Connect with us

Технологија

Опасен банкарски тројанец на лажна веб-страница на Zoom

Avatar

Published

на

Хакерите користат модифициран инсталатер за Zoom за да ги измамат луѓето да инсталираат малициозен софтвер IcedID на нивните системи, предупредија истражувачите од Cyble Research & Intelligence Labs.

IcedID (BokBot) е банкарски тројанец кој може да ги пресретне сите информации на жртвата поврзани со електронското банкарство. Покрај тоа, IcedID делува и како „натоварувач“, што му овозможува да зарази веќе заразен систем со друг малициозен софтвер или да преземе дополнителни модули.

Зумирањето стана едно од најкористените средства за дистрибуција на малициозен софтвер по неговиот метеорски пораст за време на пандемијата што принуди многумина да работат од далечина, зголемувајќи ја потребата за алатки за виртуелна комуникација.

Целта на хакерите кои стојат зад оваа кампања е да ги измамат луѓето да ја отворат врската и да преземат изменета верзија на инсталаторот за Zoom.

„Напаѓачот зад оваа кампања користеше многу убедлива страница за фишинг, која се чинеше дека е легитимна веб-страница на Zoom, за да ги измами корисниците да го преземат малициозниот софтвер IcedID, кој врши малициозни активности“, велат истражувачите од Cyble Research & Intelligence Labs.

По извршувањето на датотеката „ZoomInstallerFull.exe“, малициозниот софтвер ги става ikm.msi и maker.dll во папката %temp%“. „maker.dll“ е одговорен за извршување на различни злонамерни активности и вчитување на малициозен софтвер IcedID, додека „ikm.msi“ е легитимната датотека за инсталација на Zoom.

Откако ќе се инсталира малициозниот софтвер, тој се поврзува со серверите за команда и контрола, дозволувајќи им на напаѓачите да го заразат истиот систем со други видови на малициозен софтвер.

Користењето на фишинг како метод на дистрибуција е ново за IcedID, бидејќи IcedID обично се шири преку спам-мејлови со прикачени датотеки на Office.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

5 едноставни правила, како да го заштитите вашето дете на Интернет!

Avatar

Published

на

Современите деца имаат пристап до гаџети речиси од раѓање, а во основно училиште веќе знаат каде да одат за да гледаат видео од омилениот блогер, како да купат во играта и да донираат на стример…

Порано или подоцна, доаѓа моментот кога детето треба да регистрира пошта и страница на социјална мрежа – и тогаш прашањето за безбедност на Интернет станува особено акутно. Ќе ви покажеме како да ги чувате вашите деца безбедни на интернет.

1. Ограничете го времето што вашето дете го поминува на гаџети

Невролозите и педијатрите не препорачуваат да му се прикажуваат цртани филмови на детето ако сè уште не почнало да зборува. Децата од предучилишна возраст треба да поминуваат не повеќе од 30 минути на своите телефони. Се разбира, понекогаш бебето треба да го одвлече вниманието, но подобро е со помош на книги или едукативни играчки: конструктори, загатки и мозаици. Доволно е учениците да користат гаџети не повеќе од еден час или два на ден.

Кај тинејџерите, сите ограничувања работат полошо, но важно е да му објасните на детето зошто не е безбедно да се дружи на телефон. И, се разбира, покажете го тоа на свој пример. Поставете ограничувања на времето што го поминувате на социјалните мрежи – ова може да се направи во поставките на вашиот паметен телефон – и одете на прошетка или читајте нова книга наместо бескрајно да се движите низ доводите.

2. Едуцирајте ги за измамниците

Нови измами се појавуваат на интернет речиси секојдневно, па затоа е важно да се разбере како функционираат измамниците. Запомнете ги овие безбедносни правила и редовно потсетувајте ги членовите на вашето семејство за нив.

Во никој случај не давајте лозинки, шифри од СМС и лични податоци преку телефон или на Интернет.

Секогаш проверувајте ја страницата од која купувате, особено ако цената на производот е значително пониска од другите онлајн продавници. Напаѓачите често создаваат фишинг врски кои имитираат вистински продавници и услуги за да украдат кориснички податоци и пари. Не верувајте во е-пошта за добивки и не отворајте прилози од непознати испраќачи – тие може да содржат вируси. Измамниците можат да им пишуваат на корисниците во име на пријателите: ако некој што го познавате побара од вас да префрлите пари итно, повикајте ги или контактирајте со нив на друг начин за да се уверите.

3. Поставете безбедни лозинки

Дури и возрасните често се невнимателни за лозинките во услугите и социјалните мрежи, што доведува до хакирање. Зајадливите хакери можат да соберат каква било комбинација за да влезат во сметка. Истражувањата потврдуваат дека тоа е само прашање на време.

Со цел да ги заштитат корисниците, ИТ компаниите вршат дополнителна проверка на идентитетот на корисникот. Воведуваат двофакторни механизми за автентикација – кога покрај лозинката треба да ја внесете и шифрата од пораката. Или дури и да понудите да ја отфрлите лозинката во корист на отпечаток од прст или ID на лице.

4. Објаснете што е сајбер малтретирање и тролање

Студијата на руски научници покажа дека 58% од руските корисници на Интернет доживеале онлајн агресија. Секој четврти бил цел на онлајн малтретирање, а само 4% од испитаниците признаваат дека се иницијатори на малтретирање.

Сајбер-малтретирањето во основа е психолошко насилство во дигиталниот простор. На пример, тоа може да бидат злонамерни коментари под фотографии, навреди на социјалните мрежи или тролање – провокации за развој на конфликти. За човек кој знае како да ги брани личните граници и ги разбира мотивите на туѓите постапки, таквите корисници не предизвикуваат страв, туку сожалување. Кажете му на вашето дете како да го блокира агресорот и советувајте го да ги игнорира троловите. Ова е најдобриот начин да се справите со нив.

5. Вклучете родителски контроли

Услугите за видео и музика нудат начини да се чуваат содржините за „возрасни“ подалеку од чувствителните очи и уши на децата. Не заборавајте да креирате посебна сметка за вашето дете за да не наиде на нешто што не треба да го види и слушне.

Прочитај повеќе

Технологија

Дали знаете која големина на ТВ одговара на вашата дневна соба? Ова е одговорот!

Avatar

Published

на

При изборот на соодветна големина на екранот, земете го предвид растојанието на софата…

Купувањето нов телевизор е вечна дилема, особено кога размислуваме за популарните дијагонали, односно големината на екранот за нашата дневна или спална соба. Многу често, на прв поглед, телевизорот се чини дека е голем, а потоа кога ќе го внесеме во дневната соба, сфаќаме дека е премал за нашиот простор, односно дека растојанието е преголемо во однос на положбата. каде што седиме.

И ова е главниот критериум за избор на вистинската големина на екранот – растојанието од софата од која го гледаме телевизискиот екран.

Ви носиме детален водич за тоа како да ја изберете вистинската големина на екранот за вашиот семеен телевизор и да уживате целосно…

Прочитај повеќе

Технологија

ЧЕТИРИТЕ НАЈЧЕСТИ ДЕФЕКТИ КАЈ ЛАПТОПИТЕ: Како да ги препознаете!

Avatar

Published

на

Дури и ако лаптопот работи нормално, но бавно, ако е потребно долго време да се вклучи, да отвори програма или да изврши некоја друга акција – може да биде доста фрустрирачки.

Во денешно време кога вчитувањето на веб-страниците се мери во милисекунди, неприфатливо е лаптопот да биде бавен или кабриозен на кој било начин.

Во останатиот дел од текстот дознајте кои се најчестите дефекти на лаптопот и како можете сами да поправите некои од нив и во кои случаи ви е потребна услуга за лаптоп.

Како да ја изберете најдобрата услуга за лаптоп?

Прашањето за најчестите неуспеси на лаптопите е прашање и на производителот. Имено, лаптопите на одредени производители се поподложни на специфични дефекти за нивниот бренд. На пример, кај лаптопите на Леново, најчестиот дефект е неисправна графичка картичка, додека кај HP, најчест проблем е матичната плоча.

Поради оваа поврзаност, најдобро е да најдете продавница за поправка или техничар кој има одредено ниво на специјализација за поправка на лаптопи на соодветниот производител. Така, ако имате Dell лаптоп, ќе побарате услуга за лаптоп Dell, а за лаптоп Asus, ќе побарате услуга за лаптоп Asus итн.

# 1 Лаптопот престанува да работи или се исклучува сам

Ова е дефинитивно еден од најчестите посериозни дефекти со кои се среќаваат корисниците на лаптоп. Кај поевтините модели, споменатото сценарио може да се очекува веќе во втората употреба, што може да се спречи со редовно чистење и одржување.

Кога лаптопот ќе застане, без да дава знаци на живот, најчесто мораме да го исклучиме „на копчето“, бидејќи тоа е единствената акција што можеме да ја преземеме. Ако сам се исклучи, можеме само да се обидеме повторно да го вклучиме и да се надеваме дека овој пат ќе остане вклучен уште малку. Во секој случај, целата наша работа на тоа тогаш најчесто останува незачувана, а ние доживуваме фрустрации и не можеме да ја завршиме работата што ја започнавме.

Проблемот најчесто се јавува поради прегревање. Ако лаптопот е жежок од дното, а ладилникот работи помоќно или воопшто не работи, причината може да биде затнат со прашина. Можете сами да отстраните дел од прашината, но за детално чистење и замена на термичката паста ве советуваме да ангажирате сервис или мајстор.

#2 Одредени копчиња на тастатурата не работат

Проблемот со неправилно функционирање на копчињата на тастатурата се јавува и кај десктоп компјутерите и кај скоро сите уреди со копчиња. Неисправноста најчесто се рефлектира во тоа што одредени копчиња или не работат или лаптопот препознава притискање на нив како притискање на друго копче. Ова лесно ќе го забележиме ако постојано го гледаме екранот додека пишуваме на тастатурата, но ако не внимаваме дали лаптопот правилно реагирал на притисокот на одредено копче, може да се случи да пропуштиме грешка во работењето. .

Исто така, најчеста причина за овој „неуспех“ е физичката, односно прашината и другите материи што ја валкаат тастатурата. Кога станува збор за прашина, можете да извадите одреден клуч, да го исчистите и неговиот штекер, а потоа да го вратите. Ако тастатурата случајно се заглави со сок или нешто слично, обидете се да ја избришете со влажни марамчиња.

Кога овие две техники не го решат проблемот и клучот сè уште не работи правилно, единственото решение е да контактирате со сервис или продавница за поправка на лаптоп и да го поправат професионалци.

#3 Лаптопот работи – екранот не прикажува слика

Најголем хендикеп на компјутерот е кога екранот не работи. Ако лаптопот се вклучува нормално, покажува видливи „знаци на живот“ и звуците што ги испушта не се разликуваат од нормалните, а ништо не се прикажува на екранот, ова е најголемиот хендикеп за лаптоп.

Ако батеријата е наполнета и нема проблеми со напојувањето или полначот, најверојатно проблемот е во матичната плоча

Значи, лаптопот работи, но не можеме да го користиме – тоа е одлично, нели? Што можеме да направиме и што е проблемот?

Можеме да се обидеме да го решиме проблемот сега, со неколку едноставни чекори. Можеме да го исклучуваме и вклучуваме лаптопот неколку пати или да го притискаме и држиме копчето за вклучување една минута. Ако батеријата не е интегрирана, можеме да се обидеме да ја отстраниме и да ја вратиме назад.

Она што исто така може да биде проблем е хард дискот, дополнителниот монитор или тастатура, кои доколку се поврзат со лаптопот може да бидат причина за оваа појава. Отстранете ги, а потоа обидете се повторно да го „оживеете“ вашиот екран на споменатите начини.

Ако ништо од горенаведените не работи, најверојатно се работи за проблем со меморијата, бидејќи мемориските делови не се добро поврзани или не работат правилно поради некоја причина. Проблемот со меморијата може да предизвика цело море од дефекти, а преоптоварен лаптоп ќе работи многу побавно. Затоа, обрнете посебно внимание на меморијата за да бидете сигурни дека спроведувате добра превентивна практика.

#4 Лаптопот „е мртов“ – што да правиме?

Лаптопот „се преправа дека е мртов“. Го притискаме копчето за вклучување и не реагира и не покажува никаква реакција. Сите податоци и датотеки важни за нас се заробени во него. Што можеме да направиме?

Практично, просечниот корисник не може да направи ништо.

Ако батеријата е наполнета и нема проблеми со напојувањето или полначот, веројатно проблемот е во матичната плоча. За тоа е потребна интервенција на професионалци, а можеби и замена на матичната плоча, доколку сакаме повторно да го користиме нашиот лаптоп.

Се надеваме дека овој текст ви беше корисен и дека ви даде увид во најчестите дефекти кои се јавуваат на лаптопите и дека сега повеќе ќе внимавате на неговото редовно сервисирање и одржување, за да спречите дефекти.

Прочитај повеќе