Connect with us

Технологија

Од детска играчка до ефикасно превозно средство – електрични скутери!

Avatar

Published

на

Сите добро знаеме дека скутерите првпат биле дизајнирани како детска играчка. И тогаш, со современите технологии, модерното време и грижата за заштита на животната средина, беа создадени нови транспортни средства во форма на електрични скутери. Многу ефикасни, достапни и многу економични, денес скутерите станаа незаменливо превозно средство во многу земји во светот.

Така, на пример, во главниот град на Данска, Копенхаген, тие можат да се видат на улиците во текот на пролетта и летото, а бидејќи ги третираат како велосипеди, електричните скутери се возат на велосипедски патеки и патеки наменети за возење велосипед. И како дојде до проширување на ова модерно превозно средство?

Имено, денес во деловниот свет времето е особено важно, бидејќи во бизнисот времето е пари, а тоа значи дека деловните луѓе немаат време да седат заглавени во сообраќајниот метеж. И не само деловните луѓе, туку сите бараат начини како да ги избегнат сообраќајните колаби. Затоа на пазарот се појави револуционерно решение за транспорт, електричниот скутер.

Електрични скутери по улиците на Белград

Дури и во нашиот главен град можете да видите голем број луѓе кои користат електрични скутери. Со право може да се каже дека ова превозно средство минатата година доживеа вистински бум кај нас, а сите што користат скутер се согласуваат дека тоа е ефикасно, достапно и многу практично превозно средство. Нема повеќе одложувања, бидејќи брзо одите од една локација до друга. Така, сега веќе е можно да се испланира времето што ви е потребно за да стигнете од еден до друг дел на градот.

А ако дестинациите се малку подолги, тогаш пожелно е да се купат модели кои имаат поголема максимална брзина и кои содржат дополнителна батерија. Во понапредните модели, батеријата лесно може да се наполни за четири часа.

Електрични скутери во сообраќајот

Некогаш детска играчка, сега потреба. Да, така накратко може да се опишат електричните скутери, бидејќи благодарение на микромобилноста што ја поседуваат тие станаа незаменливо превозно средство во модерното време. Во Србија се уште не е дефинирано каде може да се возат скутери, па најчесто се возат по велосипедски патеки доколку ги има или на тротоари. Секако за возачите ова се најбезбедните места каде што е возможно да се вози скутер, а доколку проверените правци станат тесни, тогаш веројатно ќе мора да се возат по улиците.

Но, тоа ќе треба да се земе предвид, бидејќи се уште нема законска регулатива за овој вид превозни средства. Затоа ќе треба да се дефинираат правилата за возење скутери на патиштата, бидејќи само така ќе можат рамноправно да учествуваат во сообраќајот.

Во 1980-тите, улиците на Пекинг беа преплавени со велосипедисти, но можете ли да замислите дека Белград денес е преплавен со скутери? Па, се чини дека тоа не е невозможно, особено што се зголемува сообраќајниот метеж во главниот град на Србија и се бараат алтернативи за да се избегне сообраќаен колапс.

А потоа тука е и прашањето за паркирање. Каде може да се остават електричните скутери? Иако на прв поглед се чини дека се расфрлани насекаде и дека е најлесно да се остават на тротоар, скутерите лесно се преклопуваат и потоа можат да се внесат во деловните простории. А кога станува збор за светот на бизнисот, се чини дека тротините ќе најдат свое место и во компаниите кои се занимаваат со достава, не само со достава на храна, туку и со помали пакувања. Затоа и не е чудно што електричните скутери се нарекуваат и превозно средство на иднината.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Apple го претстави Vision Pro VR: Комплет Спецификации за уредот – WWDC 2023

Avatar

Published

на

Apple конечно ја претстави својата долгоочекувана слушалка за виртуелна реалност (VR) наречена Vision Pro.

Воведен на годишната конференција за развивачи на софтвер на Apple во понеделникот, уредот е првиот нов влез во категоријата производи на технолошката компанија од Apple Watch пред девет години.

Многу очекуваниот уред е во развој веќе неколку години и го означува налетот на Apple во просторните компјутери, како дел од визијата на главниот извршен директор Тим Кук за иднината на компанијата по iPhone .

Еве се што треба да знаете…

Кога ќе излезе?

Apple’s Vision Pro ќе биде пуштен во продажба во американските продавници на Apple на почетокот на 2024 година, а повеќе земји ќе бидат додадени подоцна во текот на годината.

Колку ќе чини Vision Pro?

Слушалките со мешана реалност ќе чинат 3.499 долари (2.814 фунти) откако ќе бидат пуштени во продажба, што е повисока од претходно очекуваната цена од 3.000 долари.

Тоа е повеќе од три пати поголема од цената на поевтиниот конкурент на Мета, Quest 3. Новите VR слушалки, кои ќе бидат пуштени во продажба наесен, почнуваат од 499 долари. Сопственикот на Facebook, исто така, ја намали цената на постоечките слушалки Quest 2 од 400 на 300 долари.

Значајната разлика во цената може да помогне да се одржи упориштето на Мета на пазарот на слушалки, при што главниот извршен директор Марк Цукерберг се обложува за иднината на технолошката компанија на VR и проширена реалност.

Како функционира Vision Pro?

Уредот, кој изгледа како пар очила за скијање, има стаклен преден дел и алуминиумска рамка што се криви околу лицето на корисникот.

Маската е опремена со ребрести плетена лента за глава, достапна во различни големини и стилови. Компанијата за опто-електроника Zeiss исто така создаде прилагодени оптички влошки за корисници со оштетен вид.

„Тоа е првиот производ на Apple што го разгледувате, а не го гледате“, рече г-дин Кук за време на конференцијата.

Дизајнот без сомнение ќе се промени како што напредува технологијата за просторно пресметување на Apple, што значи дека корисниците на крајот би можеле да ја искусат оригиналната визија на г-дин Кук за технологијата да се вклопи во лесни AR очила што може да се носат цел ден.

Колку е траењето на батеријата на Vision Pro?

Иако Vision Pro може да се користи цел ден кога е вклучен, слушалките ќе траат само два часа со надворешен пакет батерии. Уредот не може да се користи без ниту едното.

Apple соопшти дека надворешната батерија со големина на џеб ќе ја намали тежината на слушалките на главите на корисниците.

Каков софтвер користи?

Според Apple, софтверот на слушалките – visionOS – е првиот просторен оперативен систем во светот кој ја спојува дигиталната содржина со физичкиот свет.

Оперативниот систем се базира на оние што се користат за компјутерите на Apple, iPhone и iPad.

Г-дин Кук рече: „Како што Mac нè запозна со персоналното пресметување, а iPhone нè запозна со мобилните компјутери, Apple Vision Pro нè воведува во просторно пресметување“.

Системот се контролира со помош на движења на рацете, следење на очите и гласовни инструкции.

За разлика од постоечките VR слушалки, корисниците ќе можат да го видат светот околу нив додека го користат уредот. Другите луѓе исто така ќе можат да ги видат очите на корисникот преку екранот на слушалките.

Кој процесор се наоѓа во Vision Pro?

Vision Pro се напојува со користење на дизајнот на Apple со двоен чип, комбинирајќи го постоечкиот M2 процесор со висока моќност со сосема нов сензор, R1.

Чипот R1 ги обработува информациите од 12-те камери, петте сензори и шест микрофони на слушалките осум пати побрзо од трепнувањето на окото, за да им овозможи на корисниците практично искуство без задоцнување.

Микрочиповите го придвижуваат аудио-просторниот систем на слушалките и дисплејот со висока резолуција, кој користи микро-OLED технологија за да собере 23 милиони пиксели помеѓу два дисплеа – по еден за секое око.

Тие исто така овозможуваат следење на движењата на очите преку невидливи светлосни обрасци проектирани на очите на корисниците кои потоа се снимаат со камери со голема брзина.

Дали можете да го користите Vision Pro на работа?

„Визија Про ќе го промени начинот на кој комуницираме, соработуваме, работиме и уживаме во забавата“, според г-дин Кук.

Еден начин е користење на Vision Pro за работа – или во канцеларија или од далечина.

Уредот може да проектира огромни, 3D верзии на апликациите на Apple во визуелното поле на корисникот – вклучувајќи Safari, Notes, iMessage и Apple Music.

Microsoft и Adobe исто така создаваат верзии на нивните апликации дизајнирани за новите слушалки.

Виртуелните работни состаноци можат да станат попотопливи со просторното аудио на Vision Pro, кое им овозможува на корисниците да ги распоредат учесниците во FaceTime низ просторијата во плочки во природна големина.

Исто така е компатибилен со подлогите, тастатурите и Mac компјутерите на Apple, што значи дека слушалките може да се користат како традиционален компјутер со повеќе екрани.

Друг начин е за забава. Apple рече дека слушалките можат да го трансформираат секој простор во лично кино со екран што „се чувствува широк 100 стапки“. Корисниците можат да избираат помеѓу филмови (вклучувајќи 3D) и ТВ емисии од платформата за стриминг на компанијата, Apple TV+.

Технолошката компанија се здружи со Дизни за да понуди прв ден пристап до својата услуга за стриминг Дизни +. За време на главниот говор, главниот извршен директор Боб Ајгер задеваше интерактивна содржина од секој од главните брендови на Дизни: Star Wars, Marvel, National Geographic и спортската мрежа ESPN+.

Apple моментално работи со Unity за развој на 3D апликации и игри, најава според која цената на акциите на производителот на софтвер се зголеми за 26% во понеделникот.

Во меѓувреме, корисниците ќе можат да играат преку 100 Apple Arcade игри со слушалките, кои ќе поддржуваат контролери за игри.

Vision Pro ќе има сосема нова продавница за апликации, каде што корисниците ќе можат да преземаат специјално дизајнирани апликации, плус оние компатибилни со iPhone и iPad.

Слушалките VR исто така можат да снимаат панорамски фотографии и видеа кои подоцна може да се гледаат во 3D.

Прочитај повеќе

Технологија

ЗАПОЧНУВА! IBM планира да замени 7.800 вработени со вештачка интелигенција!

Avatar

Published

на

Технолошкиот гигант IBM планира да престане да вработува луѓе за илјадници работни места во наредните години. IBM верува дека вештачката интелигенција може да ги замени, изјави извршниот директор на компанијата Арвинд Кришна, наведувајќи една од најсериозните и опипливи закани што вештачката интелигенција ја претставува за човечката работна сила.

Кришна во интервју за Блумберг рече дека верува дека околу 30% од околу 26.000 работни места кои не се соочуваат со клиенти, како што се работните места за човечки ресурси, може да се заменат со вештачка интелигенција во период од пет години – што значи околу 7.800 губење на работни места.

Човечките ресурси се првите што се движат

Активностите со човечки ресурси, како што се документирање на трансферот на вработени во различни оддели и пишување различни сертификати, веројатно ќе бидат меѓу првите кои ќе бидат префрлени на вештачката интелигенција, пишува Форбс .

Интеракцијата со клиентите и работните места за развој на софтвер во компанијата со 260.000 вработени не би требало да бидат предмет на промени во наредните години, според Кришна, кој не прецизираше дали планираното преминување кон вештачка интелигенција ќе започне веднаш.

Севкупно, околу 300 милиони работни места би можеле да бидат загрозени во САД и Европа во наредните години, доколку генеративната вештачка интелигенција ги исполни очекувањата, според неодамнешниот извештај на Goldman Sachs. Извештајот покажа дека две третини од работните места се загрозени од автоматизацијата на вештачката интелигенција, додека во исто време, вештачката интелигенција може да има способност директно да извршува до една четвртина од тековните работни места.

Компаниите смислуваат свои упатства за користење на технологијата која постојано се развива

Предвидувањата за иднината во која роботите во голема мера ги заменуваат човечките работници одамна постојат, но неодамнешната појава на програми за вештачка интелигенција како ChatGPT поттикна загриженост дека општествената конфронтација со улогата на вештачката интелигенција во светот можеби е неизбежна или веќе е во тек. Потенцијалните нови прописи за вештачка интелигенција сега се главен приоритет за многу национални влади ширум светот, бидејќи компаниите доаѓаат со свои упатства за користење на технологијата која постојано се развива.

Технолошките лидери на Г7 во неделата објавија дека државите треба да усвојат регулативи „засновани на ризик“ за справување со вештачката интелигенција, додека претседателката на американската Федерална трговска комисија Лина Кан и претставниците за граѓански права во Министерството за правда издадоа изјава минатата недела предупредувајќи дека вештачката интелигенција има „ потенцијал да се овековечи незаконската пристрасност, да се автоматизира незаконската дискриминација и да се создадат други штетни исходи“.

Најгласниот критичар на Маск

Милијардерот Илон Маск беше еден од најгласните критичари на вештачката интелигенција, и покрај тоа што помогна да се создаде една од најистакнатите компании фокусирани на вештачката интелигенција во 2015 година – OpenAI, која го разви ChatGPT. Во интервју за Фокс њуз што беше емитувано неодамна, Маск рече дека верува оти неговите технолошки колеги, како ко-основачот на Google, Лери Пејџ, „не ја сфаќаат доволно сериозно безбедноста на вештачката интелигенција“, тврдејќи дека бил наречен „специјалист“ за алармирање за влијанието на вештачка интелигенција.интелигенција на луѓето.

Во април, Маск одлучи да основа друга компанија за вештачка интелигенција – X.AI – како одговор на наводната непромисленост на други технолошки компании. Милијардерот, исто така, ги критикуваше програмите како ChatGPT за „разбудени“ тенденции, сугерирајќи дека тој исто така може да се спротивстави на ограничувањата поставени на чет-ботови да разговараат за контроверзни теми.

IBM со години ја користи својата платформа Watson за да донесува информирани одлуки во области како што се здравството и услугите на клиентите. Вотсон се прослави во 2011 година победувајќи ги шампионите на Jeopardy, Кен Џенингс и Бред Ратер, заработувајќи за IBM награда од 1 милион долари.

Прочитај повеќе

Технологија

NOKIA го менува логото, како дел од ребрендирањето на компанијата!

Avatar

Published

на

Финската телекомуникациска компанија Нокиа ги објави плановите за промена на идентитетот на брендот, комплетно со ново лого, како дел од својата деловна стратегија. Развојот доаѓа бидејќи компанијата се фокусира на поагресивен раст како производител на телекомуникациска опрема, а не само на паметни телефони.

„Во главите на повеќето луѓе, ние сè уште сме успешен бренд на мобилни телефони, но тоа не е она за што е Nokia“, изјави извршниот директор на Nokia, Пека Лундмарк, за  Bloomberg . „Сакаме да лансираме нов бренд кој многу се фокусира на мрежите и индустриската дигитализација, што е сосема поинаква работа од старите мобилни телефони.

Нокиа ги виде своите подеми и падови со продажбата на компанијата на Мајкрософт во 2014 година, но договорот се покажа како катастрофа бидејќи компанијата не успеа да го развие својот бизнис со паметни телефони. До 2016 година, Мајкрософт изгуби речиси 8 милијарди долари при купувањето и почна да го прекинува бизнисот со паметни телефони бидејќи не успеа да ги преземе Android и iOS.

Нокиа подоцна беше продадена на HMD Global, основана од поранешни вработени во NOKIA и компанијата се пресели кон Android за да се натпреварува на пазарот и брзо повторно стана главен играч во бизнисот со паметни телефони.

Извршниот директор на Нокиа, Пека Лундмарк, на Твитер рече: „Ова е Нокиа, но не како што светот не видел досега. Нашиот нов бренд ја сигнализира нашата амбиција да го искористиме експоненцијалниот потенцијал на мрежите, да ја поттикнеме дигитализацијата низ секоја индустрија“.

Во блог пост, извршниот директор рече: „Брендот беше лансиран денес во MWC Барселона и сега се шири низ нашите сајтови и средства. Веб-страницата веќе има нов изглед и чувство – како што можете да видите – и сајтовите на Nokia ќе почнат да се трансформираат наскоро. “

„Но, ова не е само за тоа како изгледаме. Станува збор за нашата сила во вмрежувањето, иновациите, партнерствата за соработка и лидерството во технологијата. Станува збор за нашите предлози за вредност на сегашните и потенцијалните пазари. А најмногу се работи за нашиот народ. ” тој додаде.

Според мене, Нокиа ги има најдобрите, најталентираните и најинспиративните луѓе во бизнисот. Секој ден се чувствувам привилегирана да работам покрај нив. Така, лидерскиот тим на Нокиа и јас сакавме да создадеме нов бренд што ќе функционира за нив, кој ќе претставува кои се тие, што прават и зошто го прават тоа“. изјави тој.

„Нашиот освежен бренд е инвестиција во нив. Ова е Нокиа… но не како што светот не видел досега“. заклучи тој.

Прочитај повеќе