Connect with us

Технологија

Што се паметни домови и како тие го олеснуваат модерниот живот?

Avatar

Published

на

Современиот начин на живот носи многу обврски, а нашите денови стануваат се повеќе пребукирани. Во таква состојба, која повремено не доведува до збунетост, се случува да ни падне концентрацијата, да грешиме или едноставно да заборавиме да ја исклучиме пеглата, на пример.

До неодамна не ни помислувавме дека никој друг не може да ни го олесни животот од нашиот дом. Концептот на паметни станови постои долги години во светот, но во нашиот регион оваа идеја допрва полетува.

Доколку се одлучите за паметен стан, сите ваши уреди ќе бидат централизирани и поврзани и ќе можете да управувате со нив преку вашиот паметен телефон. Најдобро од сè, кога ќе се оддалечите доволно од вашиот стан, централизирана контрола го презема вашиот дом!

Во остатокот од текстот можете да дознаете кои се придобивките од паметните станови и зошто се повеќе луѓе се заинтересирани за овој концепт.

Централизација на сите уреди во вашиот дом

Можете ли да замислите ситуација во која вашата куќа се однесува како да го препознава секој ваш следен чекор. Светлата се палат и гасат автоматски, гаражата се отвора сама, клима уредот веќе го изладил целиот простор непосредно пред да пристигнете. Би се рекло дека иднината не е толку далеку и всушност ни е поблиску од кога било.

Концептот на паметни куќи се заснова на фактот дека буквално сите уреди во вашиот дом, вклучувајќи часовници, светла, ѕвона, прозорци, камери, па дури и бојлери, се во меѓусебен систем на комуникација и размена на информации преку централизиран систем кој се управува од вас и преку вашиот сопствен телефон.

Поставувањето сензори на секој уред овозможува вмрежување во еден заеднички систем. Неопходно е да се разбере дека уред како што е апарат кој овозможува супер брзо готвење нема смисла за вмрежување, со оглед на тоа дека е машина на која и треба рачна контрола.

Иако дигиталниот шпорет под притисок е совршен уред за готвење на голем број јадења за кратко време, тоа ќе бара вашето присуство. Целта на вмрежувањето во единствен систем е токму автоматизација за полесно функционирање на луѓето и заштеда на енергија.

Елементи на паметен дом и како да ги поврзете

Утврдивме дека паметната куќа сама по себе не е најновиот изум на технологијата со моќта на говорот, па може да се заклучи дека таа всушност е систем на елементи, односно паметни уреди координирани во една целина.

За негово успешно функционирање, потребни се паметни уреди, но во поширок контекст од она што обично е вклучено во овие елементи како паметни телефони, часовници и телевизори. Денес, дури и вашиот клима уред, прозорците и фрижидерите можат на некој начин да бидат паметни уреди.

Безжичните елементи треба да се постават на оние уреди што сакате да ги направите „паметни“ и на тој начин да ги поврзете во една единица. На прво место се различните видови сензори како оние за движење и температура, како и детектори за врати, контролни модули, централни модули, аларми.

Полуавтоматска контрола на паметна куќа

И покрај фактот дека сите уреди се поврзани со сензори и други елементи во еден систем кој може да функционира независно до одреден степен, вашата улога е сепак најважна. Тоа се рефлектира во поставувањето на самиот систем и одредувањето на различни „сценарија“. Овој термин значи давање команди однапред и закажување состанок, односно временски распоред за вклучување и исклучување на уредот.

После тоа, сте на само еден чекор од контрола преку вашиот мобилен телефон, таблет или компјутер. Од друга страна, закажувањето состаноци за активирање на машините и одредувањето на принципите на работа ќе ви овозможи да ја натерате паметната куќа да функционира малку без вас, со вашата посредничка улога.

Дали системот за паметни домови е поисплатливо решение?

Едно од главните прашања што секогаш си го поставуваме пред да се одлучиме за нови инвестиции е дали тие ќе ни донесат придобивки и потенцијални заштеди на долг рок.

На самиот почеток потребни се одредени инвестиции во самиот сензорски систем и квалитетни уреди кои ќе ви служат долги години. Сепак, финансиските придобивки ќе бидат видливи на долг рок, па на долг рок дефинитивно вреди да се инвестира во модерна паметна куќа.

Во таков систем, употребата на уреди е програмирана така што ништо не работи подолго отколку што е реално потребно. Затоа, заштедата на енергија ќе биде очигледна, а инвестициите ќе почнат да даваат резултати. Освен што ќе заштедите пари преку економично користење на енергијата, вашиот паметен дом ќе биде и чувар на животната средина.

Системите за паметни домови се одлично решение за поединци како и за семејства со деца со малку подобра организација и програмирање на секојдневните задачи. Покрај индивидуалните куќи кои посебно го применуваат новиот систем, има се повеќе паметни згради на иднината чие влијание врз животната средина, деловното опкружување и навиките на луѓето ќе биде неизмерно поголемо.

Ќе испадне дека паметните телефони на некој начин биле само почетната капсула во насока на автоматизација и роботизација. Ќе го прифатиме фактот дека иднината пристигна и со себе донесе иновации кои имаат задача да ни го направат животот полесен и попрактичен, економичен и поубав. Време е да се прилагодите на промените и да научите да штедите животна енергија додека паметно ги трошите ресурсите. Во продолжение, се надеваме дека текстот ви беше интересен и даде нови корисни информации.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

ЗАПОЧНУВА! IBM планира да замени 7.800 вработени со вештачка интелигенција!

Avatar

Published

на

Технолошкиот гигант IBM планира да престане да вработува луѓе за илјадници работни места во наредните години. IBM верува дека вештачката интелигенција може да ги замени, изјави извршниот директор на компанијата Арвинд Кришна, наведувајќи една од најсериозните и опипливи закани што вештачката интелигенција ја претставува за човечката работна сила.

Кришна во интервју за Блумберг рече дека верува дека околу 30% од околу 26.000 работни места кои не се соочуваат со клиенти, како што се работните места за човечки ресурси, може да се заменат со вештачка интелигенција во период од пет години – што значи околу 7.800 губење на работни места.

Човечките ресурси се првите што се движат

Активностите со човечки ресурси, како што се документирање на трансферот на вработени во различни оддели и пишување различни сертификати, веројатно ќе бидат меѓу првите кои ќе бидат префрлени на вештачката интелигенција, пишува Форбс .

Интеракцијата со клиентите и работните места за развој на софтвер во компанијата со 260.000 вработени не би требало да бидат предмет на промени во наредните години, според Кришна, кој не прецизираше дали планираното преминување кон вештачка интелигенција ќе започне веднаш.

Севкупно, околу 300 милиони работни места би можеле да бидат загрозени во САД и Европа во наредните години, доколку генеративната вештачка интелигенција ги исполни очекувањата, според неодамнешниот извештај на Goldman Sachs. Извештајот покажа дека две третини од работните места се загрозени од автоматизацијата на вештачката интелигенција, додека во исто време, вештачката интелигенција може да има способност директно да извршува до една четвртина од тековните работни места.

Компаниите смислуваат свои упатства за користење на технологијата која постојано се развива

Предвидувањата за иднината во која роботите во голема мера ги заменуваат човечките работници одамна постојат, но неодамнешната појава на програми за вештачка интелигенција како ChatGPT поттикна загриженост дека општествената конфронтација со улогата на вештачката интелигенција во светот можеби е неизбежна или веќе е во тек. Потенцијалните нови прописи за вештачка интелигенција сега се главен приоритет за многу национални влади ширум светот, бидејќи компаниите доаѓаат со свои упатства за користење на технологијата која постојано се развива.

Технолошките лидери на Г7 во неделата објавија дека државите треба да усвојат регулативи „засновани на ризик“ за справување со вештачката интелигенција, додека претседателката на американската Федерална трговска комисија Лина Кан и претставниците за граѓански права во Министерството за правда издадоа изјава минатата недела предупредувајќи дека вештачката интелигенција има „ потенцијал да се овековечи незаконската пристрасност, да се автоматизира незаконската дискриминација и да се создадат други штетни исходи“.

Најгласниот критичар на Маск

Милијардерот Илон Маск беше еден од најгласните критичари на вештачката интелигенција, и покрај тоа што помогна да се создаде една од најистакнатите компании фокусирани на вештачката интелигенција во 2015 година – OpenAI, која го разви ChatGPT. Во интервју за Фокс њуз што беше емитувано неодамна, Маск рече дека верува оти неговите технолошки колеги, како ко-основачот на Google, Лери Пејџ, „не ја сфаќаат доволно сериозно безбедноста на вештачката интелигенција“, тврдејќи дека бил наречен „специјалист“ за алармирање за влијанието на вештачка интелигенција.интелигенција на луѓето.

Во април, Маск одлучи да основа друга компанија за вештачка интелигенција – X.AI – како одговор на наводната непромисленост на други технолошки компании. Милијардерот, исто така, ги критикуваше програмите како ChatGPT за „разбудени“ тенденции, сугерирајќи дека тој исто така може да се спротивстави на ограничувањата поставени на чет-ботови да разговараат за контроверзни теми.

IBM со години ја користи својата платформа Watson за да донесува информирани одлуки во области како што се здравството и услугите на клиентите. Вотсон се прослави во 2011 година победувајќи ги шампионите на Jeopardy, Кен Џенингс и Бред Ратер, заработувајќи за IBM награда од 1 милион долари.

Прочитај повеќе

Технологија

NOKIA го менува логото, како дел од ребрендирањето на компанијата!

Avatar

Published

на

Финската телекомуникациска компанија Нокиа ги објави плановите за промена на идентитетот на брендот, комплетно со ново лого, како дел од својата деловна стратегија. Развојот доаѓа бидејќи компанијата се фокусира на поагресивен раст како производител на телекомуникациска опрема, а не само на паметни телефони.

„Во главите на повеќето луѓе, ние сè уште сме успешен бренд на мобилни телефони, но тоа не е она за што е Nokia“, изјави извршниот директор на Nokia, Пека Лундмарк, за  Bloomberg . „Сакаме да лансираме нов бренд кој многу се фокусира на мрежите и индустриската дигитализација, што е сосема поинаква работа од старите мобилни телефони.

Нокиа ги виде своите подеми и падови со продажбата на компанијата на Мајкрософт во 2014 година, но договорот се покажа како катастрофа бидејќи компанијата не успеа да го развие својот бизнис со паметни телефони. До 2016 година, Мајкрософт изгуби речиси 8 милијарди долари при купувањето и почна да го прекинува бизнисот со паметни телефони бидејќи не успеа да ги преземе Android и iOS.

Нокиа подоцна беше продадена на HMD Global, основана од поранешни вработени во NOKIA и компанијата се пресели кон Android за да се натпреварува на пазарот и брзо повторно стана главен играч во бизнисот со паметни телефони.

Извршниот директор на Нокиа, Пека Лундмарк, на Твитер рече: „Ова е Нокиа, но не како што светот не видел досега. Нашиот нов бренд ја сигнализира нашата амбиција да го искористиме експоненцијалниот потенцијал на мрежите, да ја поттикнеме дигитализацијата низ секоја индустрија“.

Во блог пост, извршниот директор рече: „Брендот беше лансиран денес во MWC Барселона и сега се шири низ нашите сајтови и средства. Веб-страницата веќе има нов изглед и чувство – како што можете да видите – и сајтовите на Nokia ќе почнат да се трансформираат наскоро. “

„Но, ова не е само за тоа како изгледаме. Станува збор за нашата сила во вмрежувањето, иновациите, партнерствата за соработка и лидерството во технологијата. Станува збор за нашите предлози за вредност на сегашните и потенцијалните пазари. А најмногу се работи за нашиот народ. ” тој додаде.

Според мене, Нокиа ги има најдобрите, најталентираните и најинспиративните луѓе во бизнисот. Секој ден се чувствувам привилегирана да работам покрај нив. Така, лидерскиот тим на Нокиа и јас сакавме да создадеме нов бренд што ќе функционира за нив, кој ќе претставува кои се тие, што прават и зошто го прават тоа“. изјави тој.

„Нашиот освежен бренд е инвестиција во нив. Ова е Нокиа… но не како што светот не видел досега“. заклучи тој.

Прочитај повеќе

Технологија

NETFLIX ќе го прекине споделувањето на лозинка до јули 2023 година!

Avatar

Published

на

Нетфликс воведува различни мерки за да го обесхрабри споделувањето лозинки надвор од домаќинството. Според деталите, стримерот целосно ќе стави крај на споделувањето лозинка до јули 2023 година.

Нетфликс потврди дека ќе започне со воведување нови ограничувања за споделување сметки во вториот квартал на 2023 година, што значи дека стримерот ќе стави крај на споделувањето лозинка од сега до 30 јуни.

„Во првиот квартал, започнавме платено споделување во четири земји и сме задоволни од резултатите. Планираме широко распространување, вклучително и во САД, во четвртиот квартал. се вели во извештајот на компанијата.

Некои други чекори што Netflix ги презеде за да го обесхрабри споделувањето лозинки е имплементирање на „примарна локација“ што се одредува со користење на историјата на вашата сметка, домашната Wi-Fi мрежа и други податоци. Тоа значи дека сите уреди треба да се поврзуваат на примарната мрежа на секои 31 ден за да продолжат да го користат Netflix.

Единственото решение е да додадете платен „дополнителен член“ на вашата сметка, кој чини помалку од индивидуална претплата, но не е достапен за сите видови планови на Netflix.

Меѓутоа, ако корисникот планира да се префрли на сопствената сметка, Netflix го олесни со воведување функција за пренос на профит. Новата функција ќе му помогне на секој да го пренесе својот профил и сите негови податоци на нова сметка.

Прочитај повеќе