Connect with us

Технологија

Параметри на кои е важно да се обрне внимание при купување лаптоп

Avatar

Published

на

При изборот на најдобриот компјутер, кој ќе биде комбинација на економичност и работни перформанси, важно е да се внимава на сите клучни параметри за квалитет, за задоволството да биде целосно. При изборот на вистинските лаптопи, цените може да варираат во голема мера, одразувајќи повеќе нивоа на квалитет, карактеристики и иновации.

За да ги најдете идеалните лаптопи, цената не треба да биде единствениот и главен фактор за купување, особено затоа што има многу модели достапни на специјални промотивни понуди, со одлични перформанси и опции за конфигурација. Поради сето ова, важно е да се запознаете со параметрите кои го покажуваат квалитетот, иновативноста и функциите на современите лаптопи денес.

Карактеристики на најдобрите лаптопи денес

Во време кога лаптопите се динамично селектирани и купувани, цените не мора, но многу често, сугерираат на ниво на квалитет, издржливост и капацитет. Многу важно својство кое се следи во модерното време е краткорочната RAM меморија која треба да биде што поголема, барем неколку гигабајти, а денес на располагање се модели кои функционираат беспрекорно во овој поглед. Посебно популарни се лаптопите со RAM меморија од 8 или 16 гигабајти, а кога станува збор за процесор составен од 2 до 8 посебни јадра, важно е и да изберете што повеќе од овие функционални делови.

Меморискиот простор обезбедува доволно простор за складирање податоци и апликации, додека процесорот е одговорен за поврзување и функционирање на различни програми. Добро познатиот хард диск има улога да ја обезбедува брзината на компјутерот, а графичката картичка овозможува видливост на видео игрите, како и на сите дисплеи, што е исклучително важно кога се во прашање лаптопите. Цените се разликуваат во зависност од изборот на наведените делови. Потребно е да се спомене и квалитетот на сликата, односно резолуцијата на екранот изразена во пиксели и секогаш се предлага да се изберат најмалку 1.920 x 1.080 пиксели, со „full HD“ систем за беспрекорна слика од секој агол.

Лаптопи – цени кои ги одразуваат исклучителните карактеристики и квалитет на избраниот модел

За да се обезбедат најдобри лаптопи за работа или приватни активности, цените се сметаат како ориентационен фактор за избор, како и за планирање на потребниот буџет. Во никој случај не се препорачува единствениот критериум за купување да бидат трошоците, односно цените на самите компјутери, особено без размислување за перформансите при секојдневна употреба. Затоа, за да се добијат наједноставните лаптопи, цените се движат од 500 до 600 евра, додека за позначителен капацитет на меморија, процесор, графичка картичка, како и подобра резолуција на екранот, тие се позиционирани повеќе од двојно поскапи.

Секако, квалитетните лаптопи имаат цени кои се карактеризираат со RAM меморија над 4 гигабајти, дури и неколкукратно поголем капацитет, како и сите други перформанси, поставки и активности кои даваат најдобри ефекти од долгорочно користење. Поради сето горенаведено, клучно е да се обрне внимание на изборот на докажани лаптопи кои имаат квалитет, супериорен дизајн и безброј функции за активно користење без никакви проблеми.

За да се купат најдобрите лаптопи, цените се сметаат само привремено како трошок што ја одразува вредноста на користењето и долгорочното задоволство на корисниците во модерното време. Поради голем број на предности, секогаш е важно да се изберат квалитетни компјутери во споредба со најевтината варијанта, а денес дефинитивно има опции со исклучителни перформанси по багателни цени.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Анкета: Ова е најлошо оценет “iPhone Pro” модел досега

Avatar

Published

на

Новиот iPhone 15 Pro не ги добива најдобрите оценки од корисниците.

Веб-страницата за прегледување PerfectRec анализираше 690.000 прегледи на корисници и откри дека раните прегледи на потрошувачите биле полоши од минатогодишната линија на iPhone 14. Студијата покажа дека 73 отсто од корисниците му дале на iPhone 15 Pro оцена со пет ѕвездички.

На прв поглед оваа бројка изгледа добро. Но, кога ќе се спореди со некои минати Pro модели и како тие поминаа кај корисниците, оваа бројка претставува пад. Така, iPhone 14 Pro собра 76 отсто, а iPhone 13 Pro 83 отсто од оценките со пет ѕвездички. Значи, тоа е прилично пад за само неколку години.

Врз основа на податоците, 15 Pro има најмалку прегледи со пет ѕвезди од кој било Pro модел што Apple некогаш го има произведено. Сепак, од позитивната страна, основниот модел и Plus забележаа зголемување на оценките со пет ѕвезди во споредба со претходната генерација.

Но, постојат некои причини зошто iPhone 15 Pro можеби не е толку популарен како претходните модели Pro. Како што веќе пишувавме, новиот телефон имаше проблеми со прегревање, иако ажурирањето на iOS го реши тој проблем.

Како што пишува Mashable, некои корисници истакнале дека имале проблем со „burn-in“ на OLED екранот на iPhone. Сето тоа лесно можеше да влијае на првичниот рејтинг на овогодинешниот Pro модел. Се разбира, 73 проценти од корисниците сè уште го сакаат својот нов iPhone 15 Pro.

Во наредните месеци, како и со дополнителните надградби за iOS на Apple, сосема е можно овој рејтинг да се подобри.

Прочитај повеќе

Технологија

Шведска го гради првиот пат во светот кој ќе ги полни електричните возила во движење

Avatar

Published

на

Станува збор за делница од 21 км.

Шведска го гради првиот постојан електрифициран пат во светот кој ќе ги полни електричните возила додека се во движење. Државата веќе реализираше четири пилот проекти, односно изгради четири привремени електрифицирани патишта, вклучувајќи го и градот Лунд. Но, оваа патна делница од 21 километар ќе биде постојана.

Електрификуваниот пат го гради шведскиот транспортен орган Трафикверкет, кој во моментов работи на изнаоѓање изведувач за проектот. Трафикверкет сè уште не ја избрал технологијата за полнење за револуционерниот проект, но дизајнот и изградбата се очекува да бидат завршени во 2025 година, а патот наскоро да биде отворен за сообраќај.

Трафикверкет разгледува три опции, надземни инсталации, електрични шини вградени во асфалтната површина кои ја пренесуваат EV енергијата преку проводник под возилото или индуктивни намотки вградени на патот кои безжично ја пренесуваат електричната енергија до возилото, пишува Revijahak .

Електрификуваниот пат ќе биде поставен на автопатот Е20, меѓу Халсберг и Оребро. Автопатот се протега помеѓу Стокхолм на север, преку Гетеборг и Малме на југ – и е избран намерно бидејќи е сообраќаен коридор за комерцијален транспорт на стоки. Го има и потребното напојување.

Шведскиот универзитет за технологија Чалмерс објави студија во март, во која се сугерира дека комбинацијата на електрифицирани патишта на 25 отсто од најпрометните национални и европски патишта и домашно полнење на електрични возила би било оптимално за преминот кон електрични возила.

Научниците тврдат дека тогаш батериите во електричните возила би можеле да бидат значително помали.

Прочитај повеќе

Технологија

Претставена: Нова Škoda Superb

Avatar

Published

на

Пристигна четвртата генерација на моделот Škoda Superb, со дизајн кој комбинира елегантни линии со нови фарови и традиционален дизајн инспириран од чешкиот кристал.

Моделот ќе биде достапен како лифтбек со практична задна врата и како комби варијанта на караван. Осветлувањето е подинамично од претходните модели, а фаровите се достапни во две опции.

Исто така, од Škoda велат дека аеродинамиката на овој модел е подобрена, а Superb сега е подолг и повисок од неговите претходници, па има должина од 4912 mm, ширина од 1849 mm и висина од 1481 mm. Меѓуоскиното растојание е 2841 mm.

Škoda им нуди на купувачите на новиот Superb шест погонски единици, со моќност од 160 до 265 КС.

Палетата вклучува 1,5-литарски TSI бензински мотор кој развива 150 КС и е комбиниран со хибридна технологија, што е, исто така, првпат Škoda да примени стартер генератор со појас од 48 волти и литиум-јонска батерија од 48 волти. Врвен.

Има уште два бензински и два дизел мотори, а како и 1,5-литарскиот TSI, тие се споени со седумстепен DSG менувач.

Два 2,0-литарски TSI мотори развиваат 204 КС и 265 КС, додека два 2,0-литарски TDI мотори произведуваат 150 и 193 КС. Најмоќните бензински и дизел мотори доаѓаат со погон на четири тркала, а од Škoda истакнуваат дека сите тие го исполнуваат стандардот Euro 6d.

Покрај овие верзии, клиентите ќе можат да изберат уште една со plug-in хибриден погон, која е достапна исклучиво за комби караванот.

Станува збор за 1,5-литарски TSI мотор од 150 КС, кој е комбиниран со батерија со капацитет од 25,7 kWh, што е двојно поголема од претходната и која овозможува автономија до 100 km (40 повеќе отколку во случај на неговиот претходник). Вкупната моќност е 204 КС, а на предните тркала се пренесува преку шестстепен DSG менувач.

Прочитај повеќе