Connect with us

Технологија

ADSL Интернет – што е тоа и како функционира

Avatar

Published

на

АДСЛ (Асиметрична дигитална претплатничка линија) интернет е најпопуларното интернет решение денес. Далеку подобар и понапреден од застарениот Dial-Up Интернет, но сепак послаб од поновите интернет технологии како оптичкиот интернет, тој сè уште е најпопуларниот метод за пристап до Интернет поради неговата висока ефикасност, голема брзина на пренос на податоци, неверојатна достапност и лесен поставување.

Како функционира ADSL технологијата

ADSL е дигитален пренос на податоци и технологија за пристап до Интернет која се состои од пренос преку симетрични парови на телефонски врски. Затоа, важно е да се напомене дека за ADSL интернет потребно е да се има телефонска линија за да може да се поврзе ADSL модем кој овозможува пристап до Интернет.

АДСЛ-врската е позната и како „секогаш вклучена“ врска бидејќи овозможува континуирано поврзување на Интернет. За разлика од старата dial-up технологија каде што корисникот мораше да се најави на својата dial-up сметка за да пристапи на интернет, со ADSL интернет технологијата доволно е само да се отвори интернет прелистувач и корисникот веднаш да пристапи на Интернет.

Разликата помеѓу ADSL и Dial-up

АДСЛ Интернетот му овозможува на корисникот да има постојана врска со фиксна телефонија и факс покрај интернет додека користи интернет. Сега нема потреба да ја исклучувате интернет конекцијата секогаш кога сакате да разговарате на фиксна, како што беше случајот со dial-up интернет технологијата. Исто така, АДСЛ интернетот има доволно голема брзина за непречено користење на сите мултимедијални услуги и апликации.

АДСЛ Интернетот доаѓа и со месечна претплата, наместо со постари решенија кои требаше да се платат по час на користење, што значи дека со АДСЛ интернет имате неограничен пристап до интернет по ниска месечна цена. Ова е огромно подобрување во однос на претходниот Dial-Up Интернет, каде што корисниците мораа да го ограничат времето поминато на Интернет за да ги намалат трошоците за користење на Интернет. Речиси сите интернет провајдери денес нудат месечна претплата по пониски цени, поради секојдневниот раст на конкуренцијата на пазарот.

Пристапност

Со својата ниска цена и можноста за истовремено користење на фиксната телефонија, АДСЛ Интернетот многу им ја олесни работата на корисниците од дома. Исто така, благодарение на големата брзина на интернет, секој што работи од дома може без проблем да ја користи камерата за работни потреби, што е особено важно за луѓето чии работни места бараат чест контакт и разговор со луѓе, како што се наставници, предавачи, работници за поддршка. , разни оператори итн.

Со оглед на брзината и можностите на АДСЛ Интернетот, сега е полесно од кога било да се гледаат серии и филмови преку Интернет, како и да се играат видео игри со други корисници, сето тоа со непрекината врска и по ниска цена. Поради овие капацитети, се повеќе издавачи и компании се свртуваат кон дигитална дистрибуција на филмови и серии, како и музички изданија.

Покрај вообичаеното жичено поврзување на уредите на Интернет, ADSL интернет технологијата овозможува безжично поврзување на компјутери, телевизори и мобилни уреди на Интернет. Безжичниот АДСЛ Интернет направи револуција во користењето на Интернет благодарение на можноста за уште полесен и попрактичен пристап до Интернет.

Имајќи го сето ова предвид, иако постојат понови технологии за пристап до Интернет, како што е оптичката Интернет технологија, АДСЛ Интернетот сè уште е најчестото Интернет решение поради сите предности што ги носи. Овој факт не е изненадувачки со оглед на големата брзина на проток на податоци, лесното поставување, високата ефикасност, високата пристапност и навидум безбројните можности што ги носи ADSL интернет технологијата.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

ЗАПОЧНУВА! IBM планира да замени 7.800 вработени со вештачка интелигенција!

Avatar

Published

на

Технолошкиот гигант IBM планира да престане да вработува луѓе за илјадници работни места во наредните години. IBM верува дека вештачката интелигенција може да ги замени, изјави извршниот директор на компанијата Арвинд Кришна, наведувајќи една од најсериозните и опипливи закани што вештачката интелигенција ја претставува за човечката работна сила.

Кришна во интервју за Блумберг рече дека верува дека околу 30% од околу 26.000 работни места кои не се соочуваат со клиенти, како што се работните места за човечки ресурси, може да се заменат со вештачка интелигенција во период од пет години – што значи околу 7.800 губење на работни места.

Човечките ресурси се првите што се движат

Активностите со човечки ресурси, како што се документирање на трансферот на вработени во различни оддели и пишување различни сертификати, веројатно ќе бидат меѓу првите кои ќе бидат префрлени на вештачката интелигенција, пишува Форбс .

Интеракцијата со клиентите и работните места за развој на софтвер во компанијата со 260.000 вработени не би требало да бидат предмет на промени во наредните години, според Кришна, кој не прецизираше дали планираното преминување кон вештачка интелигенција ќе започне веднаш.

Севкупно, околу 300 милиони работни места би можеле да бидат загрозени во САД и Европа во наредните години, доколку генеративната вештачка интелигенција ги исполни очекувањата, според неодамнешниот извештај на Goldman Sachs. Извештајот покажа дека две третини од работните места се загрозени од автоматизацијата на вештачката интелигенција, додека во исто време, вештачката интелигенција може да има способност директно да извршува до една четвртина од тековните работни места.

Компаниите смислуваат свои упатства за користење на технологијата која постојано се развива

Предвидувањата за иднината во која роботите во голема мера ги заменуваат човечките работници одамна постојат, но неодамнешната појава на програми за вештачка интелигенција како ChatGPT поттикна загриженост дека општествената конфронтација со улогата на вештачката интелигенција во светот можеби е неизбежна или веќе е во тек. Потенцијалните нови прописи за вештачка интелигенција сега се главен приоритет за многу национални влади ширум светот, бидејќи компаниите доаѓаат со свои упатства за користење на технологијата која постојано се развива.

Технолошките лидери на Г7 во неделата објавија дека државите треба да усвојат регулативи „засновани на ризик“ за справување со вештачката интелигенција, додека претседателката на американската Федерална трговска комисија Лина Кан и претставниците за граѓански права во Министерството за правда издадоа изјава минатата недела предупредувајќи дека вештачката интелигенција има „ потенцијал да се овековечи незаконската пристрасност, да се автоматизира незаконската дискриминација и да се создадат други штетни исходи“.

Најгласниот критичар на Маск

Милијардерот Илон Маск беше еден од најгласните критичари на вештачката интелигенција, и покрај тоа што помогна да се создаде една од најистакнатите компании фокусирани на вештачката интелигенција во 2015 година – OpenAI, која го разви ChatGPT. Во интервју за Фокс њуз што беше емитувано неодамна, Маск рече дека верува оти неговите технолошки колеги, како ко-основачот на Google, Лери Пејџ, „не ја сфаќаат доволно сериозно безбедноста на вештачката интелигенција“, тврдејќи дека бил наречен „специјалист“ за алармирање за влијанието на вештачка интелигенција.интелигенција на луѓето.

Во април, Маск одлучи да основа друга компанија за вештачка интелигенција – X.AI – како одговор на наводната непромисленост на други технолошки компании. Милијардерот, исто така, ги критикуваше програмите како ChatGPT за „разбудени“ тенденции, сугерирајќи дека тој исто така може да се спротивстави на ограничувањата поставени на чет-ботови да разговараат за контроверзни теми.

IBM со години ја користи својата платформа Watson за да донесува информирани одлуки во области како што се здравството и услугите на клиентите. Вотсон се прослави во 2011 година победувајќи ги шампионите на Jeopardy, Кен Џенингс и Бред Ратер, заработувајќи за IBM награда од 1 милион долари.

Прочитај повеќе

Технологија

NOKIA го менува логото, како дел од ребрендирањето на компанијата!

Avatar

Published

на

Финската телекомуникациска компанија Нокиа ги објави плановите за промена на идентитетот на брендот, комплетно со ново лого, како дел од својата деловна стратегија. Развојот доаѓа бидејќи компанијата се фокусира на поагресивен раст како производител на телекомуникациска опрема, а не само на паметни телефони.

„Во главите на повеќето луѓе, ние сè уште сме успешен бренд на мобилни телефони, но тоа не е она за што е Nokia“, изјави извршниот директор на Nokia, Пека Лундмарк, за  Bloomberg . „Сакаме да лансираме нов бренд кој многу се фокусира на мрежите и индустриската дигитализација, што е сосема поинаква работа од старите мобилни телефони.

Нокиа ги виде своите подеми и падови со продажбата на компанијата на Мајкрософт во 2014 година, но договорот се покажа како катастрофа бидејќи компанијата не успеа да го развие својот бизнис со паметни телефони. До 2016 година, Мајкрософт изгуби речиси 8 милијарди долари при купувањето и почна да го прекинува бизнисот со паметни телефони бидејќи не успеа да ги преземе Android и iOS.

Нокиа подоцна беше продадена на HMD Global, основана од поранешни вработени во NOKIA и компанијата се пресели кон Android за да се натпреварува на пазарот и брзо повторно стана главен играч во бизнисот со паметни телефони.

Извршниот директор на Нокиа, Пека Лундмарк, на Твитер рече: „Ова е Нокиа, но не како што светот не видел досега. Нашиот нов бренд ја сигнализира нашата амбиција да го искористиме експоненцијалниот потенцијал на мрежите, да ја поттикнеме дигитализацијата низ секоја индустрија“.

Во блог пост, извршниот директор рече: „Брендот беше лансиран денес во MWC Барселона и сега се шири низ нашите сајтови и средства. Веб-страницата веќе има нов изглед и чувство – како што можете да видите – и сајтовите на Nokia ќе почнат да се трансформираат наскоро. “

„Но, ова не е само за тоа како изгледаме. Станува збор за нашата сила во вмрежувањето, иновациите, партнерствата за соработка и лидерството во технологијата. Станува збор за нашите предлози за вредност на сегашните и потенцијалните пазари. А најмногу се работи за нашиот народ. ” тој додаде.

Според мене, Нокиа ги има најдобрите, најталентираните и најинспиративните луѓе во бизнисот. Секој ден се чувствувам привилегирана да работам покрај нив. Така, лидерскиот тим на Нокиа и јас сакавме да создадеме нов бренд што ќе функционира за нив, кој ќе претставува кои се тие, што прават и зошто го прават тоа“. изјави тој.

„Нашиот освежен бренд е инвестиција во нив. Ова е Нокиа… но не како што светот не видел досега“. заклучи тој.

Прочитај повеќе

Технологија

NETFLIX ќе го прекине споделувањето на лозинка до јули 2023 година!

Avatar

Published

на

Нетфликс воведува различни мерки за да го обесхрабри споделувањето лозинки надвор од домаќинството. Според деталите, стримерот целосно ќе стави крај на споделувањето лозинка до јули 2023 година.

Нетфликс потврди дека ќе започне со воведување нови ограничувања за споделување сметки во вториот квартал на 2023 година, што значи дека стримерот ќе стави крај на споделувањето лозинка од сега до 30 јуни.

„Во првиот квартал, започнавме платено споделување во четири земји и сме задоволни од резултатите. Планираме широко распространување, вклучително и во САД, во четвртиот квартал. се вели во извештајот на компанијата.

Некои други чекори што Netflix ги презеде за да го обесхрабри споделувањето лозинки е имплементирање на „примарна локација“ што се одредува со користење на историјата на вашата сметка, домашната Wi-Fi мрежа и други податоци. Тоа значи дека сите уреди треба да се поврзуваат на примарната мрежа на секои 31 ден за да продолжат да го користат Netflix.

Единственото решение е да додадете платен „дополнителен член“ на вашата сметка, кој чини помалку од индивидуална претплата, но не е достапен за сите видови планови на Netflix.

Меѓутоа, ако корисникот планира да се префрли на сопствената сметка, Netflix го олесни со воведување функција за пренос на профит. Новата функција ќе му помогне на секој да го пренесе својот профил и сите негови податоци на нова сметка.

Прочитај повеќе