Connect with us

Технологија

Што е напад на прелистувач-во-прелистувач и како да го препознаете!

Avatar

Published

на

Во нивната немилосрдна потрага по лозинки и други вредни информации, сајбер-криминалците постојано измислуваат нови начини да ги измамат корисниците. Сепак, без разлика колку се софистицирани нивните измами, тие првенствено сметаат на невнимателните. Ако само обрнете внимание на неколку детали, пред сè, на адресата на веб-локацијата каде што се бара да ги внесете вашите информации за најавување, нема да станете жртва на фишинг.

Ова е скоро секогаш случај, освен ако не е напад што функционира поинаку, кога URL-то изгледа правилно и безбедно за жртвата.

Секоја адреса на страницата што ја гледате во лентата за адреси е единствена. Ако некој сака да креира веб-локација, прво треба да контактира со организација која регистрира имиња на домени. Тие ќе ја проверат меѓународната база на податоци за да се уверат дека адресата не е веќе преземена. Доколку е достапно, му се доделува на апликантот.

Тоа значи дека е невозможно да се регистрира лажна веб-страница со адреса на вистинска веб-страница. Сепак, можно е да се регистрира домен кој е многу сличен на друг.

Наместо да регистрираат домени, сајбер-криминалците дојдоа до идеја да симулираат прозорец на веб-прелистувач со адреса на доверлива локација која се појавува на страницата.

Овој тип на напад, кој стана познат како напад на прелистувач-во-прелистувач, беше опишан од истражувачот mr.d0x. Тој истакна дека современите алатки за креирање веб-страници (HTML, CSS и JavaScript алатки) станаа толку напредни што можат да прикажат практично сè на страницата: од полиња од која било боја или форма, до анимација што имитира подвижни компоненти на интерфејсот. Ова значи дека измамниците можат да ги користат и за да симулираат вистинска страница од друга услуга во рамките на нивната веб-страница.

За експериментот mr.d0x користеше скокачки прозорци за најавување. Веројатно сте ги виделе: се појавуваат кога ќе изберете опција како „Најави се со Google“ или „Продолжи со Apple“ наместо да регистрираш сметка на веб-локација. Оваа опција е погодна затоа што не треба да смислувате и запомните нова лозинка или да чекате врски или кодови за потврда. Исто така, овој метод за најавување е доста безбеден. Кога ќе го притиснете копчето „Најави се со“, се отвора страницата на соодветната онлајн услуга каде што ги внесувате вашите ингеренции, а веб-локацијата на која се најавувате со оваа опција никогаш не добива лозинка, дури ни привремено.

Како функционира нападот од прелистувач во прелистувач? Сајбер-криминалците регистрираат веб-локација користејќи ја класичната техника на фишинг за создавање клон на легитимна веб-локација. Тие исто така можат да изберат атрактивна адреса и содржина што би можела да привлече жртви, како што се добри шопинг зделки, можности за работа или вести кои корисникот би можел да ги коментира. Посетителите мора да се логираат ако сакаат да купат нешто, да коментираат или да пристапат до други функции што ги интересираат. Лажниот сајт има едно или повеќе копчиња кои наводно дозволуваат најавување преку легитимни услуги од кои криминалците сакаат да соберат лозинки.

Ако жртвите кликнат на такво копче, ќе видат познат прозорец за најавување, како што е прозорецот на Microsoft, Google или Apple, со точната адреса, логото и полињата за внесување, односно сите оние компоненти на интерфејсот што се навикнати да ги гледаат. Прозорецот може дури и да ги прикаже точните адреси кога корисниците ќе стават глувче над копчето „Најави се“ и врската „Заборавена лозинка“.

Трикот е што ова всушност не е посебен прозорец. Ако ги внесете вашите информации во овој прозорец, тие нема да одат до Microsoft, Google или Apple, туку директно до серверот на сајбер криминалецот.

Иако нема ништо за лажен прозорец за најавување што го дава, постојат начини да го препознаете. Вистинските прозорци за најавување се прозорци на прелистувачот и се однесуваат на тој начин. Можете да ги максимизирате и минимизирате и да ги преместите каде било на екранот. Лажните скокачки прозорци се врзани за страницата на која се наоѓаат. Тие исто така можат слободно да се движат и да покриваат копчиња и слики, но само во нивните граници, односно внатре во прозорецот на прелистувачот и не можат да излезат надвор од него. Таа разлика треба да ви помогне да ги забележите.

За да проверите дали формуларот за најавување на екранот е лажен, обидете се со следново:

– Минимизирајте го прозорецот на прелистувачот од кој се појави формуларот за најавување. Ако и формата за најава што треба да биде во посебен прозорец исчезне, тогаш таа е лажна. Вистинскиот прозорец треба да остане на екранот.

– Обидете се да го преместите прозорецот за најавување надвор од родителскиот прозорец. Вистинскиот прозорец лесно ќе помине, а лажниот ќе се заглави.

Ако прозорецот со формуларот за најавување се однесува чудно – се минимизира со друг прозорец, застанува под лентата за адреси или исчезнува под него – тој е лажен и не треба да ги внесувате вашите информации.

Дали има полесен начин да се заштитите? Нападот не е толку опасен како што изгледа на прв поглед. Иако е доста тешко за луѓето да забележат напад на киднаперот на прелистувачот, не е невозможно да се избегне. Без разлика што е напишано на опасен сајт, вистинската адреса останува иста, а тоа е она што е важно за безбедносно решение инсталирано на компјутер.

Задолжително користете управувач со лозинки за сите ваши сметки. Ја проверува вистинската адреса на страницата и никогаш нема да ги внесе вашите информации во полињата на непозната локација, без разлика колку тоа изгледа легитимно.

Инсталирајте сигурно безбедносно решение со модул против фишинг. Ова решение го проверува и URL-то за вас и веднаш ќе ве предупреди доколку страницата е опасна.

Користете двофакторна автентикација – овозможете ја каде и да можете. Дури и ако напаѓачите ги украдат вашите информации за најава, нема да можат да пристапат до вашата сметка без еднократна шифра, која ќе биде испратена до вас, а не до нив.

Ако сакате посилна заштита за вашите особено важни сметки, се препорачува да користите хардверски токени U2F, како што е YubiKey. Овој систем ја проверува не само адресата на веб-локацијата, туку и дали го знае клучот за шифрирање. Како резултат на тоа, невозможно е да се помине низ таков систем за автентикација дури и ако оригиналната локација и нејзиниот близнак изгледаат идентични.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

5 едноставни правила, како да го заштитите вашето дете на Интернет!

Avatar

Published

на

Современите деца имаат пристап до гаџети речиси од раѓање, а во основно училиште веќе знаат каде да одат за да гледаат видео од омилениот блогер, како да купат во играта и да донираат на стример…

Порано или подоцна, доаѓа моментот кога детето треба да регистрира пошта и страница на социјална мрежа – и тогаш прашањето за безбедност на Интернет станува особено акутно. Ќе ви покажеме како да ги чувате вашите деца безбедни на интернет.

1. Ограничете го времето што вашето дете го поминува на гаџети

Невролозите и педијатрите не препорачуваат да му се прикажуваат цртани филмови на детето ако сè уште не почнало да зборува. Децата од предучилишна возраст треба да поминуваат не повеќе од 30 минути на своите телефони. Се разбира, понекогаш бебето треба да го одвлече вниманието, но подобро е со помош на книги или едукативни играчки: конструктори, загатки и мозаици. Доволно е учениците да користат гаџети не повеќе од еден час или два на ден.

Кај тинејџерите, сите ограничувања работат полошо, но важно е да му објасните на детето зошто не е безбедно да се дружи на телефон. И, се разбира, покажете го тоа на свој пример. Поставете ограничувања на времето што го поминувате на социјалните мрежи – ова може да се направи во поставките на вашиот паметен телефон – и одете на прошетка или читајте нова книга наместо бескрајно да се движите низ доводите.

2. Едуцирајте ги за измамниците

Нови измами се појавуваат на интернет речиси секојдневно, па затоа е важно да се разбере како функционираат измамниците. Запомнете ги овие безбедносни правила и редовно потсетувајте ги членовите на вашето семејство за нив.

Во никој случај не давајте лозинки, шифри од СМС и лични податоци преку телефон или на Интернет.

Секогаш проверувајте ја страницата од која купувате, особено ако цената на производот е значително пониска од другите онлајн продавници. Напаѓачите често создаваат фишинг врски кои имитираат вистински продавници и услуги за да украдат кориснички податоци и пари. Не верувајте во е-пошта за добивки и не отворајте прилози од непознати испраќачи – тие може да содржат вируси. Измамниците можат да им пишуваат на корисниците во име на пријателите: ако некој што го познавате побара од вас да префрлите пари итно, повикајте ги или контактирајте со нив на друг начин за да се уверите.

3. Поставете безбедни лозинки

Дури и возрасните често се невнимателни за лозинките во услугите и социјалните мрежи, што доведува до хакирање. Зајадливите хакери можат да соберат каква било комбинација за да влезат во сметка. Истражувањата потврдуваат дека тоа е само прашање на време.

Со цел да ги заштитат корисниците, ИТ компаниите вршат дополнителна проверка на идентитетот на корисникот. Воведуваат двофакторни механизми за автентикација – кога покрај лозинката треба да ја внесете и шифрата од пораката. Или дури и да понудите да ја отфрлите лозинката во корист на отпечаток од прст или ID на лице.

4. Објаснете што е сајбер малтретирање и тролање

Студијата на руски научници покажа дека 58% од руските корисници на Интернет доживеале онлајн агресија. Секој четврти бил цел на онлајн малтретирање, а само 4% од испитаниците признаваат дека се иницијатори на малтретирање.

Сајбер-малтретирањето во основа е психолошко насилство во дигиталниот простор. На пример, тоа може да бидат злонамерни коментари под фотографии, навреди на социјалните мрежи или тролање – провокации за развој на конфликти. За човек кој знае како да ги брани личните граници и ги разбира мотивите на туѓите постапки, таквите корисници не предизвикуваат страв, туку сожалување. Кажете му на вашето дете како да го блокира агресорот и советувајте го да ги игнорира троловите. Ова е најдобриот начин да се справите со нив.

5. Вклучете родителски контроли

Услугите за видео и музика нудат начини да се чуваат содржините за „возрасни“ подалеку од чувствителните очи и уши на децата. Не заборавајте да креирате посебна сметка за вашето дете за да не наиде на нешто што не треба да го види и слушне.

Прочитај повеќе

Технологија

Дали знаете која големина на ТВ одговара на вашата дневна соба? Ова е одговорот!

Avatar

Published

на

При изборот на соодветна големина на екранот, земете го предвид растојанието на софата…

Купувањето нов телевизор е вечна дилема, особено кога размислуваме за популарните дијагонали, односно големината на екранот за нашата дневна или спална соба. Многу често, на прв поглед, телевизорот се чини дека е голем, а потоа кога ќе го внесеме во дневната соба, сфаќаме дека е премал за нашиот простор, односно дека растојанието е преголемо во однос на положбата. каде што седиме.

И ова е главниот критериум за избор на вистинската големина на екранот – растојанието од софата од која го гледаме телевизискиот екран.

Ви носиме детален водич за тоа како да ја изберете вистинската големина на екранот за вашиот семеен телевизор и да уживате целосно…

Прочитај повеќе

Технологија

ЧЕТИРИТЕ НАЈЧЕСТИ ДЕФЕКТИ КАЈ ЛАПТОПИТЕ: Како да ги препознаете!

Avatar

Published

на

Дури и ако лаптопот работи нормално, но бавно, ако е потребно долго време да се вклучи, да отвори програма или да изврши некоја друга акција – може да биде доста фрустрирачки.

Во денешно време кога вчитувањето на веб-страниците се мери во милисекунди, неприфатливо е лаптопот да биде бавен или кабриозен на кој било начин.

Во останатиот дел од текстот дознајте кои се најчестите дефекти на лаптопот и како можете сами да поправите некои од нив и во кои случаи ви е потребна услуга за лаптоп.

Како да ја изберете најдобрата услуга за лаптоп?

Прашањето за најчестите неуспеси на лаптопите е прашање и на производителот. Имено, лаптопите на одредени производители се поподложни на специфични дефекти за нивниот бренд. На пример, кај лаптопите на Леново, најчестиот дефект е неисправна графичка картичка, додека кај HP, најчест проблем е матичната плоча.

Поради оваа поврзаност, најдобро е да најдете продавница за поправка или техничар кој има одредено ниво на специјализација за поправка на лаптопи на соодветниот производител. Така, ако имате Dell лаптоп, ќе побарате услуга за лаптоп Dell, а за лаптоп Asus, ќе побарате услуга за лаптоп Asus итн.

# 1 Лаптопот престанува да работи или се исклучува сам

Ова е дефинитивно еден од најчестите посериозни дефекти со кои се среќаваат корисниците на лаптоп. Кај поевтините модели, споменатото сценарио може да се очекува веќе во втората употреба, што може да се спречи со редовно чистење и одржување.

Кога лаптопот ќе застане, без да дава знаци на живот, најчесто мораме да го исклучиме „на копчето“, бидејќи тоа е единствената акција што можеме да ја преземеме. Ако сам се исклучи, можеме само да се обидеме повторно да го вклучиме и да се надеваме дека овој пат ќе остане вклучен уште малку. Во секој случај, целата наша работа на тоа тогаш најчесто останува незачувана, а ние доживуваме фрустрации и не можеме да ја завршиме работата што ја започнавме.

Проблемот најчесто се јавува поради прегревање. Ако лаптопот е жежок од дното, а ладилникот работи помоќно или воопшто не работи, причината може да биде затнат со прашина. Можете сами да отстраните дел од прашината, но за детално чистење и замена на термичката паста ве советуваме да ангажирате сервис или мајстор.

#2 Одредени копчиња на тастатурата не работат

Проблемот со неправилно функционирање на копчињата на тастатурата се јавува и кај десктоп компјутерите и кај скоро сите уреди со копчиња. Неисправноста најчесто се рефлектира во тоа што одредени копчиња или не работат или лаптопот препознава притискање на нив како притискање на друго копче. Ова лесно ќе го забележиме ако постојано го гледаме екранот додека пишуваме на тастатурата, но ако не внимаваме дали лаптопот правилно реагирал на притисокот на одредено копче, може да се случи да пропуштиме грешка во работењето. .

Исто така, најчеста причина за овој „неуспех“ е физичката, односно прашината и другите материи што ја валкаат тастатурата. Кога станува збор за прашина, можете да извадите одреден клуч, да го исчистите и неговиот штекер, а потоа да го вратите. Ако тастатурата случајно се заглави со сок или нешто слично, обидете се да ја избришете со влажни марамчиња.

Кога овие две техники не го решат проблемот и клучот сè уште не работи правилно, единственото решение е да контактирате со сервис или продавница за поправка на лаптоп и да го поправат професионалци.

#3 Лаптопот работи – екранот не прикажува слика

Најголем хендикеп на компјутерот е кога екранот не работи. Ако лаптопот се вклучува нормално, покажува видливи „знаци на живот“ и звуците што ги испушта не се разликуваат од нормалните, а ништо не се прикажува на екранот, ова е најголемиот хендикеп за лаптоп.

Ако батеријата е наполнета и нема проблеми со напојувањето или полначот, најверојатно проблемот е во матичната плоча

Значи, лаптопот работи, но не можеме да го користиме – тоа е одлично, нели? Што можеме да направиме и што е проблемот?

Можеме да се обидеме да го решиме проблемот сега, со неколку едноставни чекори. Можеме да го исклучуваме и вклучуваме лаптопот неколку пати или да го притискаме и држиме копчето за вклучување една минута. Ако батеријата не е интегрирана, можеме да се обидеме да ја отстраниме и да ја вратиме назад.

Она што исто така може да биде проблем е хард дискот, дополнителниот монитор или тастатура, кои доколку се поврзат со лаптопот може да бидат причина за оваа појава. Отстранете ги, а потоа обидете се повторно да го „оживеете“ вашиот екран на споменатите начини.

Ако ништо од горенаведените не работи, најверојатно се работи за проблем со меморијата, бидејќи мемориските делови не се добро поврзани или не работат правилно поради некоја причина. Проблемот со меморијата може да предизвика цело море од дефекти, а преоптоварен лаптоп ќе работи многу побавно. Затоа, обрнете посебно внимание на меморијата за да бидете сигурни дека спроведувате добра превентивна практика.

#4 Лаптопот „е мртов“ – што да правиме?

Лаптопот „се преправа дека е мртов“. Го притискаме копчето за вклучување и не реагира и не покажува никаква реакција. Сите податоци и датотеки важни за нас се заробени во него. Што можеме да направиме?

Практично, просечниот корисник не може да направи ништо.

Ако батеријата е наполнета и нема проблеми со напојувањето или полначот, веројатно проблемот е во матичната плоча. За тоа е потребна интервенција на професионалци, а можеби и замена на матичната плоча, доколку сакаме повторно да го користиме нашиот лаптоп.

Се надеваме дека овој текст ви беше корисен и дека ви даде увид во најчестите дефекти кои се јавуваат на лаптопите и дека сега повеќе ќе внимавате на неговото редовно сервисирање и одржување, за да спречите дефекти.

Прочитај повеќе