Connect with us

Здравје

ДЕВЕТ ТИПИЧНИ СИМПТОМИ НА СТРЕС!

Avatar

Published

на

Студија објавена во списанието на Американското здружение за срце покажа дека средовечната популација која претерано се грижи, односно е секојдневно под стрес, има зголемен ризик од срцеви заболувања, мозочен удар и дијабетес тип 2.

Стресот е неизбежен и затоа најважното прашање е како да се справите со него. Некој полесно го толерира, некој потешко, а секој на тоа реагира на различен начин. Неумерено внесување често нездрава храна, непроспиени ноќи, слабеење на имунолошкиот систем, чаша која секогаш се гледа како полупразна, се само дел од последиците од стресот. Тоа може силно да влијае на менталното и физичкото здравје и да создаде неочекувани проблеми.

Пред да се укаже на типичните симптоми на стрес, важно е да се нагласи како се дефинира оваа состојба. Затоа што ако успешно го препознаете, полесно ќе се справите со тоа. Медицинската дефиниција нагласува дека стресот е природен феномен кој настанува кога телото се обидува да се прилагоди на животен проблем, животен предизвик, настан или ситуација. Во оваа смисла, стресот е секоја неприлагодена, лоша реакција на организмот која се јавува како резултат на обид да се прилагоди организмот на некое ненадејно, непријатно влијание, а се манифестира во психичко и физичко страдање.

Промени во апетитот

Премалку храна или постојано посегнување по полнење е сигурен знак за стрес. Кога чувствувате дека стомакот ви е како „кликер“, а малку храна прави да се чувствувате сити, тоа дефинитивно е лош знак. Другата крајност е наоѓањето утеха во храната, често во нездрави и премногу солени грицки.

Нервоза

Сите лесно ви „газат на пети“, размислете дали зад овој проблем се крие вашиот „краток фитиљ“ кој го запали стресот. Психијатрите предупредуваат дека ова е еден од првите знаци на стрес. Може да има и ненадејни промени во расположението, од голем ентузијазам до апсолутна незаинтересираност за нешто речиси преку ноќ.

Срцеви проблеми

Секој лекар ќе ви каже дека еден од моќните предизвикувачи за висок крвен притисок е стресот. Исто така, го зголемува нивото на масти во крвта и го прави срцето сè поранливо. Психијатрите сугерираат дека во некои ситуации кога стресот е особено силен, луѓето дури мислат дека имаат срцев удар. Ова е само една од причините зошто е важно стресот да се држи под контрола и да се минимизира.

Тензиона главоболка

Напната главоболка е најчестиот тип на главоболка. Болката најчесто се јавува во форма на постојан притисок или затегнување, најчесто ја зафаќа целата глава, може да започне од вратот или од челото. Многумина ја опишуваат оваа состојба како да имаат капа или лента на главата што е многу тесна. Стресот, недостатокот на сон и прескокнувањето оброци се вообичаени причини за оваа главоболка.

Акни

Како што задоволството се манифестира на лицето, така велиме дека некој сјае, така и грижите често предизвикуваат кожни проблеми во вид на акни. Познато е дека хормоните влијаат на појавата на акните, особено хормонот на стресот – кортизолот.

Тешкотии со спиење

По напорниот и многу стресен ден, на многу луѓе им е многу тешко да се релаксираат и да спијат. Оваа ситуација понекогаш резултира со хроничен замор, што е честа последица на стресот. Експертите предупредуваат дека на мозокот му треба сон за да се регенерира. Неквалитетниот сон може да предизвика намалено ниво на концентрација, да доведе до грешки кои можат да го зголемат нивото на стрес. Психолозите советуваат да се трудите секој ден да се будите во исто време. Ако дремете попладне или легнете подоцна од вообичаено, може да го нарушите внатрешниот часовник и да го нарушите нормалниот ритам на спиење.

Проблеми со вниманието

Умот постојано ви талка, ништо не завршувате на време и како што треба, ова се само дел од причините за преиспитување. Лекарите велат дека често ја слушаат реченицата од луѓе кои се под стрес: „Веќе ништо не ми го задржува вниманието“. Ако забележите дека не можете јасно да ги фокусирате мислите во една насока, размислете колку добро можете да го контролирате стресот.

Гадење

Стресот силно влијае на кардиоваскуларниот систем, но и на желудникот. Гадење е еден од најчестите симптоми. Вообичаени последици од стресот кога станува збор за дигестивниот систем се грчеви и варење.

Дијареа и запек

Доколку јадете премногу храна под стрес, неизбежно е да ги напрегате цревата, кои понекогаш работат побрзо или побавно во такви ситуации. Врз основа на податоците од Американскиот институт за стрес, покачените нивоа на некои хормони имаат силно влијание врз овој процес. Кога телото е под стрес, крвта потешко пумпа до виталните органи како што се срцето, мозокот и белите дробови. Најчеста гастроинтестинална болест во клиничката пракса е синдром на нервозно дебело црево или „нервозно црево“. Се верува дека стресниот начин на живот е поттик за оваа болест, која се манифестира со болки во стомакот и нарушувања на столицата, за кои не може да се најде органска причина.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

БАДЕМИ: Позната како храна богата со хранливи материи!

Avatar

Published

на

Една неодамнешна студија за бадеми покажа дека еден од најздравите јаткасти плодови содржи единствена масна киселина поврзана со подобрување на здравјето на цревата.

Ново истражување за бадемите

Истражувачка група на Кралскиот колеџ во Лондон објави мала студија која покажа дека јадењето на грст бадеми секој ден за само четири недели го зголемува производството на бутират, масна киселина со краток синџир, пишува Real Simple. Оваа масна киселина е поврзана со подобрување на здравјето на цревниот микробиом. Кога овие клетки функционираат на својот врв, тоа создава идеална средина за здрави цревни микроби да цветаат. Цревниот микробиом е група од над трилион микроорганизми кои работат заедно за да поддржат неколку различни аспекти на нашето здравје, вклучувајќи ги цревата и варењето, здравјето на срцето, здравјето на кожата, менталното здравје.

Покрај ова најново откритие, бадемите одамна се познати како храна богата со хранливи материи и важен дел од диетата за оптимално здравје.

Протеини

Јаткастите плодови генерално се одличен извор на вегански протеини, а бадемите се особено богати со есенцијални макронутриенти. Една порција бадеми (околу четвртина чаша) обезбедува 6 грама протеини

Влакна

Влакната помагаат во одржувањето на регуларноста и здравото варење, а истовремено делуваат и како пребиотик, или храна за нашите цревни бактерии, за да се подобри разновидноста на микроорганизмите во биомот. Влакната кои се наоѓаат во бадемите исто така помагаат да останеме сити подолго време додека го регулираме шеќерот во крвта после јадење.

Здрави масти

Бадемите се богат извор на здрави незаситени масти, особено мононезаситени масти (слично на маслинките и маслиновото масло). Ова, во комбинација со содржината на протеини во бадемите, исто така доведува до подобрување на ситоста. Покрај тоа, овие типови на масти се поврзани со подобрување на нивото на холестерол и намалено воспаление во телото.

Витамин Е

Витаминот Е, витамин растворлив во масти кој е моќен антиоксиданс, помага во регулирањето на слободните радикали во телото. Исто така, го поддржува здравјето на нашиот вид, репродуктивен систем и кожа.

Магнезиум

Иако најчесто се користи за помош при проблеми со спиењето или дигестивниот систем, магнезиумот игра клучна улога во производството на енергија, како и во функцијата на мускулите и нервите. Конзумирањето на овој минерал е поврзано дури и со намалување на крвниот притисок.

Бакар

Овој суштински минерал е од витално значење за процесите на телото како што се метаболизмот, апсорпцијата на железо, здравјето на имунолошкиот систем, формирањето на црвени крвни зрнца и формирањето на колаген за да се изградат здрави коски и ткива.

Калциум

Бадемите се добар вегански извор на калциум (суштински минерал кој се наоѓа во многу млечни производи како млекото и сирењето) и може да помогне во одржувањето на силни коски, мускули и нерви.

Фосфор

Слично на калциумот, фосфорот исто така придонесува за здрави коски и заби додека помага во правилниот раст и обновување на клетките во телото.

Прочитај повеќе

Здравје

Колку вода треба да пиеме на дневна основа?

Avatar

Published

на

Хидратацијата треба да биде важна во текот на целата година, но со доаѓањето на топлите денови се повеќе се зборува и почнуваме да обрнуваме повеќе внимание

Телото постојано губи вода во текот на денот, главно преку урина и пот, но и поради редовните телесни функции како што е дишењето. За да спречите дехидрација, треба да внесувате доволно вода од пијалоци и храна секој ден. Постојат многу различни мислења за тоа колку вода треба да пиеме на дневна основа. Експертите обично препорачуваат осум чаши, што е околу 2 литри на ден. 

Сепак, некои експерти веруваат дека треба да пиете вода во текот на денот, дури и кога не сте жедни. Како и кај повеќето работи, ова зависи од поединецот. Многу фактори (и внатрешни и надворешни) влијаат на тоа колку вода ви треба.

Колку вода ни треба?

Колку вода ни треба зависи од многу работи и варира од личност до личност. За возрасни, општата препорака од Националната академија за науки, инженерство и медицина на САД е: 11,5 чаши (2,7 литри) дневно за жени и 15,5 чаши (3,7 литри) дневно за мажи.

Дали внесот на вода влијае на нивото на енергија и функцијата на мозокот?

Многу експерти тврдат дека ако не останете хидрирани во текот на денот, нивото на енергија и функцијата на мозокот почнуваат да страдаат. Постојат многу студии кои го поддржуваат ова. Една студија кај жени покажа дека губењето на течности од 1,36 отсто после вежбање го нарушува расположението и концентрацијата и ја зголемува зачестеноста на главоболките.

Прочитај повеќе

Здравје

Два едноставни совети за намалување на желбата за шеќер!

Avatar

Published

на

Желбите за слатки се реални. Но, причините овде не се само психолошки, туку и доста физички. Колку повеќе шеќер јадете, толку повеќе шеќер сака вашето тело – така што станува циклус кој не завршува. Но, постојат два едноставни трикови со кои можете да се ослободите од желбата за шеќер.

Првиот се однесува на мирисите. Студијата во која научниците тестирале различни мириси за да видат дали одредени мириси можат да ја намалат желбата за чоколадо и друга слатка храна и пијалоци, дошла до интересен резултат.

Од сите учесници, оние кои носеле фластер со мирис на ванила на раката покажале најголемо слабеење. Според студијата, ванилата им помогнала на овие луѓе подобро да контролираат што јадат и поддржала позитивни промени во нивната исхрана. Ова може да биде затоа што мирисот предизвикува ослободување на серотонин, кој може да го намали гладот. Така можете да имате при рака парфем или спреј од ванила и да го мирисате секогаш кога ќе ви се допадне.

Друг животен трик е исто така едноставен. Наместо да посегнете по слаткото задоволство, земете портокал, грејпфрут или кое било друго омилено цитрусно овошје и грицкајте го.

Студијата покажа дека два флавоноиди во ова овошје (нарингенин и есперидин) можат да помогнат во балансирање на нивото на шеќер во крвта. Со намалување на количината на инсулин потребна за одржување на оваа рамнотежа, помала е веројатноста да почувствувате желба за слатка храна.

Прочитај повеќе