Connect with us

Технологија

БиХ ќе го испрати својот прв сателит во вселената до средината на 2023 година!

Avatar

Published

на

Босна и Херцеговина треба да го лансира својот прв сателит во вселената до средината на 2023 година, а тој е подарок од Индиската вселенска агенција за вселенската асоцијација на Југоисточна Европа (SESA), во која покрај БиХ се вклучени и Србија, Црна Гора, Северна Македонија и Хрватска.

Тоа го изјави Анес Хаџиомеровиќ од Центарот за образование и роботика, иновации и технологија (ЦЕРИТ) за Бања Лука „Независне новине“.

– До средината на оваа година, бидејќи потпишавме стратешко партнерство со Индиската вселенска агенција, планираме да лансираме сателит. Ни го подарија тој сателит по повод 75 години од независноста на Индија. Планираат потоа да лансираат 75 сателити, поточно три ракети со по 25 сателити, вклучувајќи го и нашиот – вели Хаџиомеровиќ.

Ракетата што ќе го носи првиот сателит во вселената од ова подрачје требаше да биде лансирана на крајот на минатата година, но поради одредени проблеми беше одложено.

– Сега со нетрпение го очекуваме ова. Колега од Нови Сад била на средба со колеги од Индија, а за еден месец повторно би требало да заминат во Индија. Потоа ќе ги дознаеме последните детали – вели Хаџиомеровиќ.

На овој начин регионот на Западен Балкан ќе влезе во картата на развој на светската вселенска програма, но сепак, како што истакнува Хаџиомеровиќ, овој регион е далеку од најбогатите земји во светот, пред се по вложените пари. во развојот на технологии неопходни за освојување и искористување на просторот.

– Ова се уште го правиме доброволно. Поединечно не сме доволно силни за да се совпаднеме само со НАСА, ЕСА, индиската вселенска агенција, но соработката и споделувањето на она што го имаме овде е многу значајно. Планираме да се прошириме во Унгарија и Романија, а имаме информации дека сакаат да се приклучат и Грција и Албанија – истакнува Хаџиомеровиќ за Независне новине.

Според неговите зборови, формирањето на Југоисточна вселенска асоцијација била една од најдобрите одлуки што можеле да ја донесат, бидејќи само ќе се покаже економската оправданост за истражување на вселената.

– Вселенската програма не е само за луѓето да одат во вселената. Има многу други работи таму. Тоа е корисно за економијата, нови работни места, просперитет – вели Хаџиомеровиќ, додавајќи дека една од клучните придобивки е работата на едукација на кадрите, пред се децата и младите, кои покажале голем интерес за проекти од оваа област.

– Работиме и на наставната програма, сакаме да биде во средните и основните училишта. Во 2021 година, нашиот тим го лансираше својот прв наносателит на небото како дел од натпреварот FGC 2021 International Robotics Olympiad. Едноставно, човек би научил како функционираат сателитите, какви податоци може да се добијат од нив и слично – вели првиот човек на ЦЕРИТ.

– Дајте ни услови и гледајте го чудото. Замислете колку го сакаме ова кога правиме сè бесплатно. Сè уште имаме ентузијазам за ова – додаде Хаџиомеровиќ.

Кога станува збор за поддршката од властите, тој посочува дека најгласна е онаа што доаѓа од Црна Гора, каде што премиерот на таа земја Дритан Абазовиќ вети помош за развој на вселенската програма.

– Досега успеав да разговарам со американскиот амбасадор во БиХ, го запознав со нашите идни активности. Сакаме да се вклучат премиерите и владите на сите земји членки на СЕСА – нагласува Хаџиомеровиќ.

Исто така, важно е да се каже дека ЦЕРИТ ќе претседава со оваа организација во следните четири години, бидејќи Управниот одбор на СЕСА одлучи седиштето да биде во Босна и Херцеговина.

Инаку, Вселенската асоцијација на Југоисточна Европа (SESA) ја сочинуваат ЦЕРИТ – Центар за образование и роботика, иновации и технологија од Мостар (БиХ), Комитетот за развој на вселенската програма од Нови Сад (Србија), Црна Гора вселенски истражувања од Подгорица (Црна Гора), јадранската авијација поврзана од Загреб (Хрватска) и Центарот за иновации и технолошки развој NAVIA од Скопје (Северна Македонија).

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Листа на најпопуларните марки на автомобили во Европа

Avatar

Published

на

Tesla можеби го има најпродаваниот модел во првата половина од годината, но е далеку зад Volkswagen кога станува збор за вкупната продажба на автомобили.

Во првата половина на 2023 година, во Европа се регистрирани 6,56 милиони нови автомобили, што е за 17 отсто повеќе во споредба со истиот период во 2022 година (5,59 милиони единици). На врвот на листата се најде Tesla Model Y, кој забележа пораст на бројот на продадени единици за над 200%, претекнувајќи ги моделите Dacia Sandero и Volkswagen T-Roc, како и Peugeot 208 – лидерот од 2022 година.

Volkswagen ја зацврсти својата позиција меѓу производителите и има значителна предност во однос на второпласираната Toyota, додека на третото, изненадувачки, е Audi. Погледнете ја листата на топ 25 најпродавани марки на автомобили во Европа во првата половина на 2023 година:

1. Фолксваген (694.176 автомобили)

2. Тојота (417.220)

3. Ауди (374.435)

4. Пежо (356.135)

5. Мерцедес (353.822)

6. BMW (352.931)

7. Рено (349.770)

8. Škoda (339.382)

9. Форд (293.020)

10. Дачија (291.940)

11. Kia (287.775)

12. Hyundai (268.083)

13. Opel/Vauxhall (240.917)

14. Фиат (196.901)

15. Цитроен (195.670)

16. Тесла (185,238)

17. Нисан (147.822)

18. Volvo (143.843)

19. Седиште (133.126)

20. МГ (104.293)

21. Купра (93.177)

22. Mazda (92.733)

23. Мини (91.660)

24. Сузуки (90,469)

25. Џип (63.928)

Прочитај повеќе

Технологија

Што е USB-C интерфејс и кои се неговите предности?

Avatar

Published

на

USB-C интерфејсот сега е официјално индустриски стандард, но што е толку посебно и добро во оваа технологија, која Apple само што ја усвои?

Apple направи значителна промена во својот пристап кон полнењето на iPhone-и, усогласувајќи се со пошироката технолошка индустрија со усвојување на широко користениот стандард за поврзување USB-C.

Овој потег првенствено беше поттикнат од претстојната регулатива на Европската унија која наложува заеднички стандард за наплата за земјите-членки на ЕУ.

Дизајниран за иднината

USB-C, кратенка за Universal Serial Bus, ги заменува претходните верзии на USB-кабелот што се користеа во различни уреди како што се печатачи, дискови за складирање и е-читачи. За разлика од неговите претходници, USB-C портот има издолжена овална форма, симетрична и реверзибилна, со што се елиминира потребата да се грижите за погрешно приклучување поради потребата за правилно усогласување на портите.

Една од клучните предности на USB-C портот се неговите подобрени способности. Може да пренесува повеќе енергија, што резултира со побрзо полнење на електронските уреди и овозможува побрз пренос на податоци, што го олеснува брзото копирање на големи датотеки помеѓу компјутер и надворешен уред за складирање. Покрај тоа, може да пренесува видео сигнали до мониторите и да обезбеди уреди со поврзани додатоци. USB-C конекторот е дизајниран за иднината, а неговиот тенок дизајн го прави посоодветен за модерни, компактни уреди.

Молња конектор преку ноќ падна во заборав

Apple, познат по сега веќе непостоечкиот Lightning конектор за iPhone-и, се спротивстави на усвојувањето на стандардот USB-C, наведувајќи ја загриженоста за можните ограничувања на иновациите и потенцијалните недостатоци за потрошувачите. И покрај тоа што другите интегрираат USB-C конектори во нивните уреди, Apple остана цврсто. Сепак, откако ЕУ го одобри стандардот за полнење минатата година, технолошкиот гигант попушти, со што USB-C стана нова норма за своите производи.

За време на презентацијата на најновиот iPhone, извршниот директор на Apple не го спомна Lightning кабелот, нагласувајќи го широкото прифаќање на USB-C конекцијата. Според Kaian Drans, потпретседател за маркетинг за iPhone, USB-C е интегриран во производите на Apple со години и сега е компатибилен со MacBook, iPad, iPhone и AirPods.

Ефектот од Брисел

Пресвртот на Apple е пример за поширокото влијание на регулативите на Европската унија, кои често се нарекуваат „ефект на Брисел“. Компаниите сметаат дека е попрактично да се усогласат со овие прописи отколку да произведуваат различни производи за различни региони. ЕУ потроши повеќе од една деценија убедувајќи ја технолошката индустрија да усвои стандардизиран формат на полнач, како дел од пошироките напори за зголемување на одржливоста и намалување на е-отпадот.

Заедничката регулатива за полначи во ЕУ треба да стапи на сила есента 2024 година. Опфаќа широк опсег на уреди, вклучувајќи телефони, таблети, е-читачи, слушалки, камери, рачни конзоли, тастатури, глувци, преносни звучници и алатки за навигација. Дополнително, ја стандардизира технологијата за брзо полнење и им дава на потрошувачите избор да купат нови уреди со или без полначи.

Прочитај повеќе

Технологија

Кој ќе ги сервисира? 97% од механичарите не знаат како да вршат основни поправки на електрично возило

Avatar

Published

на

Иако многу возачи сè уште имаат проблем да се префрлат на електрични возила поради различни причини, од високи цени до недостаток на точки за полнење и загриженост за опсегот на батериите, важна придобивка се поприфатливите трошоци за сервисирање.

Една неодамнешна анализа покажа дека целосно електричните модели се „значително поевтини за сервисирање од кој било друг тип на автомобил“.

„Мал сервис“ на електромобил во просек чини 117 евра, а најскапи се дизел автомобилите со просечни 185 евра. Следуваат хибриди (181 евро) и бензински автомобили (172 евра).

Меѓутоа, сега се појави нов проблем за сопствениците на електрични возила. Според истражувањето на Британскиот институт за автомобилска индустрија (IMI), само три проценти од механичарите се квалификувани да вршат основни поправки на електрични автомобили, пренесува Јутарњи.хр .

Механичарот Крег Ван Батенбург рече дека има проблеми со обуката потребна за поправка на електрични возила.

„Деведесет проценти од нашата автомобилска индустрија не направи ништо, апсолутно ништо, за да се подготви. Тие само ги отфрлаат хибридите и електричните возила и велат: „Не работиме на тие автомобили, вратете се во Форд или Тојота. Факторот страв е огромен. Повеќето не сакаат да се ангажираат. на струја“, вели Ван Батенбург, чии изјави ги пренесуваат британските медиуми.

Прочитај повеќе