Connect with us

Здравје

КЛУЧНО РАСТЕНИЕ ЗА ИМУНИТЕТ: Ѓумбирот е вистински чувар на здравјето!

Avatar

Published

на

Ѓумбирот е клучно растение за имунитет. Содржи повеќе од 100 биоактивни соединенија, минерали, витамини Б6, Б12, магнезиум, натриум, калциум, железо и други елементи.

Има многу долга историја на употреба во различни форми на традиционална и алтернативна медицина. Она што е најважно – ѓумбирот го зајакнува нашиот имунолошки систем и не штити од разни инфекции. Ја стимулира способноста на телото да се бори против вирусите на најдобар можен начин. Ги активира Т-клетките, група бели крвни зрнца кои можат да ги уништат инфицираните клетки, па дури и клетките на туморот. Ѓумбирот делува како одличен антиоксиданс, уништувајќи ги слободните радикали кои ги оштетуваат нашите клетки. Благодарение на гинџеролот има антиинфламаторно дејство, што е многу важно за инфекции. Помага и при треска и треска.

Помага во борбата против настинка и грип, ја намалува треската, делува антивоспалително, ја смирува иритирачката кашлица, помага при бремености, проблеми со варењето. Постојат студии според кои ѓумбирот делува на намалување на нивото на шеќер во крвта и лошиот холестерол, како и на спречување на формирање на згрутчување на крвта.

Препораки за имунитет

За добар имунитет се препорачува: секој ден, наутро на празен стомак, пијте чај направен од лажичка рендан ѓумбир (или ѓумбир во прав), сок од лимон и лажичка мед. Како делува овој пијалок: благодарение на комбинацијата на активни материи, наутро ќе земете доза витамини од мед и ѓумбир кои му се потребни на организмот.

Гингеролот ќе го ублажи секое воспаление кое постои на слузокожата, а во комбинација со мед ќе го поттикне вашиот имунитет. Количината на витамин Ц од лимонот само ќе го зајакне имунолошкиот ефект на ѓумбирот.

Ѓумбирот секако се препорачува во сите комбинации за зајакнување на имунитетот, во вид на чаеви или во храна. Во исхраната се користи свеж, ситно сечкан или изрендан. Има карактеристична, зачинета арома, па затоа најчесто се препорачува како зачин во салатите, или наместо пиперка во јадењата. Во комбинација со прополис, мед, витамин Ц, Н-ацетилцистеин и цинк, покажа одлични резултати во превенцијата од вирусни инфекции, дури и при појава на првите симптоми на настинка и грип.

Заштитува од болести

Ѓумбирот е полн со антиоксиданси, соединенија кои го спречуваат стресот. Тие можат да му помогнат на вашето тело да се бори со хронични болести како висок крвен притисок, срцеви заболувања и белодробни заболувања. Ѓумбирот најмногу се користи како лек за настинка и за подобрување на циркулацијата. Имено, кога се чувствуваат морници, морници и други први симптоми на настинка, чајот од ѓумбир се користи како средство за загревање.

Се бори против патогени микроорганизми

Одредени хемиски соединенија во свежиот ѓумбир му помагаат на вашето тело да ги отфрли патогените микроорганизми. Тие се особено добри во запирање на растот на бактерии како што се ешерихија коли и шигела, а исто така можат да бидат ефикасни против вируси како што е респираторниот синцицијален вирус (RSV), кој предизвикува воспаление на белите дробови и респираторниот тракт.

Ја одржува устата здрава

Антибактериската моќ на ѓумбирот исто така може да ја разубави вашата насмевка. Активните соединенија во ѓумбирот – гинџеролите го спречуваат растот на оралните бактерии кои можат да предизвикаат пародонтална болест, сериозна инфекција на непцата.

Ѓумбирот ја смирува мачнината

Приказната за старите сопруги може да е вистинита: ѓумбирот помага ако се обидувате да ја ублажите или елиминирате мачнината, особено за време на бременоста. Според резултатите од 12 студии кои опфатиле вкупно 1.278 трудници, 1,1-1,5 грама ѓумбир може значително да ги намали симптомите на гадење. Иако ѓумбирот се смета за безопасен за време на бременоста, разговарајте со вашиот лекар ако сте бремени и имате гадење пред да почнете да го користите во големи количини.

Ги ублажува дигестивните проблеми

Ако имате варење, ѓумбирот може да ви помогне. Ако го земате пред оброк, тоа ќе ја забрза работата на цревата, оставајќи помалку време храната да престане во дигестивниот систем и да предизвика непријатност. Ѓумбирот исто така помага во разградување и ослободување на акумулираните гасови во цревата.

Ги смирува болните мускули

Ѓумбирот нема веднаш да ја отстрани болката во мускулите, но со неговата примена болката со текот на времето станува поблага. Некои студии го покажаа тоа. Физички активните лица со болки во мускулите кои земале ѓумбир имале помалку болки следниот ден од оние кои не го конзумирале лековитиот корен.

Ги ублажува симптомите на артритис

Ѓумбирот има антиинфламаторно дејство, што значи дека помага и за намалување на отокот. Може да биде особено корисен за лекување на симптоми на ревматоиден артритис и остеоартритис. Можете да се ослободите од болката и отокот со консумирање ѓумбир или со користење на облога или фластер со ѓумбир на кожата.

Го потиснува растот на малигните клетки?

Некои истражувања покажуваат дека биоактивните молекули на ѓумбирот можат да го забават растот на некои видови на рак, како што се колоректалниот, желудникот и јајниците. Но, потребни се многу повеќе истражувања за да се утврди дали ова е вистина.

Го намалува нивото на шеќер во крвта и го штити срцето

Во една студија од 2015 година на 41 учесник со дијабетес тип 2, консумирањето два грама ѓумбир во прав секое утро на празен стомак го намалува шеќерот во крвта за 12 проценти. Исто така, драматично го подобри хемоглобинот A1c (HbA1c), маркер за долгорочно ниво на шеќер во крвта. HbA1c беше намален за 10 проценти во период од 12 недели.

Имаше, исто така, намалување од 28 проценти во односот на аполипопротеин Б / аполипопротеин А-I и 23 проценти намалување на малондијалдехидот (MDA), кој е нуспроизвод на оксидативниот стрес. Високиот сооднос ApoB / ApoA-I и високите нивоа на MDA се главните фактори на ризик за срцеви заболувања.

Овој совет се однесува на умерено консумирање на ѓумбир, а при контрола и одредување на терапија задолжително консултирајте се со лекар за начинот на користење на ѓумбирот.

Се користи за менструални болки

Во една студија од 2009 година, 150 жени добија инструкции да земаат ѓумбир или нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИЛ) во текот на првите три дена од менструацијата. Дневната доза ѓумбир може да ви помогне да се изборите со нивото на вашиот „лош“ или ЛДЛ холестерол. Во една неодамнешна студија, земањето пет грама ѓумбир дневно во текот на три месеци го намали нивото на лошиот холестерол за 17,4 проценти.

Помага при слабеење

Според резултатите од истражувањето на луѓето и животните, ѓумбирот може да помогне при слабеење. Прегледот на резултатите од 2019 година заклучи дека суплементот со ѓумбир значително ја намалува телесната тежина, односот на половината и колковите и односот на колковите кај луѓе со прекумерна тежина или дебели. Студијата од 2016 година на 80 дебели жени покажа дека ѓумбирот исто така може да помогне во намалувањето на индексот на телесна маса (БМИ) и нивото на инсулин во крвта. Учесниците во студијата добивале релативно високи дневни дози – два грама – ѓумбир во прав за 12 недели.

Здравје

Два едноставни совети за намалување на желбата за шеќер!

Avatar

Published

на

Желбите за слатки се реални. Но, причините овде не се само психолошки, туку и доста физички. Колку повеќе шеќер јадете, толку повеќе шеќер сака вашето тело – така што станува циклус кој не завршува. Но, постојат два едноставни трикови со кои можете да се ослободите од желбата за шеќер.

Првиот се однесува на мирисите. Студијата во која научниците тестирале различни мириси за да видат дали одредени мириси можат да ја намалат желбата за чоколадо и друга слатка храна и пијалоци, дошла до интересен резултат.

Од сите учесници, оние кои носеле фластер со мирис на ванила на раката покажале најголемо слабеење. Според студијата, ванилата им помогнала на овие луѓе подобро да контролираат што јадат и поддржала позитивни промени во нивната исхрана. Ова може да биде затоа што мирисот предизвикува ослободување на серотонин, кој може да го намали гладот. Така можете да имате при рака парфем или спреј од ванила и да го мирисате секогаш кога ќе ви се допадне.

Друг животен трик е исто така едноставен. Наместо да посегнете по слаткото задоволство, земете портокал, грејпфрут или кое било друго омилено цитрусно овошје и грицкајте го.

Студијата покажа дека два флавоноиди во ова овошје (нарингенин и есперидин) можат да помогнат во балансирање на нивото на шеќер во крвта. Со намалување на количината на инсулин потребна за одржување на оваа рамнотежа, помала е веројатноста да почувствувате желба за слатка храна.

Прочитај повеќе

Здравје

Со генетски модифицирани клетки, научниците го продолжија животот на глувците за 20%

Avatar

Published

на

НАУЧНИЦИТЕ открија генетска модификација која ги штити глувците од развој на рак и им овозможува да живеат до 20 отсто подолго. Ова откритие е особено ветувачко бидејќи позитивните промени може да се пренесат на глувците по само една трансплантација на крвни матични клетки. Постапката наскоро би можела да се тестира на луѓе за лекување на рак.

Имено, експертите од Медицинскиот универзитет во Тајпеј во Тајван пронајдоа ген кој при модификација може да го продолжи животниот век на глувците за 20 отсто, односно овој процес на генетска модификација ги подмладува животинските клетки и го одложува падот на когнитивните способности и слабеењето на срцето, пишува New Scientist . 

Животниот век на глувците е продолжен за 20% 

Истражувањето, кое сè уште не е рецензирано, вели дека придобивките од процедурата може да се пренесат на глувците со една трансплантација на матични клетки на крвта. „Беше големо изненадување. Досега не најдовме никакви негативни несакани ефекти“, изјави генетичарот од Че-Кун, Џејмс Шен. 

Шен и неговите колеги генетски модифицирале глодари во лабораторија, додавајќи мутирана верзија на генот KLF1. На крајот од експериментот, глувците живееле подолго, биле невообичаено активни во средната возраст и не станале сиви толку рано. Тие потоа ја инјектирале својата крв во група немодифицирани глувци. 

Глодарите на кои им бил даден модифицираниот протеин живееле во просек пет месеци подолго, односно нивниот животен век бил продолжен за 20%. Тие исто така биле поздрави подолго време, а нивните физички и ментални перформанси почнале да опаѓаат подоцна отколку кај немодифицираните глувци. 

Постои KLF1 

Сите луѓе веќе го имаат во себе генот KLF1, кој го регулира производството на нови црвени крвни зрнца. Но, според научниците, глувците на кои им било вбризгано мутирано KLF1 преку една трансплантација на клетки на коскена срцевина имале значително помал ризик (12,5%) за развој на рак во споредба со другите глувци (75%). Отпорноста на рак на мутираните глувци KLF1 не зависела од нивната возраст, пол или генетско потекло, се вели во студијата. 

Истражувањето, насловено како Хематопоетски трансфер на антиканцерогените и можностите за продолжување на животниот век на генетски модифицираниот крвен систем, беше објавено на BioRxiv. 

Прочитај повеќе

Здравје

11 намирници богати со ЦИНК: Минерал важен за оптимално функционирање на организмот

Avatar

Published

на

Обезбедете му ја потребната количина на цинк на вашето тело на природен начин

Цинкот е исклучително важен минерал, поради неговите антиоксидантни својства кои ќе помогнат во зајакнувањето на имунитетот. Го има во речиси сите органи, а најмногу го има во еритроцитите (црвените крвни зрнца), коските, мускулите, црниот дроб и простатата кај мажите. По железото, цинкот е вториот микроелемент во човечкото тело, пишува Net.ḫr

За разлика од некои други супстанции, телото не може да складира цинк, што значи дека е неопходно секојдневно да се внесува цинк преку кожата. Човечкото тело содржи околу 2-3 грама цинк. Препорачаната дневна доза за жени е 8 mg на ден. Кај трудниците тој број се зголемува на 11 mg, а кај доилките на 12 mg . Внесувањето на цинк за време на бременоста позитивно ќе влијае на здравјето на мозокот на бебето.

Вегетаријанците и луѓето кои не јадат месо мора да бидат особено внимателни – тие треба да земаат дури повеќе од 50% од препорачаната дневна доза на цинк од Храна. Групата на луѓе кои имаат поголем ризик од недостаток на цинк се спортисти, алкохоличари, лица со гастроинтестинални заболувања и оние кои земаат одредени лекови подолго време.

Цинкот во Храна помага во зајакнување на имунитетот

Опаѓањето на имунитетот е многу честа појава кај луѓето и може да се случи поради многу причини. Во овој случај може да се појават чести воспаленија и повторливи инфекции, хронични инфекции, а опоравувањето од болеста е подолго и потешко доколку имунитетот е слаб.

Пушењето, хроничните болести, исцрпеноста и недостатокот на сон, физичкиот и психичкиот стрес, нередовното празнење на дебелото црево, недоволното движење можат да влијаат на опаѓање на имунитетот… За да го зајакнете имунитетот, можете да почнете да консумирате поголеми количини на цинк преку исхраната.

Цинкот во Храна се наоѓа во овие намирници:

Месни производи – телешки црн дроб, јагнешко, говедско, пилешко и мисирка, свинско Риба – остриги, остриги, ракови, туна, школки
Цели зрна и пченични никулци
Јајца Соја Пивски квасец
Млечни производи – сирење, млеко и јогурт Семиња – сушени семки од лубеница, тиква семки, сончоглед, чиа семки Ореви – кикиритки, бадеми, ореви Зеленчук – краставици, зелена салата, маслинки, кромид, грашок, спанаќ, сладок компир, домати Овошје – авокадо, банани, киви, јагоди, праски КакаоПрочитај повеќе