Connect with us

Здравје

ГО ШТИТИ ВИДОТ, ГО НАМАЛУВА ХОЛЕСТЕРОЛОТ: Сувите сливи се многу повеќе од природен лек за вас!

Avatar

Published

на

Може да се каже национално овошје, речиси незаменливо во секој дом во Македонија. Џем, сок, џем, ракија од сливи, слатко… Сè до суви сливи, кои се користат и како природен лек.

Високата содржина на влакна во сливите е најдобар борец против дигестивни проблеми и хемороиди. Хроничните дигестивни проблеми се чести кај постарите или многу малите деца. Сувите сливи делуваат како лаксатив благодарение на нивната висока содржина на пектин. Кога јадеме сливи, внесуваме помалку вода и повеќе пектин. Сувите сливи се природен лаксатив и, за разлика од некои други лекови, не создаваат навики и не предизвикуваат мрзливи црева.

Сувите сливи го штитат видот

И иако првото нешто што ви паѓа на ум кога ќе помислите на сливите е проблемот со запек, сливите не само што доведуваат до проблеми со варењето на храната. Имено, истражувањата докажаа дека проблемите со менопаузата полесно се поднесуваат доколку се јадат суви сливи. Покрај тоа, три до четири суви сливи дневно, исто така, можат да помогнат во неутрализирање на клетките на штетните слободни радикали кои негативно влијаат на меморијата. Сливите се особено корисни за здравјето на очите. Фитонутриентите кои се наоѓаат во нив можат да помогнат да се намали ризикот од макуларна дегенерација, болест која најчесто се јавува кај постарите луѓе.

Сувите сливи се богати со калиум и електролити, кои играат важна улога во најразновидните функции на телото. Како што се процесот на варење, срцевиот ритам, импулси, мускулни контракции, крвен притисок. Скратен здив, раздразливост, замор се некои од знаците на анемија. Сокот и самите суви сливи се ризница на железо. Недостатокот на железо се смета за главна причина за анемија. Антоцијанинот во сливите е важен за спречување на анемија или анемија.

Гради коски и мускули

Сувите сливи се важен извор на минералот бор, кој е неопходен за силни коски и мускули. Се верува дека овој минерал може да ги подобри и когнитивните функции и координацијата. Неопходен е за раст, значително го зголемува нивото на естроген во крвта, како и состојки кои спречуваат губење на калциум и деминерализација на коските, односно остеопороза, која е особено важна за жените во постменопауза. Само 50 грама суви сливи дневно или пет до шест сливи се доволни за да го почувствувате подобрувањето по некое време.

Го намалува нивото на холестерол

Понекогаш, поради несоодветна исхрана, стрес и други фактори, мастите се акумулираат во артериите, кои по одредено време формираат наслаги. Доколку болеста не се лекува, се јавува атеросклероза, стеснување на артериите, што може да предизвика проблеми со срцето и да доведе до мозочен или срцев удар.

Некои истражувања сугерираат дека сливите се богати со растворливи влакна кои можат да влијаат на нивото на холестерол. Растворливите влакна се раствораат во вода и гастроинтестинални течности кога ќе влезат во желудникот и цревата. Тие се претвораат во супстанца слична на гел која се разложува од бактерии во дебелото црево, со што се ослободува гас. Некои студии потврдуваат дека сувите сливи се добро средство за регулирање на крвниот притисок.

Се грижи за убава линија

Сувите сливи обезбедуваат долготрајно чувство на ситост. Тие се користат во диети за слабеење и се добар начин за одржување на стабилна телесна тежина. Имаат низок гликемиски индекс, што значи дека постепено го зголемуваат нивото на гликоза, шеќер во крвта. Сувите сливи како ужина можат брзо да ги потиснат вашите болки со глад. Полни се и со фитонутриенти кои служат за зајакнување на имунитетот, неутрализирање на слободните радикали, но и за зачувување на клетките кои го спречуваат ракот.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

Што треба да содржи идеалниот појадок? Овие се идеални компоненти

Avatar

Published

на

Начинот на кој го започнуваме денот може драстично да влијае на тоа како ќе се одвива остатокот од денот

Често се вели дека појадокот е најважниот оброк во денот. Но, што го прави најздравиот појадок? Која храна или хранливи материи треба да ги барате за да го поттикнете вашето тело?

Дали појадокот навистина е толку важен?

Појадокот го храни телото со важни хранливи материи и дава енергија за почеток на денот. Истражувањата ја докажуваат и важноста на утринскиот оброк. Една анализа од 2021 година на податоци од над 30.000 луѓе покажа дека поединците кои го прескокнуваат појадокот имаат поголема веројатност да консумираат помалку клучни хранливи материи, вклучувајќи влакна, витамини Ц, Д и А, витамини од групата Б, калциум, железо и фосфор, пренесува Real Simple.

Друга студија покажа дека прескокнувањето на појадокот е поврзано со нарушувања во деноноќниот ритам, како и со повисоки нивоа на шеќер во крвта после јадење во остатокот од денот кај оние со дијабетес.

Компоненти на здрав појадок

Во однос на тоа од што всушност се состои добро заоблениот појадок, треба да барате неколку клучни хранливи материи.

– Најздравиот појадок се состои од сложени јаглехидрати, протеини и масти здрави за срцето за да ве одржуваат сити, да ви дадат енергија да го започнете денот и да ја одржите вашата тежина – вели за Real Simple регистрираната диететичарка Асмита Батајо.

Сложени јаглехидрати

Иако често се занемаруваат, јаглехидратите се клучни за здрав појадок (и за целокупната урамнотежена исхрана). Сепак, важно е да се изберат сложени јаглехидрати бидејќи се богати со влакна, витамини и минерали. Редовното ставање приоритет на опциите за сложени јаглени хидрати, како што се цели зрна, овошје, зеленчук и мешунки за појадок, ќе обезбеди широк спектар на хранливи материи кои го подобруваат здравјето, плус нивните влакна ни помагаат да се чувствуваме посити подолго, благодарение на нивната способност да го регулира шеќерот во крвта.

Протеини

Протеините не само што се неопходни за здрави нивоа на енергија и ситост, што е токму она што го бараме во појадокот, туку помагаат и во градењето и одржувањето на речиси секое ткиво во телото. Идеално, целјте на посните протеини, кои се пониски со заситени масти и холестерол во вашата исхрана за да го поддржат оптималното здравје на срцето. Тие може да вклучуваат парчиња месо или живина, јајца, риба, јаткасти плодови, семиња, млечни производи со малку маснотии и мешунки.

Здрави масти

Здравите масти го зголемуваат и задоволството после јадење, што ги прави совршени за појадок. Здравите масти го промовираат здравјето на клетките, мозокот, срцето и метаболизмот, истовремено обезбедувајќи концентриран извор на енергија. Не сите видови масти се толку корисни како другите кога станува збор за нивните здравствени придобивки. Од трите главни типа на масти (заситени, транс и незаситени), бирајте извори на незаситени масти што е можно почесто, тие имаат позитивен ефект врз здравјето на срцето, додека другите два вида масти можат да бидат штетни за него кога се консумираат во големи количини. количини. Извори на незаситени масти за срцето се маслинки, маслиново масло, авокадо, јаткасти плодови, семки и некои растителни масла како што се шафран и сончоглед.

Прочитај повеќе

Здравје

Овие четири знаци на срцев удар се јавуваат 24 часа пред нападот

Avatar

Published

на

Срцевите удари се една од најсмртоносните медицински итни случаи што може да ги претрпите.

За разлика од срцевите напади, кога протокот на крв во органите е прекинат, срцевите застоји се предизвикани од абнормален срцев ритам кога електричниот систем на телото не работи правилно.

Лицето ќе умре за неколку минути, освен ако веднаш не се лекува со CPR. Сепак, постојат некои знаци што можете да ги забележите пред да се појави штанд.

д-р. Киндарон Рениер, од здравствениот систем Cedars-Sinai во Лос Анџелес, рече:

„Предупредувачките симптоми ветуваат за предвидување на ненадеен срцев удар.

Околу половина од пациентите имаат симптоми во „часови, денови или недели пред срцев удар“, рече таа.

Нејзината студија, објавена во „Лансет“, истражуваше колку се чести симптомите кај пациентите со срцев удар и контролната група на пациенти без срцев удар, кои исто така повикаа 911.

Истражувачите проучувале повеќе од 1.500 возрасни лица во САД за да видат дали нешто може да укаже на напад.

Скратен здив

Најчестиот ран знак на срцев удар беше отежнато дишење, медицински познат како диспнеа.

Околу 41 отсто од пациентите го имале овој знак, во споредба со 22 отсто во контролната група.

Тоа беше единствениот знак значително поврзан со срцеви застоји и кај мажите и кај жените, велат истражувачите.

Болка во градите

Болката во градите беше вториот најчест знак. Погоди околу една третина од пациентите, во споредба со четвртина од контролната група.

Сепак, тоа беше значително поврзано само со срцеви удари кај мажите, но не и кај жените.

Потење

Дијафореза, или обилно потење, исто така влијаеше на повеќе пациенти со срцев удар отколку другите итни случаи.

Околу 12 проценти имале симптоми, во споредба со 8 проценти во контролната група. Исто така, беше значително поврзан само кај мажите, а не и кај жените.

Напади

Конечно, активноста слична на напади беше почеста кај срцевите пациенти отколку кај контролите. Единаесет проценти имале симптоми, во споредба со 7 проценти.

Гадење или повраќање, слабост, вртоглавица и абдоминални симптоми беа почести во контролната група.

Прочитај повеќе

Здравје

Идеален напиток пред спиење: може да ви помогне да ја ослободите напнатоста, стресот и нервозата (РЕЦЕПТ)

Avatar

Published

на

Чајот од маточина е исклучително здрав напиток со пријатен вкус

Освен што ја ублажува нервозата, маточината има и антимикробни својства и го намалува ризикот од инфекција. Полн е со антиоксиданси кои се неопходни за детоксикација и заштита на телото од оштетување предизвикано од слободните радикали. Сепак, за целите на детоксикација, се препорачува да се користат свежи листови од маточина бидејќи готвењето го намалува нивото на антиоксиданси. Искуството покажува дека маточината може да помогне и при горушица.

Важно е да се напомене дека не треба да претерувате со маточина, бидејќи може да предизвика контра ефект и да ја зголеми анксиозноста кога се зема во големи количини.

Како да направите чај од маточина:

Една лажица маточина прелијте со 200мл зовриена вода и оставете да отстои 10 минути. Процедете го чајот и уживајте во напитокот. Матиќњак има благ и пријатен вкус, а за дополнително задоволство можете да го засладите со малку мед.

Прочитај повеќе