Connect with us

Здравје

ВАЖНО ДА СЕ ЗНАЕ! Деменција или заборав, која е разликата?

Avatar

Published

на

Деменцијата е збир на симптоми кои придружуваат повеќе од 150 болести кои влијаат на меморијата, размислувањето, емоциите и однесувањето. Често се случува во одреден момент да не се потсетиме на некоја информација, или некоја ситна обврска, особено ако сме имале напорен ден. Сенилноста (деменција) може да нè лази со години, но секоја заборава во никој случај не е деменција.

Што не е деменција?

Повремените проблеми со меморијата се нормални, доколку не го попречуваат нашето секојдневно функционирање. Деменцијата е губење на меморијата и способноста за размислување што може да биде многу сериозно и да го направи пациентот зависен од помошта на другите луѓе, објаснува д-р Севил Јашар од болницата Џон Хопкинс.

– Стресот, дополнително напорниот ден, послаб сон, некои лекови можат да влијаат на нашите когнитивни способности и да доведат до привремен заборав. Тоа што во еден момент не можеме да се сетиме, а името на некој филм ни стои на „врвот на јазикот“ не е знак за деменција – вели д-р Јасар.

Во огромното мнозинство на случаи, овие мали проблеми не се причина за грижа. Меѓутоа, ако забележиме дека слични нарушувања на меморијата стануваат се почести и ни прават проблеми нам или на нашите најблиски, не е лошо да разговараме со експерт. Важно е да знаете како да разликувате едноставни грешки од посериозни проблеми, кои понекогаш можат да бидат првите знаци на деменција.

Ги изгубивме или заборавивме нашите клучеви

Можно е брзо да ставите кутија чај во фрижидер, иако не е таму. На сите им се случува нешто да изгубат набрзина или да не се сетат каде ги оставиле клучевите. Во овој случај, ја гледаме грешката, обидете се да ги запомните и пронајдете клучевите во чантата, или на полица во собата.

Проблемот настанува кога почнуваме премногу често да губиме работи или да ставаме некои предмети на погрешни места. Така, солта и шеќерот се наоѓаат во рерната или во бањата наместо на полиците во кујната. Се случува човек, без причина, упорно да тврди дека некој му ги украл клучевите што не може да ги најде.

Проблем со ориентација

Малите проблеми со ориентацијата во нова средина не се причина за загриженост. Вообичаено е да имаме потешкотии со нашата ориентација додека возиме, на пример на заобиколен пат што досега не сме го користеле. Можно е за време на прошетка да заборавиме да отсечеме на најблиската раскрсница, но само затоа што нашите мисли залутале во друга насока.

Сериозен знак за деменција може да биде ситуацијата кога човек долго пешачи и целосно се изгуби, заборава каде е, влезе во погрешен автобус, не знае каде оди и не бара помош од никого.

Не се сеќаваме кој ден е

Можно е понекогаш да заборавиме кој ден во неделата е, но обично брзо се сеќаваме дека не е петок, туку четврток. Загрижувачки е ако човек не знае кој ден во неделата е, па дури и која сезона е, подолг временски период.

Друг проблем е фактот што, на пример, забораваме да дојдеме на свадба или прослава за која сме се подготвувале неколку недели однапред.

Нарекување на луѓе или работи со погрешни имиња

Вообичаено е дека понекогаш во разговор не можеме да се сетиме на вистинските зборови во еден момент. Оваа ситуација е нормален процес на стареење, кога на лицето може да му треба малку повеќе време да обработи некои информации. Сепак, екстремните тешкотии со нови информации, постојаното повикување луѓе со погрешни имиња може да бидат аларм.

Човек кој порано бил дружељубив често се повлекува од општеството во оваа ситуација, одеднаш престанува да зборува, тешко му е да го следи едноставниот заплет на филмот. Сето ова може да биде предупредувачки знак дека треба да побарате стручна помош.

Што ако не знаете каде се вашите пари и не ви се платени сметките?

Заборавањето на името на кучето на соседот кое не го гледаме секој ден е нормално, проблемот е кога проблемите со меморијата многу влијаат на нашиот секојдневен живот.

Се случува човек кој никогаш немал ниту еден динар долг да не знае дека неколку месеци не ја платил сметката за струја. Дополнителен проблем е тоа што некои од овие ситуации може да се комплицираат ако има, на пример, прекин на струја.

Првите знаци на променето однесување

Кога некој кој спортувал со голема страст нема желба да гледа ниту еден натпревар или кога исклучително негувана личност ќе престане да се грижи за личната хигиена, тоа се факти кои предупредуваат дека настанале промени.

Експертите советуваат да ги следиме промените кај нашите најблиски и да реагираме доколку забележиме нешто нетипично. Првите знаци на изменето однесување може да бидат вовед во деменција. Ненадејно губење на интерес, збунетост, промени во расположението, занемарување на личната хигиена, проблеми со облекувањето, пасивност можат да бидат аларм дека мора да посетите невролог, пишува еКлиника.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

Два едноставни совети за намалување на желбата за шеќер!

Avatar

Published

на

Желбите за слатки се реални. Но, причините овде не се само психолошки, туку и доста физички. Колку повеќе шеќер јадете, толку повеќе шеќер сака вашето тело – така што станува циклус кој не завршува. Но, постојат два едноставни трикови со кои можете да се ослободите од желбата за шеќер.

Првиот се однесува на мирисите. Студијата во која научниците тестирале различни мириси за да видат дали одредени мириси можат да ја намалат желбата за чоколадо и друга слатка храна и пијалоци, дошла до интересен резултат.

Од сите учесници, оние кои носеле фластер со мирис на ванила на раката покажале најголемо слабеење. Според студијата, ванилата им помогнала на овие луѓе подобро да контролираат што јадат и поддржала позитивни промени во нивната исхрана. Ова може да биде затоа што мирисот предизвикува ослободување на серотонин, кој може да го намали гладот. Така можете да имате при рака парфем или спреј од ванила и да го мирисате секогаш кога ќе ви се допадне.

Друг животен трик е исто така едноставен. Наместо да посегнете по слаткото задоволство, земете портокал, грејпфрут или кое било друго омилено цитрусно овошје и грицкајте го.

Студијата покажа дека два флавоноиди во ова овошје (нарингенин и есперидин) можат да помогнат во балансирање на нивото на шеќер во крвта. Со намалување на количината на инсулин потребна за одржување на оваа рамнотежа, помала е веројатноста да почувствувате желба за слатка храна.

Прочитај повеќе

Здравје

Со генетски модифицирани клетки, научниците го продолжија животот на глувците за 20%

Avatar

Published

на

НАУЧНИЦИТЕ открија генетска модификација која ги штити глувците од развој на рак и им овозможува да живеат до 20 отсто подолго. Ова откритие е особено ветувачко бидејќи позитивните промени може да се пренесат на глувците по само една трансплантација на крвни матични клетки. Постапката наскоро би можела да се тестира на луѓе за лекување на рак.

Имено, експертите од Медицинскиот универзитет во Тајпеј во Тајван пронајдоа ген кој при модификација може да го продолжи животниот век на глувците за 20 отсто, односно овој процес на генетска модификација ги подмладува животинските клетки и го одложува падот на когнитивните способности и слабеењето на срцето, пишува New Scientist . 

Животниот век на глувците е продолжен за 20% 

Истражувањето, кое сè уште не е рецензирано, вели дека придобивките од процедурата може да се пренесат на глувците со една трансплантација на матични клетки на крвта. „Беше големо изненадување. Досега не најдовме никакви негативни несакани ефекти“, изјави генетичарот од Че-Кун, Џејмс Шен. 

Шен и неговите колеги генетски модифицирале глодари во лабораторија, додавајќи мутирана верзија на генот KLF1. На крајот од експериментот, глувците живееле подолго, биле невообичаено активни во средната возраст и не станале сиви толку рано. Тие потоа ја инјектирале својата крв во група немодифицирани глувци. 

Глодарите на кои им бил даден модифицираниот протеин живееле во просек пет месеци подолго, односно нивниот животен век бил продолжен за 20%. Тие исто така биле поздрави подолго време, а нивните физички и ментални перформанси почнале да опаѓаат подоцна отколку кај немодифицираните глувци. 

Постои KLF1 

Сите луѓе веќе го имаат во себе генот KLF1, кој го регулира производството на нови црвени крвни зрнца. Но, според научниците, глувците на кои им било вбризгано мутирано KLF1 преку една трансплантација на клетки на коскена срцевина имале значително помал ризик (12,5%) за развој на рак во споредба со другите глувци (75%). Отпорноста на рак на мутираните глувци KLF1 не зависела од нивната возраст, пол или генетско потекло, се вели во студијата. 

Истражувањето, насловено како Хематопоетски трансфер на антиканцерогените и можностите за продолжување на животниот век на генетски модифицираниот крвен систем, беше објавено на BioRxiv. 

Прочитај повеќе

Здравје

11 намирници богати со ЦИНК: Минерал важен за оптимално функционирање на организмот

Avatar

Published

на

Обезбедете му ја потребната количина на цинк на вашето тело на природен начин

Цинкот е исклучително важен минерал, поради неговите антиоксидантни својства кои ќе помогнат во зајакнувањето на имунитетот. Го има во речиси сите органи, а најмногу го има во еритроцитите (црвените крвни зрнца), коските, мускулите, црниот дроб и простатата кај мажите. По железото, цинкот е вториот микроелемент во човечкото тело, пишува Net.ḫr

За разлика од некои други супстанции, телото не може да складира цинк, што значи дека е неопходно секојдневно да се внесува цинк преку кожата. Човечкото тело содржи околу 2-3 грама цинк. Препорачаната дневна доза за жени е 8 mg на ден. Кај трудниците тој број се зголемува на 11 mg, а кај доилките на 12 mg . Внесувањето на цинк за време на бременоста позитивно ќе влијае на здравјето на мозокот на бебето.

Вегетаријанците и луѓето кои не јадат месо мора да бидат особено внимателни – тие треба да земаат дури повеќе од 50% од препорачаната дневна доза на цинк од Храна. Групата на луѓе кои имаат поголем ризик од недостаток на цинк се спортисти, алкохоличари, лица со гастроинтестинални заболувања и оние кои земаат одредени лекови подолго време.

Цинкот во Храна помага во зајакнување на имунитетот

Опаѓањето на имунитетот е многу честа појава кај луѓето и може да се случи поради многу причини. Во овој случај може да се појават чести воспаленија и повторливи инфекции, хронични инфекции, а опоравувањето од болеста е подолго и потешко доколку имунитетот е слаб.

Пушењето, хроничните болести, исцрпеноста и недостатокот на сон, физичкиот и психичкиот стрес, нередовното празнење на дебелото црево, недоволното движење можат да влијаат на опаѓање на имунитетот… За да го зајакнете имунитетот, можете да почнете да консумирате поголеми количини на цинк преку исхраната.

Цинкот во Храна се наоѓа во овие намирници:

Месни производи – телешки црн дроб, јагнешко, говедско, пилешко и мисирка, свинско Риба – остриги, остриги, ракови, туна, школки
Цели зрна и пченични никулци
Јајца Соја Пивски квасец
Млечни производи – сирење, млеко и јогурт Семиња – сушени семки од лубеница, тиква семки, сончоглед, чиа семки Ореви – кикиритки, бадеми, ореви Зеленчук – краставици, зелена салата, маслинки, кромид, грашок, спанаќ, сладок компир, домати Овошје – авокадо, банани, киви, јагоди, праски КакаоПрочитај повеќе