Connect with us

Технологија

Принцип на работа на слушалки со Bluetooth конекција!

Avatar

Published

на

Долгорочните разговори на телефон, следењето на содржината и уживањето во музичките нумери се олеснети со современите иновации како што се слушалките со Bluetooth. Станува збор за феноменален изум кој го ослободи просторот на рацете додека зборувате на мобилен телефон, како и овозможи почитување на законите и прописите без користење на уредот додека возите, поради што имаат голем број на предности.

Слушалките со Bluetooth имаат напредни функции и можат да бидат различни во однос на карактеристиките и дизајнот. Спаѓаат во групата безжични слушалки, без кабли и други додатоци, а покрај нив има и стерео, како и традиционално познати инфрацрвени варијанти. Квалитет, минималистички дизајн, практичност и долговечност се само дел од нивните предности во модерното време.

Принцип на работа на слушалки со Bluetooth конекција

Целта на користењето на Bluetooth слушалките е да се поедностави користењето на мобилните телефони, пред се при телефонски повици, а може да се користат и при пуштање музика и друга содржина. Функционирањето се базира на принципот на поврзување со „паметен“ телефон, без кабли и други додатоци. Единственото нешто што е потребно е активирана блутут опција на мобилниот телефон, безжично.

Благодарение на механизмот кој не бара дополнителни делови, елементи или кабли, блутут слушалките се одлично откритие што може да се користи секој ден, дури и во текот на целото работно време, да се носи на отворено, како и при возење автомобил и други транспортни средства. . Покрај тоа, тие се совршен избор за пешачење и трчање, тренинзи и сите други активности во кои просторот на рацете ќе остане слободен, телефонот на безбедно место, а Bluetooth слушалките подготвени за употреба во секое време.

Големи предности во споредба со другите типови на слушалки

Веќе беше истакнато дека постојат неколку видови слушалки, кои од година во година се откриваат, развиваат и дизајнираат со цел непречено користење на телефонот, со се понапредни функции и можности. Во споредба со инфрацрвената технологија, Bluetooth слушалките може да се оддалечат подалеку од уредот и приемникот, додека класичната технологија за поврзување со кабел одамна е надмината. Покрај инфрацрвените и блутут варијантите, безжичните слушалки можат да бидат и стерео. Станува збор за постари модели, кои работат со достапна радиофреквенција, со можност за користење на поголеми растојанија, дури и низ ѕидовите на просториите. Недостаток е намалувањето на функционалноста на слушалките со поголемо растојание, како и неопходното присуство на радио сигнал.

Поради сето ова, Bluetooth слушалките се најквалитетниот и најиздржливиот избор, чија мрежа е претходно инсталирана на современите мобилни телефони, како и на десктоп, лаптоп и таблет уреди. Слушалките може да се поврзат преку bluetooth на кој било електронски уред. Со едноставно притискање на копче или на екранот на „паметен телефон“ или друг електронски уред, се активира мрежна функција Bluetooth, се открива дека слушалките се „спарени“ и поврзани за само неколку секунди. Значајна предност е што со оддалеченоста на уредот од слушалките, нема губење на квалитетот на звукот, бучава или слабеење на контактот. Покрај тоа, брзо и лесно се полнат со батерии и USB приклучок, за само 2 до 3 часа.

Слушалките со Bluetooth се практично решение кое ја поедноставува секојдневната употреба на електронските уреди, без потреба од приближување и пребарување на опсегот, држете го уредот во раце и други поврзани активности. Станува збор за иновација на која не и требаат кабли, конектори и сигнали кои бараат држење на уредот блиску до слушалката, туку целосно опуштена варијанта на следење содржина, музика и остварување повици со секогаш достапен и висококвалитетен звук.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Анкета: Ова е најлошо оценет “iPhone Pro” модел досега

Avatar

Published

на

Новиот iPhone 15 Pro не ги добива најдобрите оценки од корисниците.

Веб-страницата за прегледување PerfectRec анализираше 690.000 прегледи на корисници и откри дека раните прегледи на потрошувачите биле полоши од минатогодишната линија на iPhone 14. Студијата покажа дека 73 отсто од корисниците му дале на iPhone 15 Pro оцена со пет ѕвездички.

На прв поглед оваа бројка изгледа добро. Но, кога ќе се спореди со некои минати Pro модели и како тие поминаа кај корисниците, оваа бројка претставува пад. Така, iPhone 14 Pro собра 76 отсто, а iPhone 13 Pro 83 отсто од оценките со пет ѕвездички. Значи, тоа е прилично пад за само неколку години.

Врз основа на податоците, 15 Pro има најмалку прегледи со пет ѕвезди од кој било Pro модел што Apple некогаш го има произведено. Сепак, од позитивната страна, основниот модел и Plus забележаа зголемување на оценките со пет ѕвезди во споредба со претходната генерација.

Но, постојат некои причини зошто iPhone 15 Pro можеби не е толку популарен како претходните модели Pro. Како што веќе пишувавме, новиот телефон имаше проблеми со прегревање, иако ажурирањето на iOS го реши тој проблем.

Како што пишува Mashable, некои корисници истакнале дека имале проблем со „burn-in“ на OLED екранот на iPhone. Сето тоа лесно можеше да влијае на првичниот рејтинг на овогодинешниот Pro модел. Се разбира, 73 проценти од корисниците сè уште го сакаат својот нов iPhone 15 Pro.

Во наредните месеци, како и со дополнителните надградби за iOS на Apple, сосема е можно овој рејтинг да се подобри.

Прочитај повеќе

Технологија

Шведска го гради првиот пат во светот кој ќе ги полни електричните возила во движење

Avatar

Published

на

Станува збор за делница од 21 км.

Шведска го гради првиот постојан електрифициран пат во светот кој ќе ги полни електричните возила додека се во движење. Државата веќе реализираше четири пилот проекти, односно изгради четири привремени електрифицирани патишта, вклучувајќи го и градот Лунд. Но, оваа патна делница од 21 километар ќе биде постојана.

Електрификуваниот пат го гради шведскиот транспортен орган Трафикверкет, кој во моментов работи на изнаоѓање изведувач за проектот. Трафикверкет сè уште не ја избрал технологијата за полнење за револуционерниот проект, но дизајнот и изградбата се очекува да бидат завршени во 2025 година, а патот наскоро да биде отворен за сообраќај.

Трафикверкет разгледува три опции, надземни инсталации, електрични шини вградени во асфалтната површина кои ја пренесуваат EV енергијата преку проводник под возилото или индуктивни намотки вградени на патот кои безжично ја пренесуваат електричната енергија до возилото, пишува Revijahak .

Електрификуваниот пат ќе биде поставен на автопатот Е20, меѓу Халсберг и Оребро. Автопатот се протега помеѓу Стокхолм на север, преку Гетеборг и Малме на југ – и е избран намерно бидејќи е сообраќаен коридор за комерцијален транспорт на стоки. Го има и потребното напојување.

Шведскиот универзитет за технологија Чалмерс објави студија во март, во која се сугерира дека комбинацијата на електрифицирани патишта на 25 отсто од најпрометните национални и европски патишта и домашно полнење на електрични возила би било оптимално за преминот кон електрични возила.

Научниците тврдат дека тогаш батериите во електричните возила би можеле да бидат значително помали.

Прочитај повеќе

Технологија

Претставена: Нова Škoda Superb

Avatar

Published

на

Пристигна четвртата генерација на моделот Škoda Superb, со дизајн кој комбинира елегантни линии со нови фарови и традиционален дизајн инспириран од чешкиот кристал.

Моделот ќе биде достапен како лифтбек со практична задна врата и како комби варијанта на караван. Осветлувањето е подинамично од претходните модели, а фаровите се достапни во две опции.

Исто така, од Škoda велат дека аеродинамиката на овој модел е подобрена, а Superb сега е подолг и повисок од неговите претходници, па има должина од 4912 mm, ширина од 1849 mm и висина од 1481 mm. Меѓуоскиното растојание е 2841 mm.

Škoda им нуди на купувачите на новиот Superb шест погонски единици, со моќност од 160 до 265 КС.

Палетата вклучува 1,5-литарски TSI бензински мотор кој развива 150 КС и е комбиниран со хибридна технологија, што е, исто така, првпат Škoda да примени стартер генератор со појас од 48 волти и литиум-јонска батерија од 48 волти. Врвен.

Има уште два бензински и два дизел мотори, а како и 1,5-литарскиот TSI, тие се споени со седумстепен DSG менувач.

Два 2,0-литарски TSI мотори развиваат 204 КС и 265 КС, додека два 2,0-литарски TDI мотори произведуваат 150 и 193 КС. Најмоќните бензински и дизел мотори доаѓаат со погон на четири тркала, а од Škoda истакнуваат дека сите тие го исполнуваат стандардот Euro 6d.

Покрај овие верзии, клиентите ќе можат да изберат уште една со plug-in хибриден погон, која е достапна исклучиво за комби караванот.

Станува збор за 1,5-литарски TSI мотор од 150 КС, кој е комбиниран со батерија со капацитет од 25,7 kWh, што е двојно поголема од претходната и која овозможува автономија до 100 km (40 повеќе отколку во случај на неговиот претходник). Вкупната моќност е 204 КС, а на предните тркала се пренесува преку шестстепен DSG менувач.

Прочитај повеќе