Connect with us

Технологија

Предности на онлајн купувањето – што ново ни носи развојот на технологијата?

Avatar

Published

на

Дигиталната ера од ден на ден брзо го менува нашето однесување и навики, а луѓето секојдневно прифаќаат побрзи и поефикасни решенија за нивните проблеми или желби, што им го олеснува животот на многу начини.

Сепак, дел од општеството не е целосно во тек со динамичните промени, а причините главно се поврзани со немањето потреба или незаинтересираност.

Развојот на технологијата, меѓу другото, ни овозможува побрзо и полесно да ги добиеме работите што ни се потребни – со онлајн купување. Денес на домашна адреса може да се достави речиси се, од кафе до бела техника, а начинот на нарачка и плаќање никогаш не бил поедноставен.

Офлајн продавниците ја препознаваат оваа промена и се обидуваат да ги запознаат своите клиенти следејќи го трендот и нудејќи испорака на нивните производи. Во остатокот од текстот дознајте што ни носи развојот на технологијата и кои се важните предности на онлајн купувањето во споредба со купувањето во продавници.

Купувањето облека никогаш не било поудобно

Купувањето облека денес е сè попопуларно на интернет. Шетањето по продавниците, недостигот на артикли со соодветна големина, чекањето ред пред штандовите, пробувањето на десетици комбинации на облека и обувки, гужвите при распродажбите и бројни други потешкотии, денес се решаваат со онлајн купување облека.

Во онлајн продавниците можете лесно да најдете парче облека што одговара на секоја сезона, без да го пробате, бидејќи испораката и доверливоста на продавниците пораснаа на толку високо ниво што дури и ако одреден производ не одговара, може да биде лесно се заменува.

Не е ни неопходно да се користи компјутер, туку луѓето често нарачуваат со помош на својот паметен телефон, додека се во сообраќај, во теретана или уживаат во топлината на својот дом.

Најавени се и 3D онлајн продавници каде што целиот производ може да се гледа од сите агли, како во реален простор. Секојдневно се изнаоѓаат начини како да се надминат недостатоците на онлајн купувањето.

Она што е особено интересно за облеката и обувките е тоа што имаме можност да купиме модели кои не можат да се најдат во продавниците во нашата земја. Така, парчињата облека нарачани преку Интернет често знаат да бидат повпечатливи од оние купени кај нас, без разлика колку чинат.

Нарачувањето храна преку Интернет станува поевтино отколку сами да подготвувате оброк

Кога станува збор за нарачување храна, системот стана крајно автоматизиран. Тоа е како да имате свој личен готвач во вашиот телефон. Ја инсталирате апликацијата на вашиот мобилен телефон или нарачувате на веб-страницата на вашиот омилен ресторан и таа е на вашата маса во рок од половина час.

Доставувањето храна е една од гранките на испорака која е драстично популаризирана и развиена во последно време, особено од почетокот на пандемијата на корона вирусот.

Одењето до продавница, купувањето на сите потребни намирници, подготвувањето на сето тоа дома и конечно миењето на искористените садови може да значи работа со полно работно време ако се помножи со 3 оброци дневно. Во случај на нарачка на храна преку Интернет, сè е неспоредливо побрзо, поедноставно, а ако времето поминато се пресмета малку подобро – може да биде и поевтино.

Кога купуваме онлајн, имаме пристап до поголема количина на информации

Кога купуваме онлајн, имаме пристап до многу поволности кои не би ги имале во продавниците. Во самата продавница можеме да побараме помош и совет од продавачот, но тој сепак е продавач. На интернет имаме можност да го погледнеме производот од неколку агли, да истражуваме прегледи, да ги споредуваме цените со другите продавници и сето тоа со неколку кликања.

Дополнително, доколку навистина ни е потребно, секогаш имаме на располагање центри за клиенти, со кои можеме да контактираме и да поставуваме дополнителни прашања за се.

Имаме слобода лесно да „одиме“ 10 пати во ист ден во иста продавница „да го погледнеме производот уште еднаш“ и да размислиме или да поставиме друго прашање. За слични акции во реален простор и време, инаку не би имале ниту нерв, ниту време, но со интернетот се е целосно променето.

Купувањето преку Интернет ги брише временските и географските ограничувања

Денес можеме да нарачаме патики од место во Кина, кое е оддалечено повеќе од 8000 километри од нас, од нашиот кревет со помош на мобилен телефон поврзан на Интернет.

Секако, патиките нема да стигнат на нашата адреса „до понеделник“, но набавката ја вршиме. Некој ја примил нашата нарачка што ја составивме од креветот, од мобилниот телефон, некој ја пакува, етикетира и испраќа, а од нас добива пари по електронски пат.

Онлајн купувањето на овој начин ги брише временските и географските ограничувања и овозможува глобална трговија на мало во сите делови на светот.

Затоа, онлајн купувањето го забрзува светот, го олеснува целиот процес на купување и заштедува пари и енергија, а особено време – што е многу економично. Промената на пазарните навики и преминувањето од класичниот, традиционален начин на онлајн купување за секој поединец, но и за целото општество значи пред се економичност, а потоа и напредок.

Колку овој начин на пазарење ќе се подобри во иднина, можеме само да претпоставуваме врз основа на големината на промените што се случија во последните 20 години, а технологиите се развиваат побрзо и побрзо.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

ЗАПОЧНУВА! IBM планира да замени 7.800 вработени со вештачка интелигенција!

Avatar

Published

на

Технолошкиот гигант IBM планира да престане да вработува луѓе за илјадници работни места во наредните години. IBM верува дека вештачката интелигенција може да ги замени, изјави извршниот директор на компанијата Арвинд Кришна, наведувајќи една од најсериозните и опипливи закани што вештачката интелигенција ја претставува за човечката работна сила.

Кришна во интервју за Блумберг рече дека верува дека околу 30% од околу 26.000 работни места кои не се соочуваат со клиенти, како што се работните места за човечки ресурси, може да се заменат со вештачка интелигенција во период од пет години – што значи околу 7.800 губење на работни места.

Човечките ресурси се првите што се движат

Активностите со човечки ресурси, како што се документирање на трансферот на вработени во различни оддели и пишување различни сертификати, веројатно ќе бидат меѓу првите кои ќе бидат префрлени на вештачката интелигенција, пишува Форбс .

Интеракцијата со клиентите и работните места за развој на софтвер во компанијата со 260.000 вработени не би требало да бидат предмет на промени во наредните години, според Кришна, кој не прецизираше дали планираното преминување кон вештачка интелигенција ќе започне веднаш.

Севкупно, околу 300 милиони работни места би можеле да бидат загрозени во САД и Европа во наредните години, доколку генеративната вештачка интелигенција ги исполни очекувањата, според неодамнешниот извештај на Goldman Sachs. Извештајот покажа дека две третини од работните места се загрозени од автоматизацијата на вештачката интелигенција, додека во исто време, вештачката интелигенција може да има способност директно да извршува до една четвртина од тековните работни места.

Компаниите смислуваат свои упатства за користење на технологијата која постојано се развива

Предвидувањата за иднината во која роботите во голема мера ги заменуваат човечките работници одамна постојат, но неодамнешната појава на програми за вештачка интелигенција како ChatGPT поттикна загриженост дека општествената конфронтација со улогата на вештачката интелигенција во светот можеби е неизбежна или веќе е во тек. Потенцијалните нови прописи за вештачка интелигенција сега се главен приоритет за многу национални влади ширум светот, бидејќи компаниите доаѓаат со свои упатства за користење на технологијата која постојано се развива.

Технолошките лидери на Г7 во неделата објавија дека државите треба да усвојат регулативи „засновани на ризик“ за справување со вештачката интелигенција, додека претседателката на американската Федерална трговска комисија Лина Кан и претставниците за граѓански права во Министерството за правда издадоа изјава минатата недела предупредувајќи дека вештачката интелигенција има „ потенцијал да се овековечи незаконската пристрасност, да се автоматизира незаконската дискриминација и да се создадат други штетни исходи“.

Најгласниот критичар на Маск

Милијардерот Илон Маск беше еден од најгласните критичари на вештачката интелигенција, и покрај тоа што помогна да се создаде една од најистакнатите компании фокусирани на вештачката интелигенција во 2015 година – OpenAI, која го разви ChatGPT. Во интервју за Фокс њуз што беше емитувано неодамна, Маск рече дека верува оти неговите технолошки колеги, како ко-основачот на Google, Лери Пејџ, „не ја сфаќаат доволно сериозно безбедноста на вештачката интелигенција“, тврдејќи дека бил наречен „специјалист“ за алармирање за влијанието на вештачка интелигенција.интелигенција на луѓето.

Во април, Маск одлучи да основа друга компанија за вештачка интелигенција – X.AI – како одговор на наводната непромисленост на други технолошки компании. Милијардерот, исто така, ги критикуваше програмите како ChatGPT за „разбудени“ тенденции, сугерирајќи дека тој исто така може да се спротивстави на ограничувањата поставени на чет-ботови да разговараат за контроверзни теми.

IBM со години ја користи својата платформа Watson за да донесува информирани одлуки во области како што се здравството и услугите на клиентите. Вотсон се прослави во 2011 година победувајќи ги шампионите на Jeopardy, Кен Џенингс и Бред Ратер, заработувајќи за IBM награда од 1 милион долари.

Прочитај повеќе

Технологија

NOKIA го менува логото, како дел од ребрендирањето на компанијата!

Avatar

Published

на

Финската телекомуникациска компанија Нокиа ги објави плановите за промена на идентитетот на брендот, комплетно со ново лого, како дел од својата деловна стратегија. Развојот доаѓа бидејќи компанијата се фокусира на поагресивен раст како производител на телекомуникациска опрема, а не само на паметни телефони.

„Во главите на повеќето луѓе, ние сè уште сме успешен бренд на мобилни телефони, но тоа не е она за што е Nokia“, изјави извршниот директор на Nokia, Пека Лундмарк, за  Bloomberg . „Сакаме да лансираме нов бренд кој многу се фокусира на мрежите и индустриската дигитализација, што е сосема поинаква работа од старите мобилни телефони.

Нокиа ги виде своите подеми и падови со продажбата на компанијата на Мајкрософт во 2014 година, но договорот се покажа како катастрофа бидејќи компанијата не успеа да го развие својот бизнис со паметни телефони. До 2016 година, Мајкрософт изгуби речиси 8 милијарди долари при купувањето и почна да го прекинува бизнисот со паметни телефони бидејќи не успеа да ги преземе Android и iOS.

Нокиа подоцна беше продадена на HMD Global, основана од поранешни вработени во NOKIA и компанијата се пресели кон Android за да се натпреварува на пазарот и брзо повторно стана главен играч во бизнисот со паметни телефони.

Извршниот директор на Нокиа, Пека Лундмарк, на Твитер рече: „Ова е Нокиа, но не како што светот не видел досега. Нашиот нов бренд ја сигнализира нашата амбиција да го искористиме експоненцијалниот потенцијал на мрежите, да ја поттикнеме дигитализацијата низ секоја индустрија“.

Во блог пост, извршниот директор рече: „Брендот беше лансиран денес во MWC Барселона и сега се шири низ нашите сајтови и средства. Веб-страницата веќе има нов изглед и чувство – како што можете да видите – и сајтовите на Nokia ќе почнат да се трансформираат наскоро. “

„Но, ова не е само за тоа како изгледаме. Станува збор за нашата сила во вмрежувањето, иновациите, партнерствата за соработка и лидерството во технологијата. Станува збор за нашите предлози за вредност на сегашните и потенцијалните пазари. А најмногу се работи за нашиот народ. ” тој додаде.

Според мене, Нокиа ги има најдобрите, најталентираните и најинспиративните луѓе во бизнисот. Секој ден се чувствувам привилегирана да работам покрај нив. Така, лидерскиот тим на Нокиа и јас сакавме да создадеме нов бренд што ќе функционира за нив, кој ќе претставува кои се тие, што прават и зошто го прават тоа“. изјави тој.

„Нашиот освежен бренд е инвестиција во нив. Ова е Нокиа… но не како што светот не видел досега“. заклучи тој.

Прочитај повеќе

Технологија

NETFLIX ќе го прекине споделувањето на лозинка до јули 2023 година!

Avatar

Published

на

Нетфликс воведува различни мерки за да го обесхрабри споделувањето лозинки надвор од домаќинството. Според деталите, стримерот целосно ќе стави крај на споделувањето лозинка до јули 2023 година.

Нетфликс потврди дека ќе започне со воведување нови ограничувања за споделување сметки во вториот квартал на 2023 година, што значи дека стримерот ќе стави крај на споделувањето лозинка од сега до 30 јуни.

„Во првиот квартал, започнавме платено споделување во четири земји и сме задоволни од резултатите. Планираме широко распространување, вклучително и во САД, во четвртиот квартал. се вели во извештајот на компанијата.

Некои други чекори што Netflix ги презеде за да го обесхрабри споделувањето лозинки е имплементирање на „примарна локација“ што се одредува со користење на историјата на вашата сметка, домашната Wi-Fi мрежа и други податоци. Тоа значи дека сите уреди треба да се поврзуваат на примарната мрежа на секои 31 ден за да продолжат да го користат Netflix.

Единственото решение е да додадете платен „дополнителен член“ на вашата сметка, кој чини помалку од индивидуална претплата, но не е достапен за сите видови планови на Netflix.

Меѓутоа, ако корисникот планира да се префрли на сопствената сметка, Netflix го олесни со воведување функција за пренос на профит. Новата функција ќе му помогне на секој да го пренесе својот профил и сите негови податоци на нова сметка.

Прочитај повеќе