Connect with us

Технологија

Тројанскиот агент Тесла во нова спам кампања: Не отворајте прилози во овие пораки!

Avatar

Published

на

Истражувачите од компанијата Kaspersky предупредија на нова спам кампања, во која масовно се испраќаат мејлови со прилог во кој е скриен малициозниот софтвер Agent Tesla. Кампањата е наменета за вработените во компаниите, а она што е невообичаено е што оние што стојат зад неа биле многу внимателни кога се во прашање деталите за овие мејлови лесно да ги измамат потенцијалните жртви бидејќи изгледаат како деловни мејлови со прикачени документи. Целта на напаѓачот е да го измами примачот да го отвори прилогот и да го стартува малициозниот софтвер.

Сајбер-криминалците користат вистински компании како покритие: е-поштата содржи вистински логоа и потписи со легитимен изглед.

„Нивниот англиски јазик е далеку од совршен, па се преправаат дека се жители на земји од неанглиско говорно подрачје (на пример, Бугарија или Малезија) за да предизвикаат помалку сомнеж“, велат истражувачите.

Забележале дека во оваа кампања се користат многу имиња на компании, па текстот на пораките соодветно се менува. Понекогаш бараат од вработените во компанијата цени за одредени производи наведени во приложената архива, друг пат прашуваат дали наведениот производ е на залиха. Истражувачите велат дека ова веројатно не се сите верзии на текстот што сајбер-криминалците ги користат за да ги намамат жртвите. Идејата е да се убеди жртвата да провери за каква стока е заинтересиран лажниот клиент.

„Сајбер-криминалците вложуваат многу напор во фазата на подготовка, што не е типично за овие видови масовни кампањи за испраќање пошта. „Претходно видовме такви техники кои се користат само во целни напади“, велат истражувачите.

Единствениот аларм од гледна точка на жртвата е дека адресата на испраќачот ретко се совпаѓа со името на компанијата, додека името на испраќачот се разликува од името во потписот, што не е вообичаено за легитимните деловни адреси. Во примерот даден од Kaspersky, поштата се испраќа од адресата „newsletter@“, што можеби е добро за маркетинг пошта, но „апсолутно не е нормално за писмо за барање цена за понуда“.

Agent Tesla е прилично стар малициозен софтвер кој краде доверливи информации и ги испраќа до оператори за напад. Пред сè, бара акредитиви зачувани во различни програми: прелистувачи, клиенти за е-пошта, клиенти FTP/SCP, бази на податоци, алатки за далечинско управување, VPN апликации и неколку гласници. Сепак, агентот Тесла е способен и да краде податоци од таблата со исечоци, да снима притискање на тастатурата и да прави слики од екранот.

Злонамерниот софтвер ги испраќа сите собрани информации до напаѓачите преку е-пошта. Сепак, некои верзии на малициозен софтвер може да пренесуваат податоци и преку Telegram или да ги прикачат на веб-локација или FTP сервер.

Идеално, таквиот малициозен софтвер треба да се прекине во рана фаза, кога е-поштата ќе стигне до корпоративниот сервер за пошта. Иако малициозниот софтвер не е секогаш видлив со голо око и на прв поглед, скенерите за пошта обично се способни за такви задачи. Затоа, препораката на истражувачот е да се заштити серверот со соодветно безбедносно решение, како и компјутерите на вработените, како и нивното образование.

Технологија

Што е USB-C интерфејс и кои се неговите предности?

Avatar

Published

на

USB-C интерфејсот сега е официјално индустриски стандард, но што е толку посебно и добро во оваа технологија, која Apple само што ја усвои?

Apple направи значителна промена во својот пристап кон полнењето на iPhone-и, усогласувајќи се со пошироката технолошка индустрија со усвојување на широко користениот стандард за поврзување USB-C.

Овој потег првенствено беше поттикнат од претстојната регулатива на Европската унија која наложува заеднички стандард за наплата за земјите-членки на ЕУ.

Дизајниран за иднината

USB-C, кратенка за Universal Serial Bus, ги заменува претходните верзии на USB-кабелот што се користеа во различни уреди како што се печатачи, дискови за складирање и е-читачи. За разлика од неговите претходници, USB-C портот има издолжена овална форма, симетрична и реверзибилна, со што се елиминира потребата да се грижите за погрешно приклучување поради потребата за правилно усогласување на портите.

Една од клучните предности на USB-C портот се неговите подобрени способности. Може да пренесува повеќе енергија, што резултира со побрзо полнење на електронските уреди и овозможува побрз пренос на податоци, што го олеснува брзото копирање на големи датотеки помеѓу компјутер и надворешен уред за складирање. Покрај тоа, може да пренесува видео сигнали до мониторите и да обезбеди уреди со поврзани додатоци. USB-C конекторот е дизајниран за иднината, а неговиот тенок дизајн го прави посоодветен за модерни, компактни уреди.

Молња конектор преку ноќ падна во заборав

Apple, познат по сега веќе непостоечкиот Lightning конектор за iPhone-и, се спротивстави на усвојувањето на стандардот USB-C, наведувајќи ја загриженоста за можните ограничувања на иновациите и потенцијалните недостатоци за потрошувачите. И покрај тоа што другите интегрираат USB-C конектори во нивните уреди, Apple остана цврсто. Сепак, откако ЕУ го одобри стандардот за полнење минатата година, технолошкиот гигант попушти, со што USB-C стана нова норма за своите производи.

За време на презентацијата на најновиот iPhone, извршниот директор на Apple не го спомна Lightning кабелот, нагласувајќи го широкото прифаќање на USB-C конекцијата. Според Kaian Drans, потпретседател за маркетинг за iPhone, USB-C е интегриран во производите на Apple со години и сега е компатибилен со MacBook, iPad, iPhone и AirPods.

Ефектот од Брисел

Пресвртот на Apple е пример за поширокото влијание на регулативите на Европската унија, кои често се нарекуваат „ефект на Брисел“. Компаниите сметаат дека е попрактично да се усогласат со овие прописи отколку да произведуваат различни производи за различни региони. ЕУ потроши повеќе од една деценија убедувајќи ја технолошката индустрија да усвои стандардизиран формат на полнач, како дел од пошироките напори за зголемување на одржливоста и намалување на е-отпадот.

Заедничката регулатива за полначи во ЕУ треба да стапи на сила есента 2024 година. Опфаќа широк опсег на уреди, вклучувајќи телефони, таблети, е-читачи, слушалки, камери, рачни конзоли, тастатури, глувци, преносни звучници и алатки за навигација. Дополнително, ја стандардизира технологијата за брзо полнење и им дава на потрошувачите избор да купат нови уреди со или без полначи.

Прочитај повеќе

Технологија

Кој ќе ги сервисира? 97% од механичарите не знаат како да вршат основни поправки на електрично возило

Avatar

Published

на

Иако многу возачи сè уште имаат проблем да се префрлат на електрични возила поради различни причини, од високи цени до недостаток на точки за полнење и загриженост за опсегот на батериите, важна придобивка се поприфатливите трошоци за сервисирање.

Една неодамнешна анализа покажа дека целосно електричните модели се „значително поевтини за сервисирање од кој било друг тип на автомобил“.

„Мал сервис“ на електромобил во просек чини 117 евра, а најскапи се дизел автомобилите со просечни 185 евра. Следуваат хибриди (181 евро) и бензински автомобили (172 евра).

Меѓутоа, сега се појави нов проблем за сопствениците на електрични возила. Според истражувањето на Британскиот институт за автомобилска индустрија (IMI), само три проценти од механичарите се квалификувани да вршат основни поправки на електрични автомобили, пренесува Јутарњи.хр .

Механичарот Крег Ван Батенбург рече дека има проблеми со обуката потребна за поправка на електрични возила.

„Деведесет проценти од нашата автомобилска индустрија не направи ништо, апсолутно ништо, за да се подготви. Тие само ги отфрлаат хибридите и електричните возила и велат: „Не работиме на тие автомобили, вратете се во Форд или Тојота. Факторот страв е огромен. Повеќето не сакаат да се ангажираат. на струја“, вели Ван Батенбург, чии изјави ги пренесуваат британските медиуми.

Прочитај повеќе

Технологија

Колку молњите се опасни за електричните – хибридните автомобили?

Avatar

Published

на

Подеднакво интересно е и прашањето за полнење на електрично возило за време на невреме со грмотевици.

Стравот од удари на гром е неоснован во случајот со електричните возила. Како и кај возилата со бензин и дизел, каросеријата на возилото делува како таканаречен кафез Фарадеј и електричната енергија се пренесува околу патниците.

Германскиот автомобилски клуб ADAC пишува дека нема особена опасност поради електричниот погон. Затоа возењето електричен автомобил е безбедно дури и за време на грмотевици.

Сепак, ADAC предупредува дека (како и кај „обичните“ автомобили) по удар на гром, не допирајте метални делови во внатрешноста кои се во директен контакт со каросеријата. Повеќето нови патнички автомобили и онака се обложени со пластика одвнатре, така што ризикот е мал.

Треба да се внимава каде металната рамка на вратата е видлива одвнатре.

Прашањето за полнење на електрично возило за време на бура со грмотевици веројатно ќе биде подеднакво интересно. Но, ADAC јасно кажува: сè додека куќата или станиците за полнење ја имаат пропишаната заштита од пренапони, не треба да има опасност. Ова важи и за ѕидните инсталации за полнење дома и за јавните полначи.

Според ADAC, стравот од струен удар при возење електричен автомобил низ бари е неоснован. Сепак, од авто-клубот наведуваат дека „не треба да се вози низ вода ако не знаеш колку е длабока“.

Предметите можат да лебдат под вода што не можете да ги видите и може да го оштетат автомобилот. Исто така, може да ја сврзе батеријата на стартерот од 12 V и тогаш автомобилот ќе застане. Проблемот е што 12V стартер батеријата обично не е заштитена од вода, бидејќи мора да биде достапна.

Прочитај повеќе