Connect with us

Свет

Ова се правилата во случај на земјотрес кои треба да ги знаеме напамет!

Avatar

Published

на

Од утрово сите ги следиме вестите од Турција, која ја погоди земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала и не можеме а да не се запрашаме дали може да се случи слична катастрофа и кај нас.

Управата за вонредни состојби на МВР издаде упатство што да се прави во случај на земјотрес:

Во случај на земјотрес, клучно е да не се паничи. Кога ќе се случи земјотрес, останете во куќата, станот, работното место каде што сте се нашле во тој момент и заземете соодветна позиција на најбезбедното место. Објектот треба да го напуштите дури откако ќе престане тресењето на земјата, мирно, без паника, внимавајќи на состојбата на скалите доколку сте во повеќекатници и се оддалечувате од зградата на безбедно растојание. Со оваа постапка ќе се избегнат посериозни последици кои можат да настанат поради ефектите од силните земјотреси.

„Зимата е најбезбедна што се однесува до нашиот регион. Веќе на почетокот на март има големи шанси за посилни земјотреси. Така полека влегуваме во тој понеизвесен период што се однесува до земјотресите. Сега ги чувствуваме оние помалите земјотреси сепак од март ги осеќаме тие посилни земјотреси од 5 степени по Рихтеровата скала.

Првиот совет е:

Не обидувај се да побегнеш!

Спуштете се на подот, свиткајте се и заштитете ја главата.

Како и во повеќето случаи (поврзани со повеќето природни или други несреќи), потребно е сите членови на домаќинството да знаат каде е главниот прекинувач за струја и каде се главните вентили за гас и вода и како се затворени (исклучени).

Доколку е можно, потребно е да имате при рака веќе подготвени „практични“ средства (акумулатор, транзистор, торба за прва помош и сл.).

Ако ве погоди земјотрес во затворен простор:

Чувајте ја присебноста и не паничете, паниката може да биде главниот виновник за несовесното однесување кое се очекува по првиот земјотрес.

Не обидувајте се да бегате, спуштете се на подот и покријте ја главата со рацете.

 Доколку земјотресот ве затекна во долните простории на станбената куќа, по првите потреси, излезете на слободен простор, оддалечувајќи се од дрвја, улични светилки, електрични кабли и други згради.

Доколку земјотресот ве фатил на повисоките катови, засолниште се покрај носечките ѕидови, под рамката на вратите, во внатрешниот агол на просторијата, под масата и заштитете ги очите со рацете.

Оддалечете се што е можно подалеку од стаклени површини, надворешни ѕидови, врати или што било друго што може да падне, не излегувајте на тераса и балкон.

 Ако ситуацијата дозволува, исклучете ги сите извори на струја, гас и вода.

Ако сте во автомобил, не застанувајте под подвозници, електрични кабли и во тунели, застанете на отворен простор и останете во автомобилот.

 Ако сте на отворено, оддалечете се од сите можни предмети и предмети кои можат да ве загрозат (да паднат врз вас) и заштитете ја главата со раце или торба.

Постапки доколку се најдете под урнатините:

Не палете кибритчиња.

Покријте ја устата со марамче или крпа.

Обидете се на некој начин да им го одвлечете вниманието на спасувачите (удирање со рацете во предмет, цевки и сл.) Не викајте гласно поради големата прашина што се шири во вакви случаи.

Постапки по земјотрес:

 – Кога ќе престанат првите потреси, напуштете ја просторијата земајќи ги со себе најважните и складирани работи (од зградата прво ја напуштаат мајките со деца, постарите и инвалидите, а потоа останатите).

– Не ја напуштајте просторијата (зградата) со лифт, користете ги само скалите, (инсталациите може да се оштетат, лифтовите може да пропаднат како резултат на првите или повторените земјотреси, струјата може да исчезне итн.)

– Исклучете ја струјата на главниот прекинувач и исклучете ги гасот и водата на главниот вентил.

– Посветете се, доколку ситуацијата дозволува, да им помогнете на настраданите, но не преместувајте тешко повредени лица.

– Користете само флаширана вода и вода што пристигнува како помош за пиење.

Направете понатамошни дејствија според упатствата добиени преку средствата за јавно информирање.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Трикови на германските работодавачи: Теоретски, платата е добра, но практиката покажува поинаку!

Avatar

Published

на

Најмалку дванаесет евра на час за секого. Тоа е идејата зад задолжителните правила за минимална плата во Германија.

Но, работодавците имаат трикови што можат да ги користат за да ја поткопаат таа идеја.

Вторник наутро во Франкфурт. Царинските возила се на пат кон едно од најголемите градилишта во градот. Станува збор за упад на Агенцијата за финансиска супервизија за незаконско работење.

„Истражуваме сомневање за прекршување на договорот за вработување“, вели Арне Низтрат од царинското седиште во Франкфурт. Контролирани се 260 лица, како и раководството на градилиштето. Царинските службеници на лице место прибираат лични податоци и ги проверуваат градежните документи.

Ќе бидат потребни денови за властите подоцна да го проценат сето тоа. Ако воопшто фатат се. Имено, на градилиштето брзо се стигнува збор, а потоа работниците „понекогаш исчезнуваат во скривалиште, бидејќи тука се снаоѓаат подобро од нас“, разочарано вели Низтрат.

Совети за оние кои бараат помош

Антонио (името е сменето) е некој што си го знае патот околу градилиштата. Не сака да каже каде работел, ниту пак неговото вистинско име. Тој е еден од ретките кој на крајот го најде патот до советувалиштето „Фер мобилност“.

Наменет е за работници од Источна и Централна Европа, а е поврзан со Германската конфедерација на синдикати. Обезбедува информации за работничките права, како и поддршка во случај на спорови и конфликти. На Антонио му давале објаснувања на мајчин јазик, но се уште не е сигурен дека се осмелува да си ги бара правата од работодавецот.

Недостаток на персонал

Антонио никогаш не бил фатен во царинска контрола. Дали мисли дека е добро или лошо? Тој вели дека не знае. Нема договор за вработување, нема одредено работно време и не се плаќа по час, туку по квадрат. Пресметано во однос на работното време, тој некогаш заработува 3,50 евра, а некогаш 5 евра на час. Сепак, тој признава дека инспекцијата „можеби му помогнала“.

Сепак, бројот на контроли е намален во последните десет години – од речиси 63.000 на околу 53.000 годишно на ниво на цела Германија. Една од причините е: недостаток на кадар.

Но, тоа не е се, критикува Франк Букенхофер, кој е одговорен за царината во полицискиот синдикат. Тој укажува на проблеми во организацијата на царинската служба и се залага за формирање на сеопфатна финансиска полиција со соодветни овластувања.

Честопати неколку прекршувања на законот

Прекршувањето на законот за минимална плата ретко доаѓа самостојно. Даночно затајување, неплаќање плати и придонеси за социјално осигурување. Затоа, проверка на податоците снимени на градилиштето, на пр. овде во Франкфурт може да потрае неколку дена.

Прелиминарниот резултат од тоа постапување е следен: 179 прекршоци за исплата на минимална плата, 71 фиктивна пријава за самовработување, четворица незаконски вработени. Звучи како голем успех, но со оглед на целокупната состојба во земјава, тоа е помалку од 0,5 отсто од расчистените случаи. Така јасно се покажува слабоста на системот.

Стотици илјади луѓе беа измамени

Според истражувањето на Германскиот институт за економски истражувања (DIW), помеѓу 750.000 и повеќе од три милиони работници биле измамени од нивните пари. „Опсегот е толку широк, бидејќи нелегалните активности се толку тешки за откривање“, вели Јоханес Зебауер од DIW. Дополнително, бројот на работни места во секторите со ниски плати всушност е зголемен по воведувањето на минималната плата. Ова ги погодува оние кои не работат со полно работно време, студентите, пензионерите и луѓето кои не зборуваат германски.

За Антонио, прекршувањата на работодавачот значат помалку придонеси за пензија, помалку боледување, помалку регрес. Барем официјално. Никогаш не ни слушнал за регрес, а кога бил болен, парите не му биле исплатени. Сега има намера да бара друга работа на градилиштето. Овој пат, вели, ќе се грижи за своите права. Нема да биде тешко да се најде нешто ново, бидејќи работници како него сега се многу барани во Германија.

Дигитална регистрација

Дигиталното известување не би го оневозможило мамењето кога станува збор за исплата на минималната плата, но би го отежнало. Ова го покажуваат примерите како оној од пиварницата во Оберурсел. Пред почетокот на смената се пријавува секој од 80-те работници, без разлика дали се работи за постојан или привремен работник. Дигиталната регистрација носи само предности за сопственикот Томаш Штудански: „Порано секогаш имаше дискусии: „Бев таму толку многу, работев толку и толку многу“. Тоа веќе не е така.

Така треба да биде секаде, но реалноста е поинаква. Само десет евра на час и тоа во готово, наместо дванаесет евра колку што е минималната плата – а тоа не е случај само во угостителството и градежништвото. Тоа е масовна појава, а долга е листата на стопански гранки во кои се случува.

Прочитај повеќе

Свет

Се повеќе празни канцеларии. Германците скоро и да не доаѓаат на работа!

Avatar

Published

на

Германските канцеларии се празни бидејќи вработените работат од далечина многу повеќе во споредба со периодот пред пандемијата.

Ова го покажа најновиот извештај на Институтот за економски истражувања ИФО од Минхен.

– Во моментов 12,3 отсто од работните станици во канцелариите се слабо искористени на дневна основа бидејќи вработените работат на далечина. Пред пандемијата, во 2019 година, оваа бројка беше само 4,6 отсто, рече експертот на МФО, Симон Краузе.

Од горенаведените податоци, произлегува дека бројот на неискористени работни станици во канцелариите е практично тројно зголемен од 2019 година.

Во услужниот сектор, бројот на неискористени работни станици на дневна основа е зголемен од 6,2 отсто во 2019 година на денешните 16,8 отсто, во производството – од 3,1 отсто на 9,6 отсто, а делумно во трговијата – од 3,2 отсто на 5,8 отсто и градежништвото – од 1,7 до 2,5 отсто.

Канцелариите се слободни во компаниите кои се занимаваат со рекламирање и истражување на пазарот, како и во фармацевтската индустрија, ИТ сферата и менаџмент консалтинг.

Краузе тврди дека празнењето на канцелариите врши дополнителен притисок на пазарот на недвижности, а влијае и на помалиот профит во продавниците за малопродажба во центарот, каде што обично се наоѓа седиштето на компанијата.

Неодамнешното истражување на IFO покажа дека 24 отсто од вработените во Германија работеле од дома во април.

– Процентот на луѓе кои работат од дома е сè уште многу поголем отколку пред пандемијата на корона вирусот – изјави тогаш експертот на МФО, Жан-Виктор Алипур.

Прочитај повеќе

Свет

ЕУ – Одложено гласањето за забраната за моторите со внатрешно согорување!

Avatar

Published

на

Европската унија го одложи клучното гласање за забраната за возила со мотори со внатрешно согорување, откако Германија изрази загриженост за зелените планови на европскиот блок.

Се покренаа прашања за влијанието на забраната врз автомобилската индустрија и употребата на е-гориво во возилата по 2035 година.

Гласањето требаше да биде рутинска потврда на договорот што ЕУ го постигна минатата година за забрана на нови возила со фосилни горива почнувајќи од 2035 година.

Намалувањето на емисиите на CO2 е клучен дел од целите на ЕУ за намалување на емисиите на стакленички гасови за 55% оваа деценија и постигнување климатска неутралност до 2050 година. Постои загриженост за влијанието врз автомобилската индустрија додека се префрла на електрични возила.

Донесувањето на закон за употреба на е-гориво не го решава проблемот со намалување на бројот на работни места во производството на возила. Сегашната дефиниција за е-горива може да се толкува дека вклучува фосилни горива кои се рафинирани со користење на обновлива електрична енергија, а не само горива произведени од био или синтетички извори. Што се однесува до био и синтетичките горива, тие во моментов се поскапи за производство од горивата од традиционални извори.

Поради овие причини, многумина се сомневаат дека е-горивата нудат одржливо решение или дека треба да бидат дел од севкупната стратегија кога станува збор за транспортот. Тие веруваат дека исклучоците за фосилните горива и е-горивата треба да се ограничат на воздухопловството и превозот, кои потешко се декарбонизираат. И покрај ова, некои претставници на ЕУ се оптимисти и веруваат дека може да се постигне компромис.

Официјалните претставници на ЕУ и Германија во моментов ги разгледуваат опциите за овозможување користење на е-горивата по 2035 година.

Прочитај повеќе