Connect with us

Здравје

ЗОШТО СЕ БУДИТЕ СО ГЛАВОБОЛКА? Овие причини можат да бидат резултат на лоши навики, но и сериозни нарушувања!

Avatar

Published

на

Да се разбудите со главоболка е чест симптом на нарушена состојба на телото што не постои возрасен човек кој барем еднаш во животот не го разбудила главоболка.

Ако тоа се случува повремено, веројатно не е сериозен здравствен проблем. Сепак, редовното будење со главоболки може да укаже на одредена причина. Според невролозите, мигрената и тензичната главоболка се доминантни типови на утрински главоболки.

Предизвика за појавата на двете може да биде дехидрација или слаб сон, но меѓу можните причини е и хормоналната активност. Имено, ендорфинот и некои други хормони паѓаат на најниско ниво токму кога се будиме.

Тензичните главоболки се карактеризираат првенствено со напнатост со досадна болка во целата глава, додека мигрената често е локализирана на едно место, на пример, веднаш зад окото. Болката е продорна, со честа чувствителност на светлина и гадење.

Според невролозите, ова се најчестите причини за утринска главоболка:

Несоница

Постои интегрална врска помеѓу спиењето и главоболката, бидејќи неквалитетниот сон е честа причина, а поздравиот сон влијае на подобрување. Истовремено, несоницата може да биде примарен проблем, но и последица на други состојби. Постојат бројни причини кои предизвикуваат хронична несоница: од одредени ментални нарушувања до стрес и лоши навики за спиење.

Лизгачка апнеја

Апнеја при спиење, или апнеја при спиење, е потенцијално сериозна состојба што предизвикува луѓето целосно да престанат да дишат за време на спиењето. Причините можат да бидат различни, а една од последиците е будењето со главоболка. Имено, недостатокот на кислород може да доведе до зголемен притисок во главата, што предизвикува главоболки. Најверојатно, нема да можете сами да утврдите дека имате апнеја при спиење. Но, ако вашиот партнер се жали дека многу ‘рчите, често се чувствувате уморни иако сте спиеле доволно, а имате утрински главоболки, побарајте лекарска помош.

Мигрена

Нападите на мигрена може да се појават во секое време, но кај многу луѓе тие се случуваат во текот на ноќта или рано наутро. Една студија објавена во Главоболка: Журнал за болка во главата и лицето покажа дека нападите на мигрена се случуваат во циклуси. Ова значи дека луѓето кои имаат мигрена имаат тенденција да ги имаат овие епизоди на напади во исто време од денот. Намалувањето на симптомите и лекувањето на мигрената започнува со идентификување на нејзините предизвикувачи, односно дали тоа се стрес, лош сон, исхрана или некоја друга причина.

Недостаток на кафе

Луѓето кои долго време пијат голема количина кафе и поради некоја причина сакаат да ја намалат оваа бројка се изложени на ризик од утрински главоболки. Кофеинот влијае на протокот на крв во мозокот. Ако не е толку многу како што е навикнато, може да предизвика невролошки несакани ефекти слични на кризите на одвикнување од дрога или алкохол. Експертите ги советуваат оние кои пијат премногу кафе постепено да ги „одвикнуваат“ со кафе без кофеин, со мало намалување на количината што ја пијат дневно.

Бруксизам – Мелење на забите

Мелењето на забите (бруксизам) може да предизвика напнатост во темпоромандибуларните зглобови (ТМЗ). Тие ја поврзуваат долната вилица со деловите на черепот под и пред ушите. Исто така, може да има промени во позиционирањето на вилицата. Сето ова доведува до напнатост и болка, што ескалира до главоболка. Заедно со утринските главоболки, често има затегнатост или болка во вилицата, во увото или болка или чувствителност во забите.

Алкохол

Без разлика дали сме испиле чаша вино за време на вечерата или сме имале „бурна ноќ“, утринските главоболки може да бидат резултат. Алкохолот влијае на неколку невротрансмитери во мозокот кои се поврзани со главоболки. Исто така, алкохолот е диуретик и предизвикува мокрење, а многу луѓе се будат дехидрирани по консумирање алкохол. Ова може да го влоши мамурлакот и да предизвика главоболки.

Аналгетици

Подолгото земање лекови против болки (аналгетици) е исто така една од причините за утринската главоболка. Нивната редовна употреба всушност може да ја претвори епизодната главоболка во хронична. Според една теорија, честата употреба на овие лекови прави одредени нерви преосетливи, што предизвикува хемиски промени во мозокот што доведуваат до главоболки. Друга можност е дека долгорочната употреба на дрога го менува начинот на кој мозокот го метаболизира или разградува лекот. Ова го прави помалку ефикасен со текот на времето, заедно со главоболки. Понекогаш лековите за други медицински состојби предизвикуваат утрински главоболки. Апчиња за контрацепција, хормонска заместителна терапија и лекови базирани на нитрати за лекување на срцеви заболувања се најчестите „виновници“.

Депресија

Луѓето со депресија и анксиозност се склони кон главоболки, особено на типот на напнатост. Исто така, докажана е врската помеѓу анксиозноста и депресијата и мигрената. Луѓето со мигрена имаат поголема фреквенција на симптоми на депресија и анксиозност, тие се преклопуваат и „се хранат едни со други на комплицирани начини“.

Здравје

Два едноставни совети за намалување на желбата за шеќер!

Avatar

Published

на

Желбите за слатки се реални. Но, причините овде не се само психолошки, туку и доста физички. Колку повеќе шеќер јадете, толку повеќе шеќер сака вашето тело – така што станува циклус кој не завршува. Но, постојат два едноставни трикови со кои можете да се ослободите од желбата за шеќер.

Првиот се однесува на мирисите. Студијата во која научниците тестирале различни мириси за да видат дали одредени мириси можат да ја намалат желбата за чоколадо и друга слатка храна и пијалоци, дошла до интересен резултат.

Од сите учесници, оние кои носеле фластер со мирис на ванила на раката покажале најголемо слабеење. Според студијата, ванилата им помогнала на овие луѓе подобро да контролираат што јадат и поддржала позитивни промени во нивната исхрана. Ова може да биде затоа што мирисот предизвикува ослободување на серотонин, кој може да го намали гладот. Така можете да имате при рака парфем или спреј од ванила и да го мирисате секогаш кога ќе ви се допадне.

Друг животен трик е исто така едноставен. Наместо да посегнете по слаткото задоволство, земете портокал, грејпфрут или кое било друго омилено цитрусно овошје и грицкајте го.

Студијата покажа дека два флавоноиди во ова овошје (нарингенин и есперидин) можат да помогнат во балансирање на нивото на шеќер во крвта. Со намалување на количината на инсулин потребна за одржување на оваа рамнотежа, помала е веројатноста да почувствувате желба за слатка храна.

Прочитај повеќе

Здравје

Со генетски модифицирани клетки, научниците го продолжија животот на глувците за 20%

Avatar

Published

на

НАУЧНИЦИТЕ открија генетска модификација која ги штити глувците од развој на рак и им овозможува да живеат до 20 отсто подолго. Ова откритие е особено ветувачко бидејќи позитивните промени може да се пренесат на глувците по само една трансплантација на крвни матични клетки. Постапката наскоро би можела да се тестира на луѓе за лекување на рак.

Имено, експертите од Медицинскиот универзитет во Тајпеј во Тајван пронајдоа ген кој при модификација може да го продолжи животниот век на глувците за 20 отсто, односно овој процес на генетска модификација ги подмладува животинските клетки и го одложува падот на когнитивните способности и слабеењето на срцето, пишува New Scientist . 

Животниот век на глувците е продолжен за 20% 

Истражувањето, кое сè уште не е рецензирано, вели дека придобивките од процедурата може да се пренесат на глувците со една трансплантација на матични клетки на крвта. „Беше големо изненадување. Досега не најдовме никакви негативни несакани ефекти“, изјави генетичарот од Че-Кун, Џејмс Шен. 

Шен и неговите колеги генетски модифицирале глодари во лабораторија, додавајќи мутирана верзија на генот KLF1. На крајот од експериментот, глувците живееле подолго, биле невообичаено активни во средната возраст и не станале сиви толку рано. Тие потоа ја инјектирале својата крв во група немодифицирани глувци. 

Глодарите на кои им бил даден модифицираниот протеин живееле во просек пет месеци подолго, односно нивниот животен век бил продолжен за 20%. Тие исто така биле поздрави подолго време, а нивните физички и ментални перформанси почнале да опаѓаат подоцна отколку кај немодифицираните глувци. 

Постои KLF1 

Сите луѓе веќе го имаат во себе генот KLF1, кој го регулира производството на нови црвени крвни зрнца. Но, според научниците, глувците на кои им било вбризгано мутирано KLF1 преку една трансплантација на клетки на коскена срцевина имале значително помал ризик (12,5%) за развој на рак во споредба со другите глувци (75%). Отпорноста на рак на мутираните глувци KLF1 не зависела од нивната возраст, пол или генетско потекло, се вели во студијата. 

Истражувањето, насловено како Хематопоетски трансфер на антиканцерогените и можностите за продолжување на животниот век на генетски модифицираниот крвен систем, беше објавено на BioRxiv. 

Прочитај повеќе

Здравје

11 намирници богати со ЦИНК: Минерал важен за оптимално функционирање на организмот

Avatar

Published

на

Обезбедете му ја потребната количина на цинк на вашето тело на природен начин

Цинкот е исклучително важен минерал, поради неговите антиоксидантни својства кои ќе помогнат во зајакнувањето на имунитетот. Го има во речиси сите органи, а најмногу го има во еритроцитите (црвените крвни зрнца), коските, мускулите, црниот дроб и простатата кај мажите. По железото, цинкот е вториот микроелемент во човечкото тело, пишува Net.ḫr

За разлика од некои други супстанции, телото не може да складира цинк, што значи дека е неопходно секојдневно да се внесува цинк преку кожата. Човечкото тело содржи околу 2-3 грама цинк. Препорачаната дневна доза за жени е 8 mg на ден. Кај трудниците тој број се зголемува на 11 mg, а кај доилките на 12 mg . Внесувањето на цинк за време на бременоста позитивно ќе влијае на здравјето на мозокот на бебето.

Вегетаријанците и луѓето кои не јадат месо мора да бидат особено внимателни – тие треба да земаат дури повеќе од 50% од препорачаната дневна доза на цинк од Храна. Групата на луѓе кои имаат поголем ризик од недостаток на цинк се спортисти, алкохоличари, лица со гастроинтестинални заболувања и оние кои земаат одредени лекови подолго време.

Цинкот во Храна помага во зајакнување на имунитетот

Опаѓањето на имунитетот е многу честа појава кај луѓето и може да се случи поради многу причини. Во овој случај може да се појават чести воспаленија и повторливи инфекции, хронични инфекции, а опоравувањето од болеста е подолго и потешко доколку имунитетот е слаб.

Пушењето, хроничните болести, исцрпеноста и недостатокот на сон, физичкиот и психичкиот стрес, нередовното празнење на дебелото црево, недоволното движење можат да влијаат на опаѓање на имунитетот… За да го зајакнете имунитетот, можете да почнете да консумирате поголеми количини на цинк преку исхраната.

Цинкот во Храна се наоѓа во овие намирници:

Месни производи – телешки црн дроб, јагнешко, говедско, пилешко и мисирка, свинско Риба – остриги, остриги, ракови, туна, школки
Цели зрна и пченични никулци
Јајца Соја Пивски квасец
Млечни производи – сирење, млеко и јогурт Семиња – сушени семки од лубеница, тиква семки, сончоглед, чиа семки Ореви – кикиритки, бадеми, ореви Зеленчук – краставици, зелена салата, маслинки, кромид, грашок, спанаќ, сладок компир, домати Овошје – авокадо, банани, киви, јагоди, праски КакаоПрочитај повеќе