Connect with us

Свет

ИРОНИЈА: Министерот носи часовник од 10.000 евра. А им вели на просветните работници дека зголемувањето на платата е нереално!

Avatar

Published

на

БРИТАНСКАТА министерка за образование Џилијан Киган изјави дека е „економски неодржливо“ да се исполнат барањата на синдикатите на наставниците кои штрајкуваат, а истовремено е на удар на критиките за скапиот часовник што го носи.

Едно од десет училишта во Англија во моментов ја прекина наставата поради штрајкот на наставниците кои бараат повисоки плати.

Настапувајќи во телевизиско шоу, таа рече дека е „многу разочарувачки“ што наставниците штрајкуваат поради платата, а многу гледачи забележале дека министерот носи часовник „Ролекс“ од 11.000 евра.

Корисниците на Твитер го препознаа часовникот како Rolex Lady со две нијанси на злато и челик, како и дијамантска рака и типична Rolex нараквица.

Министерката и претходно беше критикувана дека носи скап часовник, а од друга страна барањата на наставниците за зголемување на платите ги нарекува нереални, пишува Мирор.

– Можеби не требаше да работам и да заработувам. Не знам. Ова е како изопачен снобизам – рече таа претходно отфрлајќи ги таквите обвинувања.

Министерот најави продолжување на разговорите со синдикатите за платите, работните обврски, вработувањето и други теми.

– Затворањето на едно училиште е премногу и многу е разочарувачки што Синдикатот продолжи со овие нарушувачки акции, но многу наставници, професори и помошни кадри покажаа дека образованието на нивните деца секогаш им е на прво место – изјави таа.

Од друга страна, просветните синдикати најавија дека немаат друг избор освен да го продолжат штрајкот по неуспехот на разговорите со министерот.

Критичарите ги обвинуваат богатите членови на кабинетот дека не ги чувствуваат семејствата кои се борат да врзат крај со крај.

Генералниот секретар на TUC, Пол Новак, рече дека кабинетот полн со милионери не може да разбере што се случува во јавниот сектор и со какви притисоци се соочуваат вработените во јавниот сервис.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе