Connect with us

Свет

Австрија прогласи четворица руски дипломати за персона нон грата!

Avatar

Published

на

Австрија прогласи четворица руски дипломати акредитирани на територијата на републиката за персона нон грата, објави австриското Министерство за надворешни работи на Твитер.

Според медиумите, двајца од четворицата дипломати се членови на постојаната мисија во Обединетите нации во Виена, додека двајца се вработени во руската амбасада.

„Двајца дипломати извршиле дејствија кои не се во согласност со нивниот дипломатски статус и поради тоа се прогласени за непожелни лица согласно член 9 од Виенската конвенција за дипломатски односи. Двајца други дипломати, членови на постојаното претставништво на Русија во ОН, презеле дејствија што не одговараат на Договорот за седиштето. Затоа е побарано од нив да ја напуштат територијата на Австрија“, се вели во соопштението на Министерството.

Според најавата, руските дипломати треба да ја напуштат Австрија најдоцна до 8 февруари.

Во април минатата година, Министерството за надворешни работи на Австрија прогласи тројца руски дипломати во Виена и еден вработен во генералниот конзулат во Салцбург за персона нон грата, кои требаше да ја напуштат територијата на Австрија до крајот на денот на 12 април. . Според зборовите на рускиот амбасадор во Австрија, Дмитри Љубински, МНР на Австрија не обезбедило докази за незаконски активности на руски дипломати, кои поради тоа биле прогласени за непожелни лица.

Москва реагираше

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва ќе одговори на одлуката на Австрија.

Ќе одговориме на адекватен начин“, велат од Министерството.

По започнувањето на руската специјална воена операција во Украина, голем број земји протераа руски дипломати. Меѓу нив се: балтичките земји, Словенија, Германија, Франција, Италија, Шпанија, Шведска, Данска и Романија. Претходно Европската унија објави дека прогласува 19 вработени во постојаното претставништво на Русија во ЕУ за персона нон грата. Од своја страна, Москва вети соодветен одговор.

Свет

Голем мост се урна во Балтимор, Мериленд, откако во него удри брод

Avatar

Published

на

ВИДЕО: Во Балтимор голем мост се урна откако во него удри брод, на мостот имало автомобили, пренесоа американските медиуми.

Мостот Френсис Скот во Балтимор се урна рано утрово откако во него удри голем брод, покажуваат видео снимки од надзорна камера. Целиот сообраќај се одвива по заобиколен пат, соопшти Транспортната управа на Мериленд (МТА) и засега не е јасно дали има повредени.

Си-Ен-Ен побара дополнителни информации од противпожарната служба на градот Балтимор, но сè уште нема детали. Мостот со четири ленти, долг 1,6 километри, се протега преку реката Патапско и служи како најоддалечен пристанишен премин во Балтимор и суштинска врска на меѓудржавниот пат 695 во Балтимор.

Прочитај повеќе

Свет

Како Еди Рама го пречека украинскиот претседател Володомир Зеленски, во Албанија (Видео)

Avatar

Published

на

Албанскиот премиер Еди Рама го пречека претседателот на Украина, Володомир Зеленски, кој учествува на првиот самит на Југоисточна Европа и Западен Балкан со Украина.

Ова е прва посета на украинскиот претседател во овој дел на Европа откако почна војната во Украина.

Прочитај повеќе

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе