Connect with us

Свет

Пронајдена РАДИОАКТИВНА КАПСУЛА: Австралиските власти објавија дека радиоактивниот изотоп е под контрола!

Avatar

Published

на

Австралиските власти денеска пронајдоа радиоактивна капсула помала од една пара изгубена во Западна Австралија минатата недела, изјави министерот за вонредни состојби на државата.

Капсулата е со димензии осум милиметри на шест милиметри. Јадрото на капсулата содржи мала количина на радиоактивен цезиум-137, кој може да предизвика сериозни болести доколку се допре.

Потрагата по капсулата, која паднала од камион на патека долга 1.400 километри низ Западна Австралија меѓу градовите Њуман и Перт, траела една недела.

Капсулата што го содржи радиоактивниот изотоп цезиум-137 е откриена од возило кое се движело со брзина од 70 километри на час и опремено со специјална опрема за детекција на радијација, соопштија властите во австралиската држава Западна Австралија. Оттаму додаваат дека капсулата се наоѓала на околу два метри од работ на коловозот. Цезиум-137 е радиоактивен изотоп на цезиум со полуживот од 30 години.

– Сакам да истакнам дека ова е извонреден резултат – изјави министерот за вонредни ситуации на Западна Австралија Стивен Досон на прес-конференција.

– Капсулата е пронајдена утринава на околу 50 километри јужно од градот Њуман, армијата ја проверила и утре ќе биде однесена во специјално обезбеден објект во Перт.

Ослободувањето на радиоактивен изотоп се случува со употреба на нуклеарно оружје, како и во случаи на несреќи во нуклеарни централи, поради што претставува голем ризик за животната средина, според Енциклопедија Британика. Компанијата Рио Тинто пред три дена се извини за загубата на капсулата.

ДЕВЕТ ДЕНА МОЛК

Камион со радиоактивна капсула пристигна во складиштето во Перт на 16 јануари, а службите за итни случаи беа известени за исчезнатата капсула дури на 25 јануари. Властите се сомневаат дека вибрациите од камионот ги олабавиле завртките, поради што капсулата испаднала од пакувањето, а потоа и од отворот во камионот.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе