Connect with us

Технологија

Кои се предностите и недостатоците на HP лаптопите?

Avatar

Published

на

Пандемијата донесе и нов бран на побарувачка за лаптопи. Многумина кои работат од дома или одат на училиште преку Интернет, исто така ја сфатија својата потреба од посилен и помодерен компјутер, кој ќе одговори на секој предизвик со своите перформанси.

Меѓутоа, бидејќи лаптопот ретко се купува, бидејќи претставува долгорочна инвестиција и бара значителна инвестиција, изборот и купувањето обично не се лесни или едноставни.

Додека ги истражувате моделите, перформансите и брендовите на лаптопите, претпоставуваме дека сте го стесниле вашиот избор на неколку модели на лаптоп на Dell, можеби на Apple и секако – на HP. Решивме подетално да го разгледаме најпопуларниот избор и да ги истражиме предностите и недостатоците на лаптопите HP. Дознајте што дознавме во продолжение.

Лаптопот HP е лесен за сервисирање

Колку и да е добар, силен или модерен лаптопот, во одреден момент ќе му треба поправка, повторно инсталирање на оперативниот систем или во најдобар случај – соодветно одржување.

Исто како кај автомобилите, кај лаптопите и компјутерите, при купувањето треба да се внимава колку е лесно да се најде сервис, резервни делови и да се грижи за неговото одржување, бидејќи сите овие работи, доколку не се на завидно ниво, можат претставуваат долгорочна грижа и цена.

Услугата за лаптоп HP е лесно достапна кај нас, достапна и модерна. Можете да бидете сигурни дека ништо нема да тргне наопаку со вашиот лаптоп со текот на годините на користење и дека ќе го одржувате на препорачаниот начин, а со тоа ќе ја зголемите неговата долговечност.

Моќен и издржлив лаптоп – HP е познат по оваа карактеристика

Ако барате сигурен, моќен, издржлив лаптоп – HP е одличен избор за вас. Овој бренд е познат по својата издржлива конструкција. И секој негов модел, што значи дека и за најприфатливите HP лаптопи, можете да бидете сигурни дека ќе ви служат долго време и ќе издржат изложеност на постојано движење, долготрајна работа и слично. HP е доверлив бренд со репутација изградена на квалитет.

Батеријата за лаптоп HP може да биде недостаток ако не се грижи правилно

Вградените батерии во лаптопите на HP може да се оштетат бидејќи не се вечни и затоа мора да се одржуваат според строго утврдени правила. Многу корисници на лаптоп се навикнати да ги држат приклучени дури и кога нема потреба за тоа, како што е правилото кај компјутерите со стандардно напојување.

Лаптопот има батерија која треба да се испразни за да се наполни. Сепак, бидејќи секој модел на лаптоп може да има различна батерија, не можеме да ви дадеме универзални упатства за тоа како правилно да се грижите за вашата. Доколку се одлучите за лаптоп на HP, најважно е внимателно да ги прочитате упатствата и правилата за одржување на батеријата и нема да имате никакви проблеми.

Естетите сакаат HP лаптопи

HP е познат и по својот прекрасен, модерен дизајн, кој никогаш не се пренагласува, туку секогаш се толкува со стил. Луѓето кои често одат на состаноци или едноставно – сакаат се што поседуваат да биде убаво за око – главно се одлучуваат за HP лаптопи, додека оние кои се подготвени да вложат повеќе, со истата цел, избираат Macbook.

Тука доаѓаме до уште една предност на HP. Многу е прилагодлив на сечии можности за купување! Во зависност од моделот што ќе го изберете, лаптопот на HP може да биде многу достапен, но и скап и ви овозможува да го прилагодите во вашиот џеб со избирање на соодветен модел. Добриот сооднос цена-квалитет е една од клучните карактеристики на лаптопите на HP.

Освен наведените предности и недостатоци, кога би навлегувале во детали, би можеле да направиме цела студија за овој бренд. Сигурни сме дека некој веќе го направил тоа. Затоа, темелно проучете ја понудата, истражете ги другите брендови и дури потоа донесете конечна одлука за тоа кој лаптоп да го изберете.

Уживајте во вашиот нов дигитален асистент и подобрете го вашето секојдневие со избирање на најдобриот лаптоп. Сигурни сме дека оваа инвестиција ќе се исплати!

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Листа на нај-економични Дизел Автомобили

Avatar

Published

на

Многу од овие модели имаат исти мотори, на пример, малите Opel, Peugeot или Citroen, односно сите наведени возила на концернот Volkswagen.

Шпанскиот портал coches.net собра податоци за моделите на дизел што трошат најмалку гориво, според мерењата на WLTP, кои се поблиску до реалните услови за возење. Додадете околу половина литар гориво на потрошувачката на овие модели и ќе бидете поблиску до реалната потрошувачка, односно потрошувачката во комбиниран режим на возење, пишува Ревијахак .

Така, според WLTP, следните модели трошат најмалку:

Opel Corsa 1.5D (4,2 l/100 km),

Peugeot 208 BlueHDI 100 (4,2 l/100 km),

Citroen C3 blueHDI 100 (4,2 l/100 km),

Renault Clio Blue dCi 100 (4,1 l/100 km),

Škoda Octavia 2.0 TDI 115 (4,1 l/100 km),

Volkswagen Golf 2,0 TDI 115 (4,2 l/100 km),

Seat Leon 2,0 TDI 115 Style XS (4,2 l/100 km),

Audi A3 Sedan TDI 115 Advanced (4,3 l/100 km),

Kia Ceed 1.6 CRDI MHEV 136 (4,4 l/100 km),

Peugeot 308 5P BlueHDI 130 (4,5 l/100 km).

Многу од овие модели имаат исти мотори, на пример, малите Opel, Peugeot или Citroen, односно сите наведени возила на концернот Volkswagen.

Прочитај повеќе

Технологија

Опуштен Euro 7 стандард : Малите автомобили ќе преживеат

Avatar

Published

на

Се чини дека Европскиот совет попуштил под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6.

Со стандардот Еуро 7 за нови возила, планот на Европската комисија беше дополнително да ја ограничи емисијата на штетни гасови. Имплементацијата требаше да се реализира во 2025 година, а до 2035 година Еуро 7 треба да ги намали вкупните емисии на NOx од автомобилите и комбињата за 35% во споредба со стандардот Еуро 6 и за 56% во споредба со стандардот Еуро 6 за автобуси и камиони.

Истовремено, честичките од издувните цевки на автомобилите и комбињата би се намалиле за 13%, а од автобусите и камионите за 39%, додека честичките од сопирачките на автомобилите би се намалиле за 27%.

Сега, се чини, Европскиот совет попушти под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6, пишува Ревијахак .

Нема да има промена во издувните гасови, но од друга страна, се чини дека купувачите на поекономични автомобили не треба да се грижат. Имено, со претходно најавениот Euro 7 стандард, автомобилите како Dacia Sandero, VW Polo и Renault Clio би биле поскапи и до 5.000 евра (поради новите технологии).

Растот на цените сега е спречен, но по цена на повисоки емисии на штетни гасови и фини честички.

Autocar исто така известува дека поради новите релаксирани регулативи, ќе опстане 2,9-литарскиот V6 мотор на Alfa Romeo, кој ги придвижува Quadrifoglio верзиите на Giulia и Stelvio, со 510 КС. Очекувајте низа слични најави од други автопроизводители деновиве…

Прочитај повеќе

Технологија

Листа на најпопуларните марки на автомобили во Европа

Avatar

Published

на

Tesla можеби го има најпродаваниот модел во првата половина од годината, но е далеку зад Volkswagen кога станува збор за вкупната продажба на автомобили.

Во првата половина на 2023 година, во Европа се регистрирани 6,56 милиони нови автомобили, што е за 17 отсто повеќе во споредба со истиот период во 2022 година (5,59 милиони единици). На врвот на листата се најде Tesla Model Y, кој забележа пораст на бројот на продадени единици за над 200%, претекнувајќи ги моделите Dacia Sandero и Volkswagen T-Roc, како и Peugeot 208 – лидерот од 2022 година.

Volkswagen ја зацврсти својата позиција меѓу производителите и има значителна предност во однос на второпласираната Toyota, додека на третото, изненадувачки, е Audi. Погледнете ја листата на топ 25 најпродавани марки на автомобили во Европа во првата половина на 2023 година:

1. Фолксваген (694.176 автомобили)

2. Тојота (417.220)

3. Ауди (374.435)

4. Пежо (356.135)

5. Мерцедес (353.822)

6. BMW (352.931)

7. Рено (349.770)

8. Škoda (339.382)

9. Форд (293.020)

10. Дачија (291.940)

11. Kia (287.775)

12. Hyundai (268.083)

13. Opel/Vauxhall (240.917)

14. Фиат (196.901)

15. Цитроен (195.670)

16. Тесла (185,238)

17. Нисан (147.822)

18. Volvo (143.843)

19. Седиште (133.126)

20. МГ (104.293)

21. Купра (93.177)

22. Mazda (92.733)

23. Мини (91.660)

24. Сузуки (90,469)

25. Џип (63.928)

Прочитај повеќе