

Колку вода ни треба?

Колку вода ни треба зависи од многу работи и варира од личност до личност. За возрасни, општата препорака од Националната академија за науки, инженерство и медицина на САД е: 11,5 чаши (2,7 литри) дневно за жени и 15,5 чаши (3,7 литри) дневно за мажи.

Дали внесот на вода влијае на нивото на енергија и функцијата на мозокот?

Многу експерти тврдат дека ако не останете хидрирани во текот на денот, нивото на енергија и функцијата на мозокот почнуваат да страдаат. Постојат многу студии кои го поддржуваат ова. Една студија кај жени покажа дека губењето на течности од 1,36 отсто после вежбање го нарушува расположението и концентрацијата и ја зголемува зачестеноста на главоболките.

Прочитај повеќе

Здравје

Два едноставни совети за намалување на желбата за шеќер!

Avatar

Published

на

Желбите за слатки се реални. Но, причините овде не се само психолошки, туку и доста физички. Колку повеќе шеќер јадете, толку повеќе шеќер сака вашето тело – така што станува циклус кој не завршува. Но, постојат два едноставни трикови со кои можете да се ослободите од желбата за шеќер.

Првиот се однесува на мирисите. Студијата во која научниците тестирале различни мириси за да видат дали одредени мириси можат да ја намалат желбата за чоколадо и друга слатка храна и пијалоци, дошла до интересен резултат.

Од сите учесници, оние кои носеле фластер со мирис на ванила на раката покажале најголемо слабеење. Според студијата, ванилата им помогнала на овие луѓе подобро да контролираат што јадат и поддржала позитивни промени во нивната исхрана. Ова може да биде затоа што мирисот предизвикува ослободување на серотонин, кој може да го намали гладот. Така можете да имате при рака парфем или спреј од ванила и да го мирисате секогаш кога ќе ви се допадне.

Друг животен трик е исто така едноставен. Наместо да посегнете по слаткото задоволство, земете портокал, грејпфрут или кое било друго омилено цитрусно овошје и грицкајте го.

Студијата покажа дека два флавоноиди во ова овошје (нарингенин и есперидин) можат да помогнат во балансирање на нивото на шеќер во крвта. Со намалување на количината на инсулин потребна за одржување на оваа рамнотежа, помала е веројатноста да почувствувате желба за слатка храна.

Прочитај повеќе